Nem tudni, mennyibe fog kerülni a katolikus egyházfő háromnapos budapesti látogatása, de kedden kiderült, hogy a delegáció teljes költségét az állam fizeti. A pápalátogatást szervező operatív törzs nem szeretne politikai áthallásokat, várják Bayer Zsolt híveit és az ellenzéki tüntetőket is.
Most komolyan azt hiszed, hogy erre válaszolni fogok?
– így reagált Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, miután a keddi, a pápalátogatással kapcsolatos sajtótájékoztatóján feltettük neki a kérdést: mekkora összegbe fog kerülni a magyar államnak a pápa védelmének a biztosítása. Semjén nem csak lapunk kérdésére tagadta meg a pontos válaszadást: hasonló stílusban válaszolt a Népszavának a látogatás teljes költségeit firtató kérdéseire is. Homályos utalgatásokat eresztett el csupán ő, és Kovács Zoltán államtitkár is: „pontosan annyiba kerül, mint amennyibe egy ilyen nagyságrendű látogatás”, majd később Kovács kibökte, hogy
a pápa látogatásának teljes költségét az állam fedezi.
A sajtótájékoztatón, ahol a pápalátogatást szervező és lebonyolító operatív törzs vezetői szólaltak meg – köztük a Magyar Katolikus Egyház vezetői, állami vezetők és a rendvédelmi szervek vezetői – megtudhattuk, hogy szokás szerint minden rendben van, az ország felkészül a pápa fogadására, ezúttal hiába vezeti Kovács Zoltán az operatív törzset, a látogatást nem fogják egy héttel arrébb tolni, ha leszakad az eső.
Semjént a tájékoztatón többször is reagáltatták gyerekkori barátja, Bayer Zsolt vasárnapi kijelentéseire, mivel Bayer akkor arra kért mindenkit, hogy menjen el Ferenc pápa vasárnapi miséjére a Kossuth térre. Bayer kijelentései azért okoztak bonyodalmat, mert a fideszes publicista azt mondta: legyen ez egy nagy békemenet, majd hozzátette: ha sokan vannak, annak politikai üzenete is van. Semjén azt mondta, amit hétfőn Bayer is kommunikált: nem szervezett békemenetet vasárnapra. A miniszterelnök-helyettes ugyanakkor hozzátette: ha szervezett volna, akkor azt mélyen ellenezné, hiszen elsősorban nem politikai rendezvényről van szó.
Semjén elmondása szerint Ferenc pápa vasárnapi miséjére ugyanúgy várják a békemenetek résztvevőit, mint akár a kordonbontókat.
Bayer Zsolt arról beszélt, hogy legyen békemenet, aztán tagadta, hogy békemenetet hirdetett
„Annyit mondtam, legyünk ott nagyon sokan, jöjjenek azok is minél többen, akik békemenetre szoktak járni" - írta, miután vasárnap azt mondta: „legyen ez egy békemenet, legyünk rettenetesen sokan".
Viszont a pápalátogatásnak van politikai része, hiszen Ferenc pápa kettős minőségében érkezik Budapestre pénteken: egyrészt egyházi vezetőként, másrészt a Vatikán vezetőjeként – utóbbi minőségében fog találkozni Novák Katalin köztársasági elnökkel és Orbán Viktor miniszterelnökkel is.
A keddi tájékoztatón Semjén újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: nem lát lényegi különbséget a pápa és a magyar kormány álláspontja között az ukrajnai háborúval kapcsolatban. A miniszterelnök-helyettes elharsogta ezredjére is a kormánypropagandát, miszerint Magyarország a területén keresztüli fegyverszállításokat nem engedi, de nem mondja azt a nyugati országoknak, hogy ne szállítsanak fegyvert Ukrajnába. A pápa pedig arról beszél, hogy mindenkinek joga van az önvédelemhez, a fegyverszállítmányokat pedig nem ellenzi – Semjén szerint pedig a két álláspont között nincs jelentős különbség.
Ferenc pápa legprovokatívabb mondataival kampányol a Szemlélek
„Annyit mondtam, legyünk ott nagyon sokan, jöjjenek azok is minél többen, akik békemenetre szoktak járni" - írta, miután vasárnap azt mondta: „legyen ez egy békemenet, legyünk rettenetesen sokan".
A miniszterelnök-helyettest szembesítették azzal is, hogy a pápa jóval barátibb hangnemet üt meg az LMBTQ közösségekkel, mint a magyar kormány, mi több, az RTL arról kérdezte őket, nem számítanak-e dorgálásra a gyermekvédelmi törvény miatt. Semjén utóbbira csak annyit mondott, hogy a pápának iránymutató szerepe is van, iránymutatására pedig ő figyel, így szívesen fogadja a dorgálását is. Az LMBTQ közösségekkel kapcsolatban ismét csak a kormánypropagandát mondta fel. „Ez egy szabad ország, itt mindenki úgy él ahogy akar” – jelentette ki, majd hozzátette: az egyháznak az állammal szemben joga van ahhoz, hogy a házasság fogalmát – „a teremtés rendjéből következően” – egy férfi és egy nő szövetségében határozza meg. Szerinte az egyháznak joga van ahhoz is, hogy bizonyos „életállapotokat” ne legitimáljon, azonban az egyház emellett nem az embert, hanem a „bűnt” ítéli el, A kormány pedig – Semjén elmondása szerint – nem bélyegez meg senkit szexuális orientációja miatt, nem ad senkinek életvezetési tanácsokat, hiszen „majd mindenki elszámol a jóistennel, ahogy tud”.
Újságírói kérdésre kiderült: a pápa nem fog találkozni a magyarországi egyházak vezetőivel külön, így nem fog egyeztetni Hilarion metropolitával, az orosz ortodox egyház magyarországi vezetőjével sem.