A Nemzeti Nyomozó Iroda természetkárosítás bűntett miatt büntetőeljárást folytat.
Ahogy arról a hvg.hu is írt, a borsodi Hidasnémetinél lelőhették az M237 kódszámon nyilvántartott farkast, amelyet Svájcban láttak el nyomkövetővel, és Magyarországig vándorolt. Az ügyről a Boon.hu adott hírt, amit a hatóságok szerdán még nem erősítettek meg.
Állítólag lelőtték a nálunk kószáló svájci farkast, a svájciak elítélik az orvvadászatot
Folyamatosan halad kelet felé az M237 kódszámon azonosított, Svájcból induló farkas, már a Bükki Nemzeti Park területén van, ahol könnyen belefuthat az ott élő falka tagjaiba. A nemzeti park munkatársai érdekes megfigyelésekben bíznak.
Az ügyben szerdán megkerestük a rendőrséget, és az érintett területen illetékes, és a farkas mozgását figyelemmel kísérő nemzeti parkok felettes szervét, az Agrárminisztériumot is, a rendőrségtől pedig csütörtökön délelőtt befutott a válasz. Eszerint
természetkárosítás bűntett miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat büntetőeljárást, melynek részleteiről az eljárás jelenlegi szakaszában nem áll módunkban tájékoztatást adni".
Magyarországon a farkasok 2001 óta védett állatnak számítanak, ami azt jelenti, hogy nem lehet rájuk vadászni. A farkasok károsítása vagy zavarása bűncselekménynek számít, amiért akár három év börtönbüntetés is járhat.
A hvg.hu megkereste az ügyben a farkast nyomkövetővel ellátó, a nagyragadozók és az emberek konfliktusmentes egymás mellett élésén dolgozó svájci Gruppe Wolf Schweiz (GWS) munkatársát, aki jelezte, egyelőre ők is csak a sajtóból értesültek a farkas állítólagos lelövéséről. David Gerke, a GWS ügyvezetője kérdésünkre azt írta, hogy a farkasok orvvadászata sok európai országban előfordul, még Svájcban is lelőnek néha egyet-egyet illegálisan. Hozzátette:
Az elkövetők többnyire vadászok. A farkasok orvvadászata főleg ott problémás, ahol kevés van belőlük, és a populációjuk fennmaradása nem biztosított. Az orvvadászat minden esetét elítéljük.