Itthon hvg.hu 2023. július. 24. 07:13

Perel a főváros, hogy magasabb vízdíjat szedhessen be

Budapest jelenleg köteles féláron adni a vizet nemcsak a háztartásoknak, de a hoteleknek, az erőműveknek, sőt az akkugyáraknak is.

Budapesten 218 forintba kerül egy köbméter víz a fogyasztók számára. Mivel a fővárosban az átlagos vízfogyasztás háztartásonként havi 10 köbméter, a vízszámlák jellemzően 3000 forint alatt vannak.

Csakhogy az ivóvíz kutakból való kitermelése és háztartásokhoz való eljuttatása, (a szükséges infrastruktúra működtetésével, karbantartásával és pótlásával) csaknem a duplájába kerül a fővárosi vízművek bevételeinek – írja a Népszava.

Ennek az az oka, hogy a magyar vízműcégek tíz éve nem emelhettek árat, miközben közművezeték- adót, illetve felügyeleti díjat is fizetniük kell.

Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes a Népszavának arról beszélt, hogy bár most is lenne jogszabályi keret a díjrendezésre (erről a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) javaslata alapján kellene döntenie az illetékes minisztériumnak), a kormány fittyet hány az ügyre.

A Fővárosi Vízművek a törvény szabotálása miatt pert indít és visszamenőlegesen is kártérítést fog kérni.

Nonszensz, hogy sok más mellett a Karmelita kolostornak, Tiborcz szállodáinak, állami intézményeknek és cégeknek, erőműveknek, de még a kormány által országba hívott vízfaló akkumulátorgyáraknak is kedvezményesen, féláron kell ivóvizet adni. Ez akár tiltott támogatásnak is minősülhet

– fogalmazott Tüttő. Szerinte a Fővárosi Vízművek idei várható vesztesége 10 milliárd forint lesz. Ezt a fővárosi önkormányzatnak kellene beletenni a kasszába, csakhogy az az egyéb kormányzati elvonások miatt amúgy is üres.

 

Mínusz 1,1 milliárd van a főváros számláján, folyószámlahitelből működik Budapest

Az Államkincstár elvont 3,9 milliárd forintot a fővárostól.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.