K-Pop, mint nemzetösszetartó erő, a fesztiválok fontossága és gyermekszülésre ösztönzés: Tusványoson a hagyományőrzés és innováció témaköréről beszélt Csák János kulturális és innovációs miniszter.
„A kulturális miniszter fontosabb, mint a pénzügyminiszter” – jegyezte meg Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója, miután Csák János kijelentette, hogy a külföldi befektetések sikeressége is a kultúrától függ.
A miniszter pedig bele is lendült: „A kultúra nemcsak a festményeket, a zongoradarabokat jelenti, hanem az életmódot, azt ahogyan egymással kommunikálunk. A kultúra adja az identitásunkat. Ezek nélkül testi gépek, ösztönlények lennénk. Identitás nélkül nincsen önrendelkezés. A külföldi befektetések is ettől függnek.
Véleménye szerint „óriási elbizonytalanodás van az identitásban”, változik az, hogy mi tartja össze az egy nemzetbe tartozó állampolgárokat. A koreaiakat például a K-pop tartja össze, mondta Csák, akik szerint egyébként „genetikailag bebizonyított, hogy a koreaiak rokonaink”.
A sajtóban megjelenő kritikák, miszerint kulturális területektől támogatást és forrásokat vonnak meg, a miniszter szerint nem igazak. „Én csak annyit teszek, hogy a Budapest- fejűséget egy kicsit csökkentem, és máshova is juttatok pénzt.”
A fesztiválok szerepéről azt mondta, az ilyen rendezvények magja az összetartozás, ami a kultúra és identitás magja. Azért vagyunk itt Tusványoson is, hogy ezt a közösséget összetartsuk. Én, amikor fesztiválokok állami támogatására kapok jelentkezéseket, azt nézem, hogy erősíti-e a magyar kötődésünket és identitásunkat a rendezvény.
Befejezésként hozzátette, ő azt mondja, amit tesz, hiszen van 4 gyermeke és 7 unokája. „Nem a kormány alakítja az ország jövőjét, hanem a családok. Gazdaságilag erős, kulturálisan magabiztos családokra van szükség. Legyen sok gyerek, akiknek van mit átadni – zárta szereplését a miniszter.”