Itthon hvg.hu 2023. július. 03. 11:27

Hiába kérte a Debreceni Egyetem az Erasmus finanszírozását tiltó EU-s határozat felfüggesztését

Továbbra is bizonytalan azoknak a helyzete, akik ősszel utaznának ezzel az ösztöndíjjal külföldre az alapítványi egyetemekről.

Az Európai Unió Bírósága elutasította a Debreceni Egyetem keresetét – értesült a Népszava. Ez azt jelenti, hogy hatályban marad az a tavaly decemberi brüsszeli döntés, amely tiltja az oktatási csereprogram finanszírozását a modellt váltott, alapítványi fenntartásba került 21 magyar egyetem esetében.

A debreceni intézmény öt másik, alapítványi formában működő egyemmel együtt indított pert az Európai Bizottság ellen az Erasmus-ügyben. Erre hivatkozva a Debreceni Egyetem külön keresetben kérte, hogy a végleges döntés megszületéséig függesszék fel a brüsszeli tiltóhatározatot. A bíróság ezt elutasította, az eredeti perben pedig csak másfél év múlva várható ítélet – feltéve, hogy a EU-s bíróság azt a keresetet fogadja.

Erasmus-ügy: az Európai Bírósághoz fordult hat magyar egyetem

Hat alapítványi egyetem fordult az Európai Unió Bíróságához azért, mert az Európai Bizottság kizárta a magyar alapítványi egyetemeket EU-s finanszírozású projektekből.

A Népszava úgy tudja, hogy bár több pontban is egyezségre jutottak már a felek, de a közalapítványi formában működő felsőoktatási intézmények irányító testületeire jellemző összeférhetetlenség megszüntetéséről még mindig nem tudott megegyezni az Orbán-kormány és az Európai Bizottság.

Ez azért is kellemetlen, mert július közepéig kellene a támogatásra pályázó egyetemeknek és a Tempus Közalapítványnak megállapodniuk az Erasmus+ idén lejáró pályázatainak meghosszabbításáról annak érdekében, hogy tervezni tudjanak azok a diákok és oktatók, akik ősszel mennének külföldre.

Számkivetettek lettek a magyar kutatók, nem hívják őket európai programokba

A magyar egyetemi élet szereplői napi szinten kénytelenek szembesülni azzal, hogy elapadt a felsőoktatás uniós finanszírozása. Arra hivatkoznak, hogy semmi közük a magyar kormány és az EU közötti politikai vitákhoz.

Ahogy korábban megírtuk, idén januárban derült ki, hogy az Európai Bizottság döntése értelmében nem kaphatnak friss támogatásokat az EU által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn. Az EU-nak több problémája is volt a felállással. Nem csak az, hogy a kuratóriumokban politikusok is ültek (a miniszterek februárban távoztak), hanem az is, hogy az alapítványok nem tartoznak az uniós közbeszerzési irányelvek szerinti szabályok hatálya alá.

Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2025. április. 10. 19:41

„Nem lehet a gyerek fejéhez vágni, hogy milliókat pusztítottak el a gázkamrákban”  

Egy csecsemőt dobnak ki a koncentrációs táborba tartó vagonból – így kezdődik Michel Hazanavicius animációs filmje, A legértékesebb áru. A Némafilmes Oscar-díjas rendezője ezúttal a holokausztról mesél – főleg gyerekeknek, de nem csak nekik. A sokoldalú francia filmessel több más újságíró társaságában Párizsban beszélgettünk.