Miközben Orbán Viktor Brüsszelben van az uniós csúcstalálkozón, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a szerdai kormányülés döntéseiről tájékoztatott a kormányinfón, utóbbit élőben követtük.
Kimenne-e a miniszterelnök a román-magyar focimeccsre nagy-magyarországos sálban? A Blikk kérdésére Gulyás csak annyit mond, „ahogy a kormányfő, ő sem tépné le magáról, ha egy szurkolótól kapna egy ilyen sálat”.
Korábban mi is megírtuk, hogy hat kórházat is alapítványi fenntartásba szervezne ki a kormány. Gulyás a hvg.hu érdeklődésére erről annyit mondott. az egyetemek szenátusa szabad akaratából döntött úgy, hogy közérdekű vagyonkezelő alapítványokban akarnak működni.
A nagy megyei kórházak egyetemi kórházak, világos, hogy egységes irányításra van szükség.
Azt ugyanakkor leszögezte, hogy még ha a tulajdonjog változik is, a törvény tiltja, hogy bárhol más tevékenységet végezzenek, tehát a kórház mindig kórház marad.
Gulyás arra nem tud válaszolni, hogy a február 28-ai határidőig hány önkormányzati iskola, óvoda tulajdonjogára adtak be igényt az egyházak, és milyen arányban oszlanak ezek meg a felekezetek között. Azt azonban megígérte, hogy ha van ilyen szám, mindenképpen elküldi az újságírónknak.
Ha a magyar Országgyűlés legnagyobb bűne, hogy valamire nem március 21-én, hanem 27-én kerül sor, akkor én ezt vállalom – válaszolta lapunknak Gulyás arra, miért módosítják folyamatosan a svéd és finn NATO-csatlakozások ratifikációjáról szóló szavazást.
Ő most azt várja, hogy az illetékesek hétfőn megköszönik, hogy az Országgyűlés megszavazta Finnország ratifikációját. Hogy a svédekkel mi a helyzet, arra továbbra sincs egyértelmű válasz.
A kormányinfó kezdete után két órával a hvg.hu is sorra kerül. Elsőként arra vagyunk kíváncsiak, mi volt a NATO-ban a reakció a magyarok ukrajnai álláspontjára.
Gulyás emlékeztetett, hogy Orbán Viktor már tavaly „békemisszión” járt Oroszországban, ezután több NATO-képviselővel beszélt és biztatta rá őket, hogy menjenek el Moszkvába. Ezek az utak ha meg is történtek, nem jártak sikerrel.
„2014 után kialakult egy helyzet, amit a NATO rosszul értékelt, és ami oda vezetett, hogy a háború nem volt elkerülhető. Ez azonban nem mentesíti Oroszországot a felelősség alól” – foglalta össze a miniszter.
Valóban van olyan javaslat, mely szerint Lázár János minisztériuma ingyen engedne át tucatnyi közpénzből felújított kastélyt magánjogi szereplőknek – erősítette meg a Válasz Online információját Gulyás Gergely.
Arra azonban mindenkit emlékeztetett, hogy a cikkből egy fontos információ kimaradt: még ha adott esetben vagyonkezelésbe is adná bármilyen cégnek az állam a kastélyokat, az a közcélt nem érinthetné. Vagyis ha múzeum van a kastélyban, annak ott is kell maradnia.
Hogy a javaslatra egyáltalán mi szükség van, arra már nem adott választ a miniszter.
Válasz Online: Ingyen engedne át tucatnyi felújított kastélyt Lázár János minisztériuma
A laphoz eljutott törvénytervezet szerint az épületek úgy veszítenék el közvagyon jellegüket, mint a magyar felsőoktatás nagy része. Magánjogi szereplőknek szervezne ki közpénzből és uniós forrásokból felújított és idegenforgalmi látványosságnak berendezett kastélyokat Lázár János tárcája, az Építési és Közlekedési Minisztérium - írja a Válasz Online .
Mik az Európai Bizottság konkrét kérései a magyar kormányhoz a közérdekű közalapítványok esetében, erre kíváncsi az RTL Klub. Gulyás elismerte, hogy minden területen tett vállalásokat a magyar kormány, de mivel folyamatban vannak a tárgyalások, nagyