Itthon Lengyel Tibor 2023. augusztus. 08. 17:45

Köz nélküli közmeghallgatások, összevont engedélyezések – leegyszerűsíti a saját dolgát az állam a nagyberuházásoknál

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Nem marad az országban olyan ügy, aminél ne lehetne kikerülni az érdemi vitát, miután a kormány törvénybe írná és kiterjesztené a személyes részvétel nélküli „közmeghallgatást”. Akkugyár, atomerőmű, autópálya, bármi építhető lesz anélkül, hogy az érintettek élőben hallathatnák a hangjukat, és az engedélyeztetést is egyszerűsíti az állam. Az új salátatörvény-javaslat emellett kisebb horderejű dolgokban is enyhítene a bürokrácián: eltörölnék a munkavédelmi oktatást a munkahelyeken, nem a dolgozó feladata lesz erkölcsi bizonyítványt kérni, a házasodási szándékot pedig elég lesz online bejelenteni.

Miután április végén egy új kormányrendelet érthetetlen okból az ukrajnai háborúra hivatkozva már bevezette a személyes részvétel nélküli „közmeghallgatás” intézményét, ezt a kormány most egy 45 oldalas salátatörvénybe rejtve törvényerőre is emelné és minden egyes vonatkozó fontosabb jogszabályba be le is írná.

Egy új kormányrendelet szerint már nem kell személyes részvétel a közmeghallgatáshoz

Az új szabály alapján el lehet kerülni az olyan viharos jeleneteket, mint amikor például a gödi Samsung-gyár ügyében zúdították rá a helyiek a dühüket a vármegyei illetékesekre és a gyár képviselőire.

Ezáltal a kormány a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda előterjesztésére parlamenti felhatalmazással törvényesítené, hogy lényegében minden fontosabb beruházásnál, közigazgatási hatósági ügynél mellőzhető az érintettek személyes meghallgatása. Tehát

papíron a kötelezően előírt közmeghallgatás intézményét nem törölnék el, de teljesen kiüresítenék.

A 45 oldalas, az „állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő törvénytervezet” címmel a kormány honlapjára felkerült törvényjavaslat célja az indokolás szerint „jelentősen csökkenteni az állampolgárok, vállalkozások adminisztratív terheit”.

Végül is egyszerűsítésként is felfogható, hogy „a közmeghallgatás az érintettek személyes megjelenése nélkül, honlapon való közzététel útján is megtartható”. A közzétételkor jelezni kell viszont az észrevételek, kérdések feltevésének módját és az ezek feltételére nyitva álló határidőt.

A módosítással a kormány törvényesítené a civil közéleti fellépés megnehezítését, nem mellékesen pedig az új szabály alapján elkerülhetők az olyan viharos jelenetek, amilyeneket Gödön vagy Debrecenben kellett átélniük a hatóságoknak, politikusoknak az akkugyárak elleni tiltakozás miatt.

„Nekünk ez az egy otthonunk és életünk van, amit védeni szeretnénk" - kiadták dühüket a gödiek a Samsung-gyár közmeghallgatásán

Többek között a szennyezett talajvízzel, a határértékeket meghaladó zajterheléssel, a tűzvédelmi szabálytalanságokkal, a monitoring-kutakkal, szennyvízzel kapcsolatos aggodalmak mellett előjöttek az akkumulátorgyárakkal, és azok erőltetett telepítésével szembeni ellenérzések is a gödi Samsung-gyár ügyében kedden tartott közmeghallgatáson.

A fenti videónk egy január végi, gödi közmeghallgatáson készült – az még „klasszikus, élőszereplős” alkalom volt. Ahogy még az a közmeghallgatás is, amelyiknél januárban Debrecenben hazaárulózták le a főispánt. Azóta, júniusban már volt az új rend szerinti közmeghallgatás is Gödön. Ez úgy zajlott, hogy hangpostán, egy üzenetrögzítőre beszélve lehetett beküldeni az észrevételeket:

Küldd hangpostán! - így képzeli a gyakorlatban a kormányzat az új típusú közmeghallgatást

Megtartották Gödön az első, a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva kiüresített közmeghallgatást: hangpostán lehetett beküldeni az észrevételeket a gyár bővítése kapcsán. Az illetékesek Youtube-élőben fognak reagálni.

Ezentúl ez általános gyakorlattá válik, ha a Fidesz-KDNP kétharmados parlamenti többsége pedig elfogadja az erről szóló törvénymódosítást. A javaslatot előkészítő Rogán-minisztérium nem bízott semmit a véletlenre, és a legfontosabb jogszabályokba egyenként beírta az új gyakorlatot.

 

Ötvenen egy családi házban, mobilvécék a kertben - így élnek a kínai munkások a Debrecen környéki falvakban

Már Mikepércs, Sáránd és Hosszúpályi is azon települések közé tartozik, amelyben kínai vendégmunkások laknak, akik a közelben akkumulátorgyárat építenek. Egy-egy családi házban több tucatnyian zsúfolódnak össze, reggel fél hatkor már indul az élet, és nem áll meg hétvégén sem.

