Itthon hvg.hu 2023. május. 12. 19:02

Személyesen találkozott az új vezérkari főnök és a lengyel nagykövet

Böröndi Gábor tisztázta történelemhamisító kijelentéseit, a "látogatást a kölcsönös tisztelet, a szolidaritás, az egyetértő együttműködés és a közös prioritások erős kötelékének gondolatával zárták a felek" – legalábbis a Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint.

Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke pénteken hivatalában fogadta Sebastian Kecieket, a Lengyel Köztársaság magyarországi nagykövetét és Slawomir Mnitowski ezredest, lengyel védelmi attasét – közölte a Honvédelmi Minisztérium az MTI-vel.

Mint írják, a „megbeszélés során megerősítették a nagy múltú magyar–lengyel kapcsolatok és a szolidaritás kiemelkedő jelentőségét, továbbá aláhúzták a közös szövetségbe tartozás és ezzel összefüggő célok, illetve együttműködés fontosságát”.

 

Minderre azért volt szükség, mert a Honvéd Vezérkar frissen kinevezett főnöke május 9-én az állami televízióban arról beszélt, hogy az 1939-ben kitört német–lengyel háborút békefolyamattal kellett volna megfogni ahelyett, hogy világháborúvá szélesítették volna: "1939-ben a német–lengyel háború lokális háborúnak indult és mi lett a vége. Nem fogták meg időben, békefolyamattal azt az eszkalációt és elvezetett a második világháborúig."

Ezen a jól átgondolt észrevételen – ami tökéletesen ellentmond mindannak, amit a második világháború előzményeiről tudunk – Lengyelország budapesti nagykövete úgy meglepődött, hogy levelet írt Böröndinek. Sebastian Keciek szerint Böröndi szavai „hazámat egy globális konfliktus eszkalációjáért és bűnrészességgel való megvádolásaként értelmezhetőek, számunkra a történelem elfogadhatatlan elferdítését jelentik, és nem szabadna elhangozniuk, különösen nem egy szoros szövetséges ország képviselője részéről”.

Később Novák Katalin is reagált az ügyre, a köztársasági elnök a Twitteren azt írta: „A hadsereg parancsnokaként és Magyaroroszág elnökeként tisztában vagyok vele, hogy a vezérkari főnöknek számos feladata van, például szembenézni az ukrajnai háború veszélyeivel és modernizálni a hadsereget. A történelmi vitákat és értelmezéseket pedig jobb, ha a történészekre hagyjuk.” „Elnökasszony, egy mondat vagy akár egy szó is elég lenne” – válaszolta erre a nagykövet.

Böröndi altábornagy nagy belépőjének legújabb fejezetében, a Keciakkal való találkozón az ország első számú katonája világossá tette, hogy nem állt szándékában megkérdőjelezni azt, hogy Lengyelország a legfőbb áldozata és elszenvedője volt a II. világháborúnak.

A Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint Böröndi továbbra is prioritásként kezeli a NATO-n belüli együttműködés fejlesztését, valamint kifejezte a Lengyelországgal való kapcsolatok építése iránti elkötelezettségét.

„A látogatást a kölcsönös tisztelet, a szolidaritás, az egyetértő együttműködés és a közös prioritások erős kötelékének gondolatával zárták a felek” – áll a Honvédelmi Minisztérium közleményében.

Hirdetés