Itthon hvg.hu 2023. augusztus. 03. 09:04

„Ez volt az utolsó figyelmeztetés”, állítja a volt washingtoni nagykövet a vízummentesség szigorításáról

Simonyi András nyugalmazott nagykövet szerint ha a magyar kormány nem ért a jelzésből, kitehetik az országot a vízummentességi programból, ami eddig csak két latin-amerikai országgal történt meg.

Simonyi András volt washingtoni nagykövet szerint egyfajta utolsó figyelmeztetésként értelmezhető az amerikai vízummentesség szigorítása Magyarország számára, amellyel Washington azt üzeni, hogy Magyarország könnyedén elveszítheti kiváltságait. A diplomata a Népszavának beszélt az ügyről.

„Ha a magyar kormány nem ért az amerikai jelzésekből, és tovább megy ezen az úton, akkor annak a vége az lesz, hogy kitesznek minket a vízummentességi programból. Ezt katasztrófának tartanám hazánk szempontjából, nemcsak amiatt, mert hátrányosan érintené a beutazó magyarokat, hanem azért is, mert Magyarország leértékelődne az Európai Unión belül is, másodosztályú kategóriába kerülne” – mondta. A lap emlékeztet: eddig csupán két latin-amerikai államot zártak ki a 40 országnak biztosított amerikai vízummentességi programból: Argentínát 2001-ben és Uruguayt 2003-ban. Az EU 27 tagállamából pedig kizárólag a schengeni övezeten kívüli országok közül van, amely nem része a programnak.

Ahogy arról beszámoltunk, kedden az Egyesült Államok szigorította a beutazási feltételeket Magyarországról, szűkítve az ESTA nevű egyszerűsített belépési program feltételeit. Mint megírtuk, a döntés hátterében az az évek óta ismert probléma állt, hogy a Fidesz által bevezetett kettős állampolgárság és egyszerűsített honosítási eljárás révén az ukrán maffia tagjai másfél és kilencmillió forint közötti összegekért szereztek magyar állampolgárságot ukránoknak; 2017-re az állampolgárságokkal való trükközés miatt már 55 eljárás indult.

Üzenni akart az USA a vízumkorlátozással, vagy tényleg csak a belbiztonsági kockázat miatt aggódik?

Egy évek óta ismert problémára reagál az Egyesült Államok azzal, hogy szigorítja a magyaroknak járó vízummentességet. A kérdés az, hogy a belbiztonságán mit erősít a mostani lépés, és hogy véletlen-e az időzítés egy olyan pillanatra, amikor amúgy is mélyponton van a magyar és az amerikai kormány közötti kapcsolat.

A kormány ennek ellenére azt állítja, a kárpátaljai magyarok védelmében nem adhatja ki a kettős állampolgárok adatait az Egyesült Államoknak, mert „nincs garancia arra”, hogy az amerikaiak ne adnák ki az adataikat az ukránoknak.

„Ha az aggodalom a kárpátaljai magyarok miatt van – amit kétlek –, akkor garanciát kell kérni az adatok védelmére, nem pedig előre vádaskodni” – mondta erre a Népszavának Simonyi.

A diplomata azt is elmondta: nem gondolja, hogy ha a következő amerikai választáson ismét Donald Trump nyerne, az megoldaná a magyar diplomáciai problémákat, mivel szerinte a Republikánus Pártban is elég komoly fenntartások vannak a magyar kül- és biztonságpolitikával, Orbán Viktor miniszterelnök Peking- és Moszkva-barát orientációjával kapcsolatban. „Ha a magyar kormány ezt az irányvonalat folytatja, akkor NATO ide vagy oda, Magyarország előbb-utóbb elveszti szövetségeseit, és az oroszok és kínaiak játékszerévé válik. Védtelenül és kiszolgáltatottan fogunk állni. Tudomásul kell venni, hogy itt nemcsak a vízummentesség a tét” – fogalmaz Simonyi.

Fülke: Minden, amit a vízumbotrányról tudni érdemes negyedórában

Valós biztonsági kockázat? A renintenskedés újabb következménye? Bosszú a svéd NATO-csatlakozás lassításáért? Mi áll annak a hátterében, hogy az Egyesült Államok szigorította a Magyarországról való beutazás és vízummentesség feltételeit? Miért hivatkoznak egy megoldott problémára papíron, és milyen megoldatlan problémákra világít rá a döntés?

Hirdetés