A pálfordulás szótári alakjának is megfelelő váltást megelőzte a korábbi főigazgató, Horváth-Lugossy Gábor menesztése és az egykori főrégész, Makoldi Miklós lefokozása, majd ezt követően a kutatóintézet a korábbi, pozsonyi csatát sajátosan bemutató színvonaltalan animációs filmjétől is elhatárolódott.
Tényleg Saulusból változik a szemünk láttára Paulussá a Magyarságkutató Intézet (MKI), ami azért is érdekfeszítő folyamat, mert az intézet kulisszái mögött már annak születése pillanatától Kásler Miklós mozgatta a szálakat és ez jelenleg sincsen másként, miközben az utóbbi hónapokban az MKI a korábbi önmagához képest homlokegyenesen eltérő módon kommunikál – derül ki a Válasz Online cikkéből.
Például most már igazoltnak látják Kásleréknél azt a finnugor elméletet, amit az intézet korábbi főigazgatója, az egyébként történettudományi háttérrel nem rendelkező, jogász végzettségű Horváth-Lugossy Gábor a balliberális tudományos kánon hazugságának nevezett.
A Horváth-Lugossy nevével fémjelzett érának a leghangosabb botránya kétségtelenül a pozsonyi csatát sajátosan bemutató színvonaltalan animációs film körül robbant ki. Ezt a váltás jegyében mostanra megtagadta az MKI, viszont annak idején a filmet kritikával illető két régészét a kutatóintézet 2021-ben még elbocsátotta.
A változás szelét 2022 novemberében lehetett megérezni, ekkor jelent meg ugyanis Kásler Miklós tiszteletbeli elnökként az intézet élén, majd alig négy hónapon belül le is számolt Horváth -Lugossyval, a főigazgatót idén márciusban menesztette Csák János miniszter és Káslert nevezte ki a helyére. Az átszervezés érzékenyen érintette az intézet főrégészének tartott Makoldi Miklóst is, akit leginkább a Királyok és szentek kiállítás utolsó pillanatban kinevezett kurátoraként ismert meg a nagyérdemű. Makoldit a portálnak nyilatkozó régészek leginkább egy Petőfi-idézettel jellemeztek: „Nem irok, nem olvasok. Én magyar nemes vagyok!” A kijelentés abból a szempontból egészen biztosan nem tekinthető túlzónak, hogy Makoldi nemhogy a rábízott feladathoz szükséges felkészültséggel, de még tudományos fokozattal sem rendelkezett. Az átalakítás alatt így igazgatóból pillanatokon belül tudományos segédmunkatársnak fokozták le.
Makoldi utódját, Horváth Cipriánt a portál forrásai azonban kompetens és szorgalmas szakemberként írják le, aki rendre jó minőségű publikációkkal jelentkezik az intézetnél."Azt hisszük, hogy jött István és varázsütésre lett itt egy keresztény ország?"
A Szent István-i kereszténység alapjait külföldiek rakták le, és már a honfoglalás idején éltek a Kárpát-medencében keresztények. A lakosság etnikailag vegyes volt, folyamatosan zajlott a migráció, jelentős muszlim népesség is élt itt, és mindezt akkor Európában ritka tolerancia fogadta. Vagyis a keresztény állam különböző kultúrák meg vallások határvidékén hosszú időn át szerveződött - mondja interjúnkban B.
És hogy mi lehetett a váltás oka? A Válasz Online szerint az, hogy „onnan, ahova az MKI 2022 végére eljutott, nem vezetett sehová sem út. A pozsonyi csatás animáció a – számukra elvileg fontos – hagyományőrzős-rekonstrukciós világ előtt tette nevetségessé az intézetet, a kiállításbotránnyal a normális együttműködésre képes műhelyek közül kerültek ki. Forrásaink lényeges pontként emlegetik Horváth-Lugossyék M5-ös szerepléseit is. A volt főigazgató az utóbbi években visszatérő vendég volt az Ez itt a kérdés című műsorban, ahol többször a rágalmazás határát súrolva sértegette a klasszikus műhelyek (egyetemek, MTA, ELKH) szakembereit”.
A fentebb említett tanulmány sajátos értelmezése is a korábbi vezetés súlyos inkompetenciáját, vagy a totálisan szemellenzős politikai elfogultságát igazolta. A Török Tibor és Neparáczki Endre archeogenetikusok (illetve harminc társuk) által jegyzett, másfél éves kutatáson alapuló tanulmányban éppenséggel az volt a szenzáció, hogy bizonyította, a honfoglaló magyarság magját képező népesség származásában is finnugor volt. Horváth-Lugossyék azonban inkább azon rugóztak, hogy a tanulmány genetikai kapcsolatokat tárt fel a hunok és az avarok, illetve az ázsiai hunok leszármazottainak tekintett manysik és a magyarok között.
Persze a váltásra önmagában a tudományos izoláció nem lenne maradéktalanul kielégítő magyarázat, hiszen a szakmai érvekre eléggé hosszú távon is lehet békésen süketnek lenni a NER-ben anélkül, hogy egy fillérrel is csökkenne az ember állami dotációja. Ez az MKI esetében sem volt másként, hiszen az intézet támogatásában egyelőre nem lehetett megfigyelni csökkenő pályát a sorozatos, szakmai szempontból roppant kínos ügyek ellenére sem, ugyanakkor a botrányok helyzetbe hozták az L. Simon László alatt működő Nemzeti Múzeumot, amelynek ernyője alatt a Magyarságkutató ámokfutására reagálva ellenkötetet adhatott ki a szakma, sőt a botrányos Királyok és szentek kiállítást követő legfontosabb Árpád-kori konferenciát is a Nemzeti Múzeum hozta össze. Innen nézve pedig az történt, hogy L. Simonék lényegében eredményesen tudták egyesíteni a szakmát az MKI-val szemben és be tudtak jelentkezni Kásler intézetének vadászterületére. A konszolidációval kecsegtető váltás vélhetően ezt a fenyegetést célozza kimozogni, ugyanakkor kérdéses marad, hogy mennyire őszinte az MKI ezen kezdeményezése.Ennyi pénzért azért csak meg lehetne nézni, hogy mit is ír az a Képes Krónika - a vitákat kiváltó Királyok és szentek kiállításon jártunk
Megnéztük a már jó előre nagy vihart kavaró kiállítást, de semmi igazán vérforralóan botrányos dolgot nem láttunk ott, csupán egy nagyszerű, de csúfosan elszalasztott lehetőséget.