A Stipendium Peregrinum ösztöndíjra idén minden eddiginél több, 160 diák pályázott. A programnak köszönhetően jelenleg 56 hallgató végzi tanulmányait a világ legjobb egyetemein.
Zajlik a Stipendium Peregrinum új ösztöndíjasainak kiválasztása. A következő állomás a jövő hétvégi kétnapos STIPI-tábor, ahol 49 pályázó verseng, hogy elnyerje a külföldi tanulmányainak teljes költségét fedező ösztöndíjat. A táborban közismert támogató instruktorok segítik a diákokat, hogy a lehető legtöbbet tudják megmutatni magukból. Az idei instruktorok is saját szakterületük ismert mesterei, akik kivétel nélkül példaképei lehetnek a diákoknak. A Stipendium Peregrinum fővédnöke Novák Katalin köztársasági elnök, a Stipi program ötletgazdája és elindítója.
A Stipendium Peregrinum ösztöndíjra idén minden eddiginél több, 160 diák pályázott. A programnak köszönhetően jelenleg 56 hallgató végzi tanulmányait a világ legjobb egyetemein. Az ösztöndíjprogram célja a kiemelkedő tehetségek anyagi és szakmai támogatása. A "STIPI B komponens" vissza nem térítendő támogatására Európa, illetve Észak-Amerika és Ázsia legrangosabb egyetemeire felvételt nyert diákjai pályázhattak.
A hurráoptimista távirati irodai beszámoló hangulatát némiképp árnyalva érdemes megjegyezni, hogy a kiváló teljesítményű diákok ösztöndíjhoz segítésén felül a Stipendium Peregrinum keretében igyekeznek ezeket a kiválóságokat óvatosan hozzásimítani a NER-hez. Egy korábbi STIPI táborban részt vevő forrásunk szerint például egészen egyértelműen értésére adják a jelenlévőknek, hogy mik az elvárt értékek, amikhez az ösztöndíj elnyerésének reményében sokan már-már parodisztikus túltolással kezdenek közelíteni.
Így édesgeti magához a kormány a kritikus értelmiséget
Mindent finanszírozó külföldi ösztöndíj. Szakmai lehetőségek az ország fejlesztésében, a XXI. századi innovációban. Trendi tudományos események, laza és inspiráló közszereplők. A felsorolás nem egy nyugati demokrácia ajánlata a fiataloknak, hanem a magyar kormány trójai falova, amellyel a vele kritikus értelmiséget igyekszik becserkészni. Cserébe nem kér mást, csak egy kis konformitást.
Persze mindezzel még nem lenne túl sok baj, ha a kormány Brüsszellel való kakaskodása miatt nem került volna parkolópályára a NER-hez idomulni kevéssé akaró diákok számára külföldi tapasztalatszerzést és kapcsolatépítési lehetőséget kínáló Erasmus-program, aminek a visszatérésére a legkorábban akkor lesz lehetőség, ha megállapodás születik a kormány és az Európai Bizottság között. Addig marad a kiválasztott, formálható kevesek számára a STIPI.