A „Gazdi” és Schadl is azt állítja, hogy most, a bíróságon találkozott először a XIV. rendű vádlottal, P.-nével. P.-né mindent tagad, pedig a vád szerint ő szivárogtatott ki adatokat az ötödrendű vádlottnak egy magániskola engedélyeztetésével kapcsolatban. A bíró szerdán felolvasta a magániskola tulajdonosának, S. Etelkának korábbi vallomását is, amiben már Rogán Antal neve is előkerült.
Rövid, előre megírt vallomást olvasott csupán fel kedden a bíróságon a Schadl-féle korrupciós ügy XIV. rendű vádlottja, P.-né Z. Zsuzsanna. Z. Zsuzsanna és férje, P. Kamillió az ötödrendű vádlottnak, A. Tamásnak segítettek a vád szerint, aki pedig a harmadrendű vádlott, „Gazdi”, vagyis R. Róbert megbízásából dolgozott a XIII. rendű vádlott, S. Etelka magániskolájának engedélyeztetésén – busás pénzért cserébe.
A. Tamás a korábbi kihallgatásain megtört, és részletes vallomást tett, a nyomozóknak pedig arról beszélt, hogy milliókat adott át a jogászként dolgozó P. házaspárnak azért, hogy S. Etelka iskolájának az engedélyeztetésével kapcsolatban információkhoz jusson tőlük.
P.-né a bíróság előtt azt mondta: A.-nak ő soha nem adott át információt. A vádiratban ennek ellenére az szerepel, hogy az ötödrendű vádlott az iskoláról szóló információkért cserébe egy vidéki Tesco parkolójában először 300 ezer, majd egymillió forintot adott át – ezt pedig A. ismerte be. Erről P.-né elmondása szerint nem tudott, P. pedig egyelőre nem tett vallomást.
P.-né vallomásához Schadl Györgynek csak annyi hozzáfűznivalója volt, hogy „a hölgy roppant szimpatikus, de életemben először látom”. Schadl ismét elmondta azt, amit múlt héten A. bírósági meghallgatásán is: szerinte A. összevissza beszél az ügyben, egyszer azt vallja, hogy Schadl nem folyt bele az iskola engedélyeztetésének ügyébe, másszor azt, hogy tudott róla, sőt el is járt benne. Schadl most is fenntartotta, amit korábban mondott: nem járt el az iskola ügyében.
Nagyon szégyellem, hogy ilyen helyzetbe kerültünk. Bocsánatot nem kérek, mert nincs miért, de mindent meg fogok tenni azért, hogy ebből a helyzetből kikeveredjünk
– mondta hozzászólásában „Gazdi”, aki szintén azt mondta, hogy soha nem találkozott P.-nével.
P. több mint másfél órán keresztül tartó vallomásában az ötödrendű vádlott, A. Tamás vallomását próbálta szétszedni, szinte mondatonként cáfolni – de úgy, hogy A. Tamás vallomását szinte szó szerint felolvasta. Azt azonban elismerte, hogy valóban kapott egymillió forintot A.-tól. Azt mondta, erről a pénzről azt hitte, A. korábbi tartozását rendezi ezzel felé. Méghozzá azért, mert A. ügyvédjelöltként folyamatosan hozzá rohangált ügyeivel, többször is megkérte P.-t, hogy helyettesítse őt a bíróságon. P. elmondása szerint az ötödrendű vádlott három esetben maradt az adósa, ezért a három ügyért pedig 450 ezer forinttal és 2500 euróval lógott neki. P. így valóban hihette azt, hogy A. ezt rendezi, amikor a Tesco parkolójában egy pénzzel kibélelt borítékot kapott tőle.
P. vallomásában hosszan minősítgette is A.-t: azt mondta, az ötödrendű vádlott mindig azt mondja, amit az őt kérdező hallani akar, pénzért bármire képes, S. Etelka magániskolás ügyét pedig úgy vállalhatta el, hogy fogalma sem volt arról, hogy is kellene engedélyeztetni a sulit, ezért rohangált hozzá tanácsért. Majd – ahogy Schadl és „Gazdi” is – P. arról beszélt, hogy A. vallomása tele van ellentmondással: amikor a nyomozók először vallatták, P.-t és feleségét még nem vádolta meg bűncselekménnyel, később viszont igen. Ennek viszont a stressz mellett a fáradtság is lehetett az oka: ahogy írtuk, 2021-ben A.-t közvetlenül azután kapták el a hatóságok, hogy hazatért Budapestre Párizsból. A. gépe estefelé szállt le, vallomását a nyomozók hajnali négy körül kezdték felvenni és reggel nyolc után fejezték be. A. ekkor valószínűleg már több mint egy napja folyamatosan ébren volt, a stressz mellett az alvásmegvonás is kínozhatta. Az pedig már a kihallgatási jegyzőkönyvekből kiderült, hogy A. valóban összeomlott a kihallgatása közben: többször elsírta magát, rosszul lett, azt magyarázta, hogy nem akar börtönbe kerülni, együtt akar működni a hatóságokkal. Schadl György erre a bíróságon azt mondta: ebben nincs semmi meglepő: szerinte az ügyészség „modern kori kényszervallatást” hajtott végre minden letartóztatotton, bár szerinte A. esetében „biztosan bájos lehetett a műsor”.
P. beszélt arról is, hogy ő maga S. Etelkával soha nem találkozott, pénzt őtle soha nem kapott. Vallomását végül két „fordított közmondással” zárta: „jótett helyébe jót ne várj”, illetve „ minden jótett elnyeri méltó büntetését”.
Schadl P. vallomása után újra emlékeztette a bíróságot, hogy szerinte A. mindenkit átvert, majd egy Rejtő Jenő idézettel zárta hozzászólását: „egyik fél kérdezi a másiktól: rendes ember? Hogyne! Komoly nemzetközi szélhámos!”.
A. Schadl és P. után kapott szót, azt mondta, mindenben az igazat mondta. Majd megint majdnem elsírta magát, amit Schadl – maszkja alatt – nevetéssel fogadott. P. ezután – A. mellett állva felé kiabálva – magyarázta, hogy A. hazudik. Schadl itt már rázkódott a röhögéstől.
Szerdán a bíró felolvasta S. Etelka vallomását is. S. ezt a vallomását nem a bíróság előtt, hanem még az eljárás nyomozati szakaszában írta, ebben pedig hosszan írta le, hogyan hazudhatta magát neki „Gazdi” olyan „nagykutyának”, aki képes minisztériumi szinten is elintézni gyakorlatilag bármit – így például iskolája visszadobott engedélyét is. „Gazdi” azonban első személyes találkozójukon nem tudta S.-nek pontosan megmondani, hogy mennyibe is fog ez az engedélyeztetés kerülni – bár S. szerint a látszatra nagyon adott: villogós, minisztériumi kocsit küldött érte és fiáért, ami Érdre vitte őket ebédelni. Érden az étteremben „Gazdi” várta S.-t és fiát.
Miután S.-t és fiát első körben nem érdekelte „Gazdi” ajánlata, R. egy héttel az első találkozójuk után kereste meg őt újra. Az ajánlat ekkor ugyanaz volt: „Gazdi” nyolcmillió forintot kért, de a későbbi költségekről még mindig nem tudott semmit mondani – viszont az ügyet el akarta már indítani. S. végül belement, hogy fizetni fog R.-nek azért, hogy az az iskola engedélyét elintézze.
2021 januárjában „Gazdi” elmondása szerint Ukrajnába ment. S. vallomása szerint – ahogy azt a hvg360 már feltárta – ekkor őt R. egyik bizalmasa, a hétfőn vallomást tévő Sz. Gábor kereste meg azzal, hogy „Gazdit” csecsenek rabolták el Ukrajnában. Sz. volt az, aki S.-t elvitte, amíg az pénzt vett ki, majd a 70 millió forintot készpénzben átadta Nyíregyházán egy kontaktnak. Az ügyészség szerint R. valójában nem járt Ukrajnában, hanem egyszerűen átvágta a nőt. S. viszont azt hitte, hogy ezt a 70 milliót csak kölcsön adta, viszont azóta sem látta viszont. Azt viszont elismerte, és erről R. is beszélt a bíróság előtt, hogy szoros viszony alakult ki közöttük. Olyan szoros, hogy azt S. már majdnem szerelmi viszonynak írta le.
Volt olyan eset is, amikor budaörsi irodájában S.-t R. késő este kereste fel egy másik ember társaságában. A másik ember az autóban maradt, R. róla azt mondta: „minisztériumi nagy ember” – S. szerint viszont akár a huszadrendű vádlott, Sz. Gábor is lehetett. „Gazdi” ekkor azt mondta neki:
jóban van Rogán Antallal, és Rogán két államtitkára is segíteni fog neki.
S. szerint beszélgetéseikben nem csak Rogán, hanem Rétvári Bence belügyi államtitkár neve is felmerült.
S. elmondása szerint összesen 38 milliót fizetett összesen az iskola engedélyeztetéséért R.-nek, 70 millió forintot pedig a „váltságdíjra”, arról viszont nem tud, hogy R. a neki adott pénzből kinek hogyan osztott vissza.
S. végül azt mondta: akkor telt be nála a pohár, amikor azt érezte, hogy R. nem segített neki semmiben, sőt, inkább csak hátráltatta.
A XIII. rendű vádlott által vezetett iskola engedélyeztetéséről, valamint arról, hogy a vád szerint S. Etelkát hogyan verte át „Gazdi”, pedig ebben a cikkünkben írtunk:
Politikusok között keresték sokan Schadl „gazdáját", aztán az alvilágban találtuk meg
A kilencvenes években autókat lopott, egy zsarolási ügyben ismert szerb gengszterrel együtt került a rendőrség látókörébe a Völner-Schadl-ügy egyik vádlottja, akit pár éve sikkasztás miatt ítélték el, de nem kellett börtönbe vonulnia, felfüggesztettel megúszta. R.
Összes cikkünket a Schadl-ügyről ide kattintva tudja elolvasni:
A Völner-botrány
Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!