Szijjártó Péter szerint „a találkozó hangnemét és hangulatát nyugodtnak és udvariasnak lehet minősíteni".
A magyar nagykövetet bekérették a román külügyminisztériumba Orbán Viktor tusnádfürdői látogatása után – ezt közölte Szijjártó Péter hétfőn, egy más ügyben tartott sajtótájékoztatón.
Az ügy előzménye, mondta a külügyminiszter, hogy Románia budapesti nagykövete július 13-án (vagyis tíz nappal a szombati tusnádi Orbán-beszéd előtt) a magyar külügyminisztériumban a területi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárnak felolvasott egy olyan „utasítást”, „demarsot", amelyet a román külügyminisztériumtól kapott, „ebben részletezték, mit várnak a magyar miniszterelnöktől, hogy miről és hogyan ne beszéljen” Tusnádfürdőn. A magyar külügyminiszter hozzátette: „ezeket az elvárásokat pontosan idézte miniszterelnök úr a beszéde legelején”.
Szijjártó ezzel a „pontosan idézte" szöveggel arra utal, amivel Orbán Viktor a tusnádfürdői beszédét kezdte: a miniszterelnök pontról pontra végigvette, mi szerepel a demarsban és azokhoz olyan kommentárokat fűzött, amivel nevetség tárgyává tette őket.
Orbán azt mondta, a demarsban „megírták, hogy miről nem szabad beszélni”. Ezek után a következő tiltólistás, román „érzékenységet” sértő témákat sorolta föl a magyar miniszterelnök a színpadon:
- nemzeti szimbólumok;
- kollektív kisebbségi jogok;
- nem létező, romániai közigazgatási területi egységekről.
Az utolsó ponton Orbán így humorizált: „elgondolkoztam, hogy mire gondolhatnak. Azt hiszem, hogy Erdélyre és Székelyföldre. De mi sohasem állítottuk, hogy ezek román területi egységek lennének”.
Ezután azt mondta, vannak olyan témák, amelyekről úgy beszélhet, ha nem tünteti fel azokat rossz színben: ezek a „nyugati értékek”. Ezen túl Orbánt – a saját szavai szerint – arra kérte a román külügy, hogy mellőzze „a migrációval kapcsolatos revizionista megközelítésű xenofób felhangokat”.
A harcos Orbánt valamiért nagyon zavarja, ha a Nyugat kiáll magáért
A háborút illetően ismertük Orbán álláspontját: a Nyugat a hibás, amiért a fegyverszállításokkal fenntartja a harcokat. Most Tusványoson kiderült, hogy ez a furcsa békepárti logika általános érvényű a kormányfőnél, ha a Nyugat és Kelet csatájáról van szó: a Nyugat ne pattogjon, ha fenyegetés éri, mert abból csak baj van.
Frissítés 12:55-kor: Miután az ATV hírül adta a bukaresti magyar nagykövet bekéretését, Szijjártó Péter a Facebookon is posztolt erről, azt írva, hogy ez nem okozott nagy meglepetést.
Azt is hozzátette, hogy a „nyugodt és udvarias” találkozón a román helyettes államtitkár gyakorlatilag megismételte a korábbi demarsban megfogalmazott pontokat, csak aktualizálta azokat a beszéd utánra.
A külügyminiszter a bejegyzésében hangsúlyozta: „Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a két ország közötti együttműködés a kölcsönös tiszteleten alapuljon, hiszen az mindkét országnak és mindkét nemzetnek csak a javára válik.”
A miniszterelnök beszédét itt tudósítottuk részletesen, a beszéd elemzését pedig itt olvashatják el:
Tusványos 2023: Orbán Viktor kiégett, de 2040-ig még füstölne
A háború kitörése óta nem tud lelkesíteni Orbán Viktor, és ez Tusnádfürdőn sem változott: a miniszterelnök egyre drámaibban vizionálta a világvégét, a külpolitikában félremagyarázott mindent, belpolitikában pedig úgy beszélt a hosszútávú jövőről, hogy közben csak a múltról volt mondanivalója. Elemzés.