Így a jövőben minden út, gyorsforgalmi út és autópálya, atomerőmű és atomhulladék-tároló, víztározó létesítésénél, és minden például akkugyárat vagy katódgyárat érintő építésfelügyeleti és építésügyi hatósági ügyben mellőzhető a közmeghallgatásnál az érintettek személyes megjelenése.

Hogy egyetlen „klasszikus” közmeghallgatási lehetőség se maradjon, átírnák a kisebbségi és települési önkormányzatok évi egy kötelező közmeghallgatásának rendjét is. A jövőben ezek is megtarthatók személyes jelenlét nélkül, így ott sem lehet felvetni élőben majd semmit.

 

Unokáink sem fogják látni - ilyen volt egy közmeghallgatás régen
Túry Gergely

A salátatörvény egy másik pontja tovább könnyíti a fentiekhez hasonló, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósítását. A törvényi határidőkön tovább rövidíthetnek, és

a hatóság a beruházáshoz szükséges egyes engedélyezési eljárásokat összevontan is lefolytathatja, vagyis integrált hatósági eljárásban valamennyi engedélyről egy határozattal dönt.

Ebbe a törvényjavaslatba az is belefért, hogy miután a kormány eltörölte az önkormányzatok által kivetett földadót, az eddig beszedett pénzt pedig visszafizetteti velük, most törvénymódosítással ki is vennék a képviselőtestületek adóügyi feladat- és hatáskörei közül a föld-, illetve telekadó kivetését.

 

Hódmezővásárhelyre lőtt a kormány a földadó eltörlésével, de kistelepülések százát is eltalálta

Falusi polgármesterek szívhatják igazán a fogukat, miután a kormány visszafizetteti a földadót: vannak helyek, ahol a helyi adóbevételek négyötöde ebből a forrásból érkezett, most pedig hetek alatt kell kitalálni valamit, mi lesz nélküle. A kormánynak eddig nem volt baja a földadóval, de amikor Márki-Zay Péterék Hódmezővásárhelyen bevezették, hirtelen ellenség lett ez az adónem.

A törvénycsomag része, hogy a jövőben nem a leendő munkavállalónak kell majd kikérni és igazolni a büntetlen előéletét, ami a munkába álláshoz szükséges, hanem ezt a munkaadó lekérheti maga, automatikusan a központi nyilvántartásból.

Ráadásul nemcsak a felvétel előtt, hanem a munkaviszony ideje alatt bármikor megteheti ezt a munkáltató a dolgozó „előzetes írásbeli tájékoztatása mellett”. Igaz ez mások mellett a köztisztviselőkre, kormánytisztviselőkre, honvédekre, honvédelmi alkalmazottakra is.

A salátatörvény emellett valóban tartalmaz bürokráciacsökkentő és ügyintézés-egyszerűsítő módosításokat is:

  • előírja a minden munkavállalóra nézve kötelező munkavédelmi oktatás eltörlését,
  • egyszer kell csak rendelkezni az ekho szerinti jövedelemszámításról, ez visszavonásig érvényes,
  • az szja 1+1 százalékáról ugyanígy elég lesz egyszer, visszavonásig rendelkezni,
  • egyszerűsödik a munkavállalók tűzvédelmi oktatása, nem kell évente részt venni rajta,
  • a házassági szándékot a házasulók elektronikus úton is bejelenthetik, ez 1 évig érvényes,
  • egy sor hivatali felhívást, döntést ezentúl nemcsak hirdetőtáblán, hanem online is közzé kell tenni.

Sőt, a 45 oldalnyi módosítási javaslat között más érdekességek is vannak. Ahogy megírtuk, ez alapján úgy tűnik, a jelenleginél sokkal bőkezűbben támogatná a fiatalok jogosítványszerzését a kormány, gyakorlatilag teljesen ingyenessé téve azt:

Úgy tűnik, ingyenessé tenné a szakképzésben tanulók és a középiskolások jogosítványszerzését a kormány

Eddig be kellett érniük 25 ezer forintos állami hozzájárulással, de a jelek szerint a kormány kiemelten támogatná a középiskolások és az állami szakképző intézményekben tanulóknak a „B" kategóriás jogosítványszerzését. Szinte a teljes költséget megtérítenék egy friss törvényjavaslat szerint.

A csomag része az a módosítás is, hogy az állam bizonyos szakszervezetek számára már nem lenne köteles a munkavállalók béréből automatikusan levonni és alutalni a szakszervezeti tagdíjakat, mint eddig, ehelyett a szervezetek saját maguk kellene, hogy beszedjék ezeket a pénzeket:

Megengedné a kormány, hogy az állam ne utalja el a szakszervezeteknek a tagdíjakat

Több szakszervezet, így a pedagógusoké és az egészségügyi dolgozóké is saját maga kellene, hogy megszervezze a tagdíjai beszedését egy friss törvénytervezet szerint.

Hirdetés