H. Zsolt tanyáján 86 kutyát is találtak a hatósági ellenőrzéskor, az ebek fele nem volt sem chippezve, sem oltva.
A Készenléti Rendőrség egyik alosztálya 2021 nyarán kezdett el nyomozni természetkárosítás miatt, miután megtudták, hogy egy gyulai tanya tulajdonosa, 54 éves H. Zsolt engedély nélkül tart védett madarakat.
Több mint száz madarat találtak a rendőrök és az Agárminisztérium Biodiverzitás- és Génmegőrzési Főosztályának, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih), a Békés Vármegyei Kormányhivatal, valamint a Szegedi Vadasparknak a munkatársai egy összehangolt akcióban ugyanezen a nyáron.
A védett madarak összértéke hozzávetőlegesen 20 millió forint volt.
Az ellenőrzés során az is kiderült, hogy 54 olyan madár – volt 5 kakadu, 32 papagáj, 12 kifejlett nandu és 5 nandufióka – volt a férfinél, amelyeknek tartására nem volt engedélye.
A fiókákra egy keltetődobozban találtak rá a rendőrök.
A mintegy tízmillió forint összértékű engedély nélkül tartott madárállományban nagyon értékes és ritkaságnak számító egyedek is voltak:
- például – akár 6-700 000 forintot érő – jákópapagájok és ara papagájok is,
- sőt egy hibrid madár is, mely a sárgaszárnyú ara papagáj és a zöldszárnyú ara papagáj keresztezésével jött létre.
A megszállott gyűjtőnek mondható H. Zsolt többségében Szlovákiából, Csehországból és Hollandiából szerezte be az állatokat. A rendőrség szerint egy-egy madarat szinte családtagként kezelt, és kalitkában tartott, míg a többieknek egymással összenyitható, kültéri röpdét, illetve kifutót alakított ki.
Az engedély nélkül tartott 54 madarat a Békés Vármegyei Kormányhivatal zár alá vette, majd elkobozta, és idővel valamennyit a Szegedi Vadaspark mentőközpontjába szállíttatta.
Nemcsak madarakat, hanem 86 különböző fajtájú kutyát is találtak a tanyán az akcióban részt vevő hatósági emberek. A kutyák felének sem mikrochipje, sem oltási könyve nem volt.
Az állatok tartásának körülményeit külön eljárás keretében vizsgálja a rendőrség a Nébih-hel és a Békés Vármegyei Kormányhivatallal közösen.
H. Zsoltot a védett madarak tartásával kapcsolatban természetkárosítás miatt gyanúsítottként hallgatták ki.
A rendőrség most zárta le a nyomozást, azt írják: „másfél év alatt a nyomozók beszereztek minden olyan bizonyítékot, mely az ügyet vádképessé teszi”. A nyomozati anyagot már továbbították a Gyulai Járási Ügyészségnek.