Kiderült, milyen szerepet szánnak a Honvédelmi Minisztérium államtitkárává kinevezett Barthel-Rúzsa Zsoltnak.
Május 1-jétől államtitkár irányítja a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatot (KNBSZ) – közölte a Honvédelmi Minisztérium. A posztot – Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára – Barthel-Rúzsa Zsolt (képünkön) kapta. Róla péntek este írtuk meg, hogy államtitkári rangot a HM-ben, de a Magyar Közlöny akkor még nem részletezte, hogy milyen feladatkört szánnak neki.
A 46 éves politikus az Evangélikus Hittudományi Egyetemen szerzett teológus-lelkész diplomát, 2004-től püspöki titkárként és lelkészként is dolgozott. 2003-2004-ben a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke volt. 2005 óta dolgozott a Századvég Alapítványnál, volt annak elnöke, valamint a Századvég Gazdaságkutató Zrt. Igazgatóságának tagja, és ma is a Fidesz-közeli agytröszt egyik tagjának, a Századvég Internationalnek a tulajdonosa.
A HM közleménye szerint a döntésre azért volt szükség, mert „a jelenlegi háborús helyzetben jelentősen felértékelődött a hazánk kiber- és fizikai biztonsága ellen irányuló törekvésekkel szembeni hatékony fellépés, amelyben kulcsfontosságú a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat szerepe”.
Ehhez képest éppen két hete derült ki, hogy a körülbelül ezerfős létszámhoz képest arányaiban jelentős, mintegy félszáz embert érintő leépítési hullám zajlik a KNBSZ-nél. A hvg.hu információi szerint a Magyar Honvédségen már végigsöpört „fiatalítási hullám” legalább 53 embert érint a katonai titkosszolgálatnál.
A hivatkozási alap is azonos: egy kormányrendelet lehetőséget ad a honvédelmi miniszternek, hogy egyoldalú döntéssel, kéthavi felmentési idővel felmondhassa a szolgálati viszonyát azoknak a katonáknak, aki elmúltak 45 évesek, és legalább 25 év tényleges szolgálati viszonnyal rendelkeznek.
A tisztogatási hullám a héten elérte Magyar Honvédség vezérkari főnökét is, Ruszin-Szendi Romulusz menesztésének hátteréről ebben a cikkünkben írtunk:
Ruszin-Szendi Romulusz az arcát adta a tisztogatáshoz, amelynek most ő is áldozata lett
A vezérkari főnök menesztésére már januárban számítani lehetett - ezt állítják a honvédség belső ügyeit ismerő forrásaink -, mert a honvédségen belüli akkori tisztogatásokban a saját emberei is elvéreztek. Utódját, Böröndi Gábort „NATO-kompatibilis", „nem oroszbarát", ugyanakkor a Fideszben jól fekvő katonaként emlegetik.