Itthon Lengyel Tibor 2023. március. 24. 05:15

A tankerületek osztják szét a KSH levetett tabletjeit, de a diákok nem örökbe kapják

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Jövő hónaptól, a tankerületi központok kezdik szétosztani azokat a kormány által a diákoknak ígért tableteket, amelyeket a KSH a népszámláláshoz használt, de már nincs szüksége rájuk. Azt nem tudni, hány iskola és mi alapján – jelentkezés vagy igényfelmérés – részesül az eszközökből.

Kevésbé korszerű már, de legalább alig használt az a 32 ezer tablet, amit a KSH a tavalyi népszámlálás után már nem használ és most közcélra adományoz. Ennek nagyobb része, bő kétharmada a közoktatás digitalizációját fogja szolgálni, és iskolákhoz kerül szerte az országban.

Ezt még március 14-én Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára jelentette be, azt ígérve, hogy „az eszközök a következő hetekben jutnak el az intézményekhez." Csakhogy még az ezt lehetővé tevő törvényt sem fogadta el az Országgyűlés. Jogszabályra azért van szükség, mert

a csaknem 2,7 milliárd forintért a tavalyi népszámláláshoz beszerzett eszközpark állami tulajdon, más, akár közcélú hasznosításhoz törvényi felhatalmazás kell.

A népszámlálási kérdezőbiztosok 34500 tabletet használtak, ebből 32 ezret ajánlanak fel közcélra
MTI / Illyés Tibor

A hvg.hu megkérdezte a Belügyminisztériumot, hogy hány iskola kap a 22 ezer tabletből, mikorra szállítják le ezeket, a diákok mellett kapnak-e a tanárok is, illetve ki és mi alapján dönti el, hogy melyik intézmény és hány eszközt kap? A tárca válaszából mindössze annyi részlet derült ki, hogy

a tableteket a tankerületi központok osztják szét az intézmények között, kiszállításuk 2023 áprilisában kezdődik”.

Kiderült az is, a diákok megvehetik-e az így kapott és általuk használt eszközöket. Az iskolai laptop-programnál ugyanis állami tulajdonban maradnak a gépek, a felhasználók viszont a tervek szerint az érettségi után az akkori értékükön megvásárolhatják. A KSH-s tableteknél erre nem lesz mód. A tárca szerint

az eszközök állami tulajdonban maradnak, megvásárlásukra nincs lehetőség.”

Bár erről a kormányzat nem beszélt, éppen a közcélú felajánlást lehetővé tevő törvénytervezetben bukkant rá a hvg.hu arra, hogy a közoktatásban szétosztani kívánt 22 ezer tableten felül van egy másik, 10 ezer darabos tétel is, amit nem iskolások, hanem más kedvezményezettek kapnak.

Obsitos katonáknak, kormányközeli civileknek és Szerbiába is jut a KSH népszámlálási tabletjeiből

Diákok kapják meg a népszámláláshoz használt táblagépek kétharmadát, de 10 ezer még így is jut más szervezetnek, például a Fidesz szólamaival a főpolgármester ellen hergelő társaságnak, és kapnak belőle leszerelt katonák, valamint a Fideszt támogató szerbiai párt, a Vajdasági Magyar Szövetség is.

A tervezet szerint az „infokommunikációs eszközök” ingyen átruházhatók közcélra szervezeteknek „az általuk ellátott feladatok elősegítése céljából". Ilyen szervezetként nevesíti a szöveg például az önkormányzatokat, egyházakat, vagy a szociális, gyermekjóléti civileket.

A hatásvizsgálati lapon viszont már „kérelmező szervezeteket” emlegetnek, sőt egy listát is mellékelnek, mondván: a lépéssel a jelzett „kedvezményezett társadalmi csoportok feladatai elvégzésnek hatékonysága, továbbá életminősége javul”. Ezek a csoportok az alábbiak:

  • védőnők,
  • nyugdíjas szervezetek,
  • OPSZ - Országos Polgárőr Szövetség,
  • Fogyatékosággal élőket képviselő érdekszervezetek,
  • obsitosok,
  • gazdák,
  • Falugazdász hálózat,
  • Vajdasági Magyar Szövetség,
  • Civilút,
  • Pesti Fiatalokért Egyesület,
  • Miniszterelnökség Kisebbségi Önkormányzatok,
  • Élelmiszermentő Központ.

A listán vannak furcsa kategóriák, például az obsitosok, a szolgálati idejüket kitöltött, akár nyugdíjas katonák. Érdekes a nemrég 133 milliós állami támogatást kapó Civilút kiemelése, és az is, hogy Szerbiába is jut a tabletekből, hiszen a listán van a Fidesz-szövetséges Vajdasági Magyar Szövetség.

Különös, hogy a több ezer civil szervezet közül éppen az állami pénzből amúgy is támogatott Pesti Fiatalokért Egyesületet tartották fontosnak kiemelni, amely azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy beszállt a kormány és a Fidelitas mellé az ellenzéki főpolgármestert ekézni a fővárosi dugók miatt.

A KSH-s tabletek jól jöttek, felpörgetik a köznevelés digitalizációját célzó állami programot. Erről a hvg.hu is írt: a mintegy 600 ezer laptop szétosztásával számoló program első lépcsőjében éppen a tavalyi parlamenti választás előtti hetekben szórtak ki 120 ezer gépet, azóta mintha leálltak volna:

Még több laptopot, programozható robotokat és drónokat ígér a kormány az iskoláknak

Négy kérdést tett fel Mellár Tamás, háromra nem kapott választ. Miért állt le a tavalyi parlamenti választás után a diákoknak és pedagógusoknak szánt állami laptop-program és hogyan, mikor folytatódik? - röviden összefoglalva erről érdeklődött Mellár Tamás, a Párbeszéd képviselője a belügyminiszternél. Írásbeli kérdésében emlékeztetett: korábban a kormányzat összesen 615 ezer laptopot említett célszámként, felmenő rendszerben 2025-ig kiosztva.

(Nyitóképünk illusztráció)

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.