Itthon hvg.hu 2023. június. 26. 18:11

Az Integritás Hatóság elnöke szerint nem tartozik másra, kivel szerződtek

Biró Ferenc nem hiszi, hogy meg kellene indokolnia, miért nem mutatta meg egy újságírónak a kikért dokumentumokat, de végül közérdekű adatigénylésre elküldte a szerződéseket az Átlátszónak.

Az Integritás Hatóság nem adja ki közpénzes szerződéseit, mert „azok nem tartoznak harmadik félre” – írja az Átlátszó. Az oknyomozó portál a hatóság három céggel (VALTON-SEC Zrt., L’azar Advisory Kft. és Level Nine Vezetési Tanácsadó Kft.) kötött szerződéseit szerette volna kikérni, miután az Integritás Hatóság honlapjára kikerült az 5 millió forintot meghaladó szerződések listája. Eszerint:

  • 18 millió forintot költenek a hatóság elnökének sofőrjére;
  • 15 millió forintot szakértőkre;
  • és 9 millió forintot heti egy nap vezetői tanácsadásra.

Az Átlátszó újságírója írásban nem kapott választ, de azt kérték tőle, menjen el személyesen a hatóság Roosevelt téri, közel félmilliárdért bérelt, Dunára néző irodájába. Ott mosolyogva közölte vele Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke, hogy

nem mutatja meg a szerződéseket, és nem hiszi, hogy meg kellene indokolnia, miért döntött így.

Azt ugyanakkor elárulta Biró, hogy nem kértek be több ajánlatot a feladatok ellátására, és ő maga választotta ki a megbízott partnereket. Szerinte azért így alakultak a dolgok, mert „nem volt idő és ember”, arra, hogy lebonyolítsa az eljárásokat abban a negyedévben, amikor indultak.

Az elnök magyarázatában arra is kitért, hogy nagy volt a nyomás a frissen felálló hatóságon, hogy időben megkezdjék működést, így még azelőtt kellett dönteni egyes kérdésekben, hogy erre felvehették volna a megfelelő személyeket, és rendelkezhettek volna a technikai feltételekkel.

Miután a Telex szemlézte az Átlátszó erről szóló cikkét, az Integritás Hatóság azt közölte, hogy az oknyomozó portál munkatársa a személyes „interjú” után közérdekű adatigénylést nyújtott be a hatósághoz. Ezután "jóval a törvényi határidő előtt", hétfő délelőtt elküldték a kért, anonimizált szerződéseket.

Az RTL Híradó megkeresére az Integritás Hatóság már azt közölte, hogy "az eredeti megkeresést nem tekintették adatigénylésnek, ezért nem adták át elsőre a szerződéseket".

Hirdetés