Még kormánypárti körökben is ellenérzéseket váltott ki Lázár János legújabb törvénytervezete, amelynek alapján a miniszter saját döntésével, szinte bárkinek a kérésére ingyen tulajdonba adhatná az ország legszebb kastélyait.
Az örökségvédelem szétverésének csupán az egyik fejezete az a törvényjavaslat, amely az Építési és Közlekedési minisztériumból szivárgott ki, és amelynek alapján
júliustól csak Lázár János miniszter döntésén múlna, hogy kinek a birtokába kerül az ország legjobb állapotban lévő 12 kastélya.
A HVG úgy tudja, hogy a már bejelentett, 168 embert érintő leépítések után április elsejétől a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) műemlékes és műtárgyas szakterületéről további csaknem negyven munkatársat helyeznek át Lázár minisztériumába, e hét elején, egy állományülésen pedig arról beszéltek a vezetők, hogy azokat a kastélyokat, amelyek az állapotuk miatt nem látogathatók, mielőbb visszaadják az állami vagyonkezelőnek. Az üzemeltetőknek még az őrzésen is spórolniuk kell, ami végzetes lehet a műemlékek számára, hiszen azok gyakran lakott területtől távol esnek.
Ezzel gyakorlatilag értelmét veszíti a NÖF, amit néhány éve éppen azért hoztak létre és vette át az állami vagyonkezelőtől a sokszor omladozó kastélyokat, hogy felmérje, karbantartsa, fokozatosan felújítsa és látogathatóvá tegye azokat. HVG egyik forrása szerint viszont ahelyett, hogy NÖF sikertörténetté vált volna, „be kellett bizonyítani, hogy a NÖF és az általa kezelt műemléki portfólió fenntarthatatlan, és így megindulhat az értékesebb elemek széthordása”. Pedig a cégben volt potenciál: 2022-ben egymás után nyíltak meg a kastélyok, valóban sikersztori lehetett volna.
Viszont abban egyelőre még a Fideszben sincs egyetértés, hogy ki kaparinthassa meg ezeket a kastélyokat.
A teljes cikket elolvashatja a csütörtökön megjelenő HVG-ben, valamint a hvg360-on.