Itthon hvg.hu 2023. július. 14. 09:51

Drága poén: csak a (vár)megyetáblák 36 millió forintba kerültek

Az összeg kizárólag a Magyar Közút által kezelt szakaszok melletti táblákat takarja, az összes átnevezés a közigazgatásban ennek jóval többszörösébe kerülhet.

Csak a (vár)megyetáblák cseréje 36 millió forintba került, de az átnevezés teljes árát még a kormány sem tudja – írja az Átlátszó.

Miután a kormány a „történelmi hagyományokra” hivatkozva tavaly nyáron bejelentette, hogy a megyék elnevezése vármegyékre változik, idén januárban derült ki, hogy csak a megyehatárokon lévő eligazító táblákból 714-et kell módosítani, lecserélni vagy átmatricázni a vármegyésítés miatt.

Az Átlátszó közérdekű adatigénylést nyújtott be, hogy a Magyar Közút Zrt.-től megtudja, mennyibe került az átnevezés miatti táblacsere. Az állami vállalat erre azt válaszolta, hogy

589 db megyetáblát cseréltek ki, ennek teljes összköltsége pedig bruttó 36 397 673 forint volt.

A portál megjegyzi, hogy az autópályák tábláit nem a Közút kezeli, ez lehet az oka annak, hogy a korábban ismert számnál kevesebb táblacseréről számoltak be.

A megye szót ugyanakkor egy sor egyéb helyen, közhivatalok és állami szervek névtábláin (például a rendőr-főkapitányságok, a katasztrófavédelmi igazgatóságok, a levéltárak, a kórházak, az önkormányzatok és a kormányhivatalok esetében) át kellett írni vármegyére, így a közúti vármegyetáblák költsége töredéke lehet a teljes átnevezésének.

Az átnevezés teljes költségéről eddig hiába kérdezték a kormányt, Fürjes Balázs idén januárban az mondta, csak később lesz meghatározható. A Telex korábban milliárdos nagyságrendűre becsülte a teljes költséget.

Nem tudja még a kormány, hogy mennyibe kerül a vármegye-átnevezés

Az összeg Fürjes Balázs szerint csak később lesz meghatározható. Addig is az a fontos, hogy az ezeréves magyar államiság alkotmányos hagyományai e formában is tovább éljenek.


 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.