Feloldották a minősítés alól a Rogán Antal alá rendelt szuper-titkosszolgálat összegző jelentését a Márki-Zay-féle külföldi adományokról, amire hivatkozva az ÁSZ 3,3 milliárdos büntetést készül kiszabni az ellenzéki pártokra. A friss szöveg egy része ki van takarva, de kiderül belőle, hogy találtak még plusz 2,5 millió “gyanús” utalást. Sőt, a titkosszolgálat spekulációja, hogy a DatAdat-csoport az ellenzéki miniszterelnök-jelölti előválasztás eredményét az MMM érdekében "manipulálta". A jelentés mindenben és mindenkiben a magyar politika gyanús befolyásolóját látja, és odáig jut, hogy amerikai pénzből már a 2014-es választásokat is befolyásolni akarták.
Immár a harmadik, összegzőnek mondott titkosszolgálati jelentés kerül nyilvánosságra a Márki-Zay Péter civil szervezete, a Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz (MMM) érkezett amerikai adományokról. Az összefoglaló jelentést a kormány propagandaminisztere, Rogán Antal alá rendelt szuper-titkosszolgálat, a Nemzeti Információs Központ (NIK) készítette, és azt már június 21-i ülésén – a nyilvánosság kizárásával – már megismerte az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is.
Ahogy az előző, novemberi és januári részjelentéseket, úgy ezt azt összefoglalót is bizottsági döntés nyomán a NIK főigazgatója feloldotta a minősítés alól, így a már nem titkosított részeket hétfő délelőtt közzétették. Ez azonban nem a teljes, a bizottsági ülésen ismertetett dokumentum, hanem annak csak egy része.
Az eredetileg 2052 végéig titkosított irat 52 oldalából mintegy 44-45 oldalnyi szöveg olvasható, mivel vannak részek, amit feketével kitakartak. Ami látszik, az megismétli, amit a NIK eddig közzétett jelentéseiben is állított: a Karácsony Gergely főpolgármester volt tanácsadójához, Korányi Dávidhoz köthető Action for Democracy (AD) szervezeten keresztül az Amerikai Egyesült államokból “több százmillió dollár” támogatás érkezett a 2022-es választási kampányban – és még utána is kicsivel – Magyarországra.
Az összegző jelentés kitért az eddig is ismert tényre, miszerint a DatAdat-cégcsoport több megbízást is kapott a kampány idején az egyesült ellenzéktől, viszont a jelentés egyértelmű újdonsága, hogy – politikustól nem, de titkosszolgálattól legalábbis szokatlan módon – mindössze egy meg nem erősített, akár spekulációnak is nevezhető információ alapján súlyos vádat fogalmaz meg. Azt állítja ugyanis, hogy
a rendelkezésre álló, más forrás által nem megerősített információ szerint a DatAdat-csoport bonyolította az ellenzéki miniszterelnök-jelölti választást, amely során – az MMM számára kedvezően – manipulálta az eredményeket”.
Ezt részletesen már nem fejtik ki – pontosabban vélhetően van még erről szó a jelentésben, csak éppen a fenti megállapítás utáni egy teljes oldal megint csak ki van takarva, nem ismerhető meg.
További érdekesség, hogy bár a jelentés címe a 2022-es választások külföldi befolyásának vizsgálatát ígéri, jelentősen túllép ezen és erősen spekulációs hangulatú megállapításokat tesz. A NIK összegzése oldalakon át valamilyen kormányzati beszélő fejnek a HírTV-n előadott, tényekkel alá nem támasztott eszmefuttatásait idézve
gyakorlatilag mindenben és mindenkiben a magyar politika gyanús befolyásolóját látja, és odáig jut, hogy amerikai pénzből már a 2014-es választásokat is befolyásolni akarták.
A dokumentum újdonsága még, hogy abban a Karácsony Gergeéy előválasztás miniszterelnök-jelölti tevékenységét támogató 99 Mozgalmat érintően az az állítás szerepel – konkrét dátumokkal –, hogy Perjés Gábor, mint a mozgalom bankszámlájára egyedüliként pénzt befizető személy, 2021. augusztus 30 és 2022. szeptember 15 között összesen 19 tranzakcióval forintban és valutában – utóbbiból 917695 euró és 3900 angol font – összesen 506,066 millió forint befizetést teljesített. Ezzel az üggyel összefüggésben kerestük Perjést, a II. kerületi önkormányzatnál képviselő a Párbeszéd színeiben, amint válaszol, cikkünket frissítjük.
