Itthon hvg.hu 2023. június. 29. 04:53

Orbán sakktábláján a minisztercseréknél egyre kevésbé számít a szakmaiság

Varga Judit a második miniszter, aki feláll Orbán Viktor mellől a bársonyszékéből az elmúlt elmúlt egy évben. Az előző négy Orbán-kormányban – azon kívül, ha valaki más fontos megbízatást kapott – az ilyesmi ritkán fordult elő. Nem úgy Orbán első kabinetjében, amikor 1998-2002 között sokan cserélődtek.

Bár az Orbán-kormány sosem határozta meg magát “szakértői kormányként”, a kabinetben zajló személycsere azt erősíti, hogy ennek a látszatára sem kíván adni a miniszterelnök. Az EP-listavezetőjévé avanzsáló és hivatalosan emiatt távozó Varga Juditot ugyanis az Igazságügyi Minisztérium élén az a Tuzson Bence váltja, akinek az igazságügyi területhez a jogi végzettsége révén van némi köze, ezen felül csak azt tudja felmutatni, hogy Rogán Antal propagandaminiszter régi, lojális beosztottja és 90 ezer követője van a Tiktokon.

Tuzson Bence lesz az új igazságügyi miniszter

Orbán elfogadta Varga Judit lemondását. Tuzson Rogán Antal államtitkára volt évek óta. Ha nem is ő a legismertebb és a legnépszerűbb politikusa a kormánynak, Tiktokon hasít: közel 90 ezer követője van.

Tuzson Bence miniszterjelölti meghallgatása pluszmunkát jelenthet a július 7-én a már így is rendkívülire nyúlt ülésszakát zárni kívánó Országgyűlés szakbizottságai számára, de legalább kiderül majd, hogy az új tárcavezető mit tervez, kikkel kíván együtt dolgozni, marad-e például a Tuzsonnal szemben veterán igazságügyisnek számító államtitkár, Répássy Róbert. A váltás augusztus 1-től esedékes, Varga Judit ugyanis július végén távozik. A lemondásához vezető okokról itt írunk:

Az EU-s csörtéktől a Völner-botrányig - Varga Judit legemlékezetesebb pillanatai

A Fidesz hazai jogállami dúlásában és az Orbán-kormány Brüsszel elleni szabadságharcában szerzett elévülhetetlen "érdemei" után az Európai Parlamentbe küldi - leginkább "száműzi" - a kormányfő Varga Juditot. Már most, az indokoltnál szűk egy évvel korábban távozik is a kormányból. Az Orbánhoz végletekig lojális Varga jövője kérdéses, múltja mozgalmas - búcsúzóul nosztalgiázunk.

Az igazságügyi miniszter cseréjét az teszi különösen fontossá, hogy ide tartoznak az “európai ügyek”, és ilyen az Európai Bizottsággal az EU-s pénzekről még zajló vita is. Közben a tágabban vett kormányzatban más változás is van, hiszen a heves tiltakozást, tüntetéseket kiváltó státusztörvény elfogadása előtt lemondott a Belügyminisztérium közoktatásért felelős helyettes államtitkára is.

A parlament kedden szavaz a pedagógusokról, de a svéd NATO-felvételről őszig nem fognak

Hétfőn, kedden és pénteken ülésezik a jövő héten az Országgyűlés, megtartják a státusztörvény és a jövő évi költségvetés végszavazását is, de Svédország NATO-tagságának ratifikálását nem tervezik, így az már biztosan későbbre csúszik.

A Varga-Tuzson helycsere hét hónapon belül már a második miniszterváltás az alig több, mint egy éve munkába állt ötödik Orbán-kormányban. Az első ilyen eset tavaly novemberben Palkovics László technológiai és ipari miniszter lemondása miatt volt, vagyis nem túl gyakran “veszít” minisztert a kormányfő, akinek az előző négy kabinetjében sem volt gyakori az ilyen jövés-menés:

az első Orbán-kormány alatt még tucatnyi minisztercsere volt, de a NER elmúlt 13 évében ilyesmi ritkán fordult elő.

Ez, a különösen a 2010-es “fülkeforradalommal” előállt állandó Fidesz-KDNP-s kétharmados többség óta viszonylag alacsony szám s azt mutatja, hogy Orbánnak nemcsak a miniszteri pozícióra való felkérését nem illik visszautasítani, felállni sem szokás idő előtt a bársonyszékből – kivéve, ha ő kéri. Varga Judit esetében ez utóbbi tűnik valószínűnek, még ha ez hivatalosan új feladattal is párosul.

Az előző eset abban különbözött Varga távozásától, hogy Palkovics magától ment, méghozzá egy komoly belső feszültség, konfliktus miatt. Annak ráadásul volt előzménye is, hiszen Palkovics már tavaly januárban le akart mondani, Orbán közölte vele, hogy felejtse el, így a posztján maradt. Ám az új kormányzati ciklusra meggyengült a pozíciója, így a kormányfő tavaly ősszel már elengedte.

Miniszterként már nem kellett Orbánnak Palkovics, de rábízott félezer milliárd forintnyi vagyont

Palkovics László gyorsan növekvő jármű- és hadiipari, illetve egyetemi birodalma több mint száz, jellemzően minisztériumi és Fidesz-közeli embernek ad zsíros vezetői állást.

A kormányzás személyi állandósága szempontjából a 2018–2022 közötti ciklus volt a legnyugodtabb, hiszen csak két poszton volt menet közben változás. Akkor Trócsányi László igazságügyi miniszter távozott, mert a Fidesz EP-listavezetőjeként az Európai Parlament tagja lett. Szintén “más, fontos megbízatása” miatt mondott le a tárca nélküli miniszter Novák Katalin, mert államfő lett.

Mozgalmasabb volt a 2014-2018 közötti ciklus. Ekkor váltotta a külügyi tárca élén Navracsics Tibort Szijjártó Péter, lemondott Hende Csaba honvédelmi miniszter, és ekkor kreált új tárcát Orbán Rogán Antalnak. 2017-ben paksügyi tárca nélküli miniszter lett Süli János és városfejlesztési Kósa Lajos. Ekkorra tehető a Rogán Antal–Lázár János csörte is, de végül mindketten maradtak a helyükön.

Nem volt unalmas a 2010-2014 közötti ciklus sem, mert több tárca élén is voltak menet közbeni változások. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a jegybank élére távozott, Fellegi Tamás fejlesztési minisztert Németh Lászlóné váltotta. Magától ment Réthelyi Miklós erőforrásminiszter, utódja Balog Zoltán lett.

A legnagyobb fluktuáció az 1998–2002-es, első orbáni ciklusban volt. Négy év alatt tucatszor változott a miniszterek személye. Orbán maga ötöt menesztett, a többiek egy másik pozíció vagy a kisgazdákkal kötött kényszerkoalíció “megmaradása” érdekében mondtak le. Így tett a kisgazda pártelnök Torgyán József is. Ekkor kapta meg saját, ifjúsági- és sporttárcáját Deutsch Tamás.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról