Kitűzték az előkészítő ülés időpontját az Országos Roma Önkormányzat elnökének büntetőügyében. Agócs Jánosra hat év letöltendő börtönt kér az ügyészség, amiért a vádirat szerint 30 millió forintért árulta a saját elnöki tisztségét. Pechjére a „próbavásárló” összejátszott a vádhatósággal.
Bő egy hónap múlva áll bíróság elé az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) vesztegetéssel vádolt elnöke. A roma szervezetet a gyakorlatban már nem vezető, de papíron az elnöki posztot most is betöltő Agócs János ellen február 22-én emelt vádat a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség, a Fővárosi Törvényszék pedig a hvg.hu kérdésre most közölte: június 7-re tűzték ki az előkészítő ülést.
Vádemelés az ORÖ elnöke ellen: hat év börtönt kér az ügyészség Agócs Jánosra
Január elejéig tartott volna Agócs János letartóztatása, de a gyanú szerint az Országos Roma Önkormányzat elnöki posztját 30 millióért áruba bocsátó vezető nincs már rács mögött: miután "teljes körű, beismerő vallomást tett" szabadlábra helyezték, ő pedig rögtön szabadságra is ment.
Agócsot tavaly augusztus végén vettek őrizetbe, majd tartóztattak le. Azzal gyanúsították – és ez szerepel a vádiratban is –, hogy 30 millió forintért árulta saját választott tisztségét, az ORÖ elnöki posztját. Miután két hónapot töltött letartóztatásban, beismerő vallomást tett a nyomozó ügyészek előtt, ezután november elején megszüntették ellene a kényszerintézkedést és kiengedték.
Az ORÖ-elnök ezután január végéig szabadságra ment, majd betegállományba kérte magát, de a lényeg, hogy szabadlábon várja az előkészítő ülést, illetve az azt követő esetleges tárgyalást. Akkor nem lesz tárgyalás, ha Agócs az előkészítő ülésen – a nyomozati vallomása után másodszor is – beismeri, hogy minden úgy történt, ahogy a vádiratban szerepel. A vádhatóság „ajánlata” szerint
beismerés esetén a törvényi maximum 8 év helyett 6 év börtönbüntetéssel megúszná.
A vádindítvány a 6 év börtönbüntetés mellett ugyanennyi év közügyektől eltiltást és kétmillió forint pénzbüntetés kiszabását is kéri a bíróságtól. Agócsot azzal vádolják, hogy 2022 nyarán azzal árulta az ORÖ elnöki tisztségét, hogy ő lemond, és elintézi a kiszemelt „utód” megválasztását – ezért előre 18 milliót, majd újabb 12 milliót várt cserébe.
Erre az ajánlatra „vevő” volt Agócs egyik helyettese, Tiszabura független polgármestere, Farkas László, de csak látszólag: az „üzletet” előre egyeztette az ügyészséggel. Az ORÖ elnökét így tettenéréssel, egy kecskeméti csárda parkolójában a korábban ebéd közben Farkastól átvett – de már az ügyészség által biztosított – 18 millió forint készpénzzel együtt fogták el.
Az Agócsot lebuktató Farkas László korábban a hvg.hu-nak arról beszélt, a 2019-ben megválasztott elnök azért is „árulhatta a visszavonulását”, mert érezte, hogy elfogy körülötte a levegő. Tavaly még méltatlansági eljárást is kezdeményeztek ellene, amit a többség megszavazott ugyan, ám az indítvány egy formai hiba miatt érvénytelen volt. Agócs lebuktatásáról Farkas így mesélt:
„Kérem vissza az ügyészségtől a kék iratrendező táskámat, amiben a 18 millió volt"
A saját vezetői posztját az ügyészség gyanúja szerint áruba bocsátó ORÖ-elnök a pénz egy részét egy korábbi szavazatvásárlás költségének fedezésére kérte - ezt állítja az Agócs Jánost az ügyészséggel együttműködve lebuktató elnökhelyettes, Farkas László. Az ORÖ vezetését közben Agócs megbízásából Lakatos Oszkár vette át, aki szerint "kápó módszerrel húzták csőbe" az elnököt.
Agócs tehát nem tért vissza az ORÖ élére, bár az elnöki posztról sem mondott le, és a jogerős elmarasztaló ítéletig erre nem is kötelezi semmi. A teljes elnöki jogkörrel felruházott vezető viszont tavaly szeptember óta egyik helyettese, Lakatos Oszkár. Egy olyan, Agócs által 2021 novemberében hozott határozat alapján, amely az elnök „akadályoztatása” esetére Lakatost jelöli ki vezetőnek.