Reagált a külügy és a Kormányzati Tájékoztatási Központ a Magyarország ellen indult kötelezettségszegési eljárásra és pont annyira vállalt felelősséget a történetért, mint amennyire gondolja.
Az embercsempészet legnagyobb támogatója maga Brüsszel, ugyanis a bűnözők üzleti modellje éppen az Európai Unió bevándorláspárti politikája miatt működik, ennek fényében pedig különösen hiteltelen a külföldi embercsempészek kiutasítása miatt Magyarországgal szemben megindított jogsértési eljárás – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a boszniai kollégájával közös sajtótájékoztatóján.
Szijjártó nyilatkozatának előzménye, hogy az Európai Bizottság hivatalos közleménye szerint kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen külföldi embercsempészek szabadon engedése miatt. A Bizottság úgy véli, hogy Magyarország ezzel több uniós irányelvet is megsértett, a csempészet bűncselekménye miatt elítélt személyekre alkalmazandó, ilyen lerövidített szankciók nem hatékonyak és nem is visszatartó erejűek, és nem veszik figyelembe a szóban forgó esetek körülményeit. A kormánynak most két hónap áll a rendelkezésére, hogy válaszoljon a levélre, és orvosolja a Bizottság által feltárt hiányosságokat.
Ugyanerre reagálva a Kormányzati Tájékoztatási Központ az MTI-ben adott ki közleményt, amelyben azt állították: Brüsszel nem ad pénzt a határvédelemre és bünteti Magyarországot, ha tele vannak a börtönei, a kormány pedig „jogszabályoknak megfelelően járt el, amikor a börtönzsúfoltság csökkentése érdekében elrendelte" az embercsempészek „reintegrációs őrizetét."
Eljárást indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a külföldi embercsempészek szabadon engedése miatt
Mindössze néhány hónappal az erről döntő kormányrendelet után indították meg a kötelezettségszegési eljárást. Más ügyben is döntöttek: beperelték Magyarországot az Európai Unió Bíróságán az építőanyagok (homok, kavics, cement) esetében rögzített árakat bevezető szabályok miatt, és új szakaszba lépett az eljárás az energiatermékek kiviteli korlátozásai miatt.
Magyarországon egy április végén hatályba lépett kormányrendelet tette lehetővé, hogy jogerősen elítélt külföldi embercsempészek kiszabadulhassanak a rácsok mögül. Mindezt állítólag költséghatékonysági okokból teszik. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára később Brüsszelt okolta, szerinte a magyar hatóságoknak azért kellett meghozni a döntést, mert az Európai Unió nem járul hozzá a határvédelem költségeihez, viszont megbünteti hazánkat, ha túlzsúfoltak a börtönök.
Azt már lapunk írta meg, hogy magyar állam „cserébe” azt kéri tőlük, hogy 72 órán belül hagyják el Magyarországot.
Ezt valóban csak kérik tőlük, és rájuk bízzák, hogy a kötelezettségüknek eleget tesznek-e, azaz elhagyják-e az országot, és jelentkeznek-e a külföldi hatóságoknál a fennmaradó büntetésük letöltése érdekében.
Tömegével engedi rá Európára az Orbán-kormány a külföldi embercsempészeket a hazai börtönökből
Szinte az amnesztiával felérő lehetőséget kapnak a magyar kormánytól a Magyarországon embercsempészet miatt elítélt külföldiek, köztük olyanok, akik szervezett bűnözői csoportok tagjai: szabadon távozhatnak a börtönökből, a magyar állam pusztán annyit kér tőlük, hogy 72 órán belül hagyják el az országot. Azt rájuk bízzák, hogyan tesznek eleget ennek.