A jelentés azzal ugyanakkor nem mond újat, hogy az amerikai pénz egy része a Márki-Zay-féle MMM-hez került, egy másik része pedig egy magyar céghez, az Oraculum 2020 Kft.-hez. Utóbbiról már az előző részjelentés is megállapította, hogy az egykori MSZP-s Páva Zoltán, volt komlói polgármester fia által vezetett és tulajdonolt céghez összesen 1 970 369 542 forint külföldi pénz került: 1,08 milliárdhoz jutottak az Action for Democracy-tól, és 887 millióhoz egy svájci alapítványtól. A közben a DK-val is szerződő, és a Pegasus kémszoftverrel is megfigyelt ifjabb Páva erről korábban a hvg.hu-nak azt mondta: nem is az ellenzéki kampányra költötték a pénzt, ez egy “hazug vád”:
Nem is az ellenzéki kampányra kapták a 2 milliárdot, ezek politikamentes szerződések voltak - állítja a DK-közeli médiavállalkozó
Hazug vádnak nevezi a kormánykritikus portál kiadója azt a titkosszolgálati jelentést, amely szerint az ellenzéki kampányba ment a céghez az Action for Democracytól és egy svájci alapítványtól érkezett 1,97 milliárd forint. Ez állítólag politikamentes piaci megbízások ellenértéke volt, de hogy milyeneké, azt a korábban a Pegasus kémszoftverrel is megfigyelt cégvezető, Páva Zoltán már nem árulta el.
A hétfőn közzétett friss összegző NIK-jelentés hosszan részletezi az AD megalapítását, hátterét és a szervezethez köthető személyeket – újdonság ebben az eddigi ismerteken kívül nincs. Pontosabban biztosan van, csak azt nem ismerhetjük meg, hiszen ennél a résznél összesen több oldalnyi fekete kitakarást találni. Ami újdonság, hogy a NIK a korábban ismertetett összeghez képest “talált” 2,5 millió forintot pluszban, ami az AD-tól Magyarországra érkezett, méghozzá a 21 Kutatóközpont Kft. nevű közvélemény-kutató céghez, így
a titkosszolgálat szerint összesen 3,176 milliárd forint amerikai pénz landolt az AD felől Magyarországon.
Az összegző jelentés szerint ez a pénzt ilyen arányban oszlott meg:
- Mindenki Magyarországa Mozgalom 8 tranzakció, összesen 1 848 603 106 Ft
- Oraculum 2020 Kft. 5 tranzakció, összesen 1 082 864 792 Ft
- DatAdat Professional Kft. 1 tranzakció, 147 941 520 Ft
- Edemokrácia Műhely Egyesület 1 tranzakció, összesen 18 090 600 Ft
- Gemius Hungary Kft. 3 tranzakció, összesen 13 267 170 Ft
- Laokoon Cinema Kft. 1 tranzakció, összesen 4 242 600 Ft
- Super Future Kft. 3 tranzakció, összesen 59 067 607 Ft
- 21 Kutatóközpont Kft. 1 tranzakció 2 583 232 Ft
Mint az látható, benne maradt a végleges listában a Laokoon Cinema Kft. 4,2 millió forintja, holott mint azt a hvg.hu megírta, erről a cég már korábban közölte, hogy ennek a pénznek semmi köze a kampányhoz, politikához, azt tévesen számolta ide a titkosszolgálat, hiszen az adomány az AD-től a 80 éves Nádas Péterről szóló potréfilmre érkezett:
Mellélőtt a titkosszolgálat: Márki-Zay kampánypénzeihez számolták a Nádas-portréfilmre jött külföldi adományt is
Ugyan az Action for Democracytól kaptak 4 millió forintot, de azt a titkosszolgálat friss jelentése tévesen azonosította ellenzéki kampánytámogatásként, mert az adomány a 80 éves Nádas Péterről szóló, márciusban bemutatandó potréfilmre érkezett - közölte az érintett filmes cég.
Szintén ragaszkodik a titkosszolgálati jelentés a cég részéről megfogalmazott cáfolat ellenére ahhoz is, hogy az Oraculum 2020 Kft.-hez került svájci 900 millió is a 2022-es választási kampány befolyásolását szolgálta, így összességében valamivel 4 milliárd forint fölé lőtte be a NIK a jelentésében érintett külföldi kampányfinanszírozást. A NIK-jelentés egyébként azt igyekezett körüljárni, vagyis a titkosszolgálati vizsgálat alapvetően arra irányult, hogy kiderítsék,
miként folyt be a tavalyi választási kampány idején az amúgy el is ismert csaknem 2 milliárd forintnak megfelelő külföldi adomány Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt szervezetéhez, és az aztán hogyan hasznosulhatott Márki-Zay és a hat ellenzéki párt közös kampányában.
Ezt a “hasznosulást” amúgy Márki-Zay Péter annyiban ismerte el eddig, hogy a pénzt az MMM használta fel, nem direkten jutott a pártokhoz, vagyis csak kihasználtak egy törvényi kiskaput, így a tavalyi országgyűlési választási kampányban az MMM nem tett mást, mint például a Békemeneteket is szervező CÖF-CÖKA, amely szintén saját pénzből – állami cégek adományaiból is – készített az ellenzéket bíráló kampányt, segítve ezzel a Fidesz-KDNP választási szereplését. Csakhogy
míg a CÖF hasonló segítségében a kormányzat és a Fidesz–KDNP nem lát kivetnivalót, a Márki-Zay-féle MMM külföldi adományainak “hasznosulását” a választások külföldi befolyásolásának tartja.
Emiatt emleget a kormányzat már tavaly óta “guruló dollárokat”, továbbá emiatt készülnek a kampányfinanszírozás szabályainak további szigorítására. Ráadásul ezt a kormányzati narratívát igazoló álláspontra helyezkedett az Állami Számvevőszék is. A szervezet ugyanis a hat ellenzéki pártnak küldött részjelentés-tervezetében arra utalt, hogy 1,683 milliárd forintnyi tiltott támogatás történhetett és emiatt ennek dupláját, mintegy 3,3 milliárd forint büntetést szabhatnak ki a pártokra – csak egy joghézag miatt nem tudják, milyen arányban, és emiatt behajtani sem tudják.
Kiszabhatja az ÁSZ az ellenzéki pártokra a 3,3 milliárdos büntetést, de behajtani még nem tudja
A Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom összesen 1,68 milliárd forint tiltott kampánytámogatást nyújtott a tavalyi választáson közösen induló 6 ellenzéki pártnak - állapítja meg az Állami Számvevőszék, amely büntetésként ennek a dupláját, 3,3 milliárd forintot készül kiszabni a pártokra, igazolva a kormányzat és a Fidesz „guruló dollárok" politikai vádját.
Frissítés:
A Datadat reakciója: Nem befolyásolták az előválasztást, nincs takargatnivalójuk
A Datadat szerint a titkosszolgálati jelentés nem állapít meg jogszerűtlenséget cégükkel kapcsolatban, viszont tele van “összeesküüvés-elméletekkel”, és azt bizonyítja, hogy “a magyar titkosszolgálatokat a miniszterelnök hivatala immáron kormányzati propagandára és belpolitikai leszámolásra használja” és szerintük ez a “valóban jelentős alkotmányos kockázat”. A Daradat szerint amúgy pedig “a jelentés sugalmazásaival és állításaival szemben” cégük nem vett részt az ellenzéki előválasztás szervezésében, így ha akarta sem tudta volna azt senki javára befolyásolni, hiszen “azt a részt vevő pártok, civil szervezetek bonyolították, és maguk ellenőrizték a folyamat tisztaságát”. Azt is jelezték, hogy “a közzétett pénzügyi információkból semmilyen takargatnivaló nem derült ki, hiszen cégünk a munkáját mindig tisztességesen, a legjobb szakmai elveknek megfelelő módon végezte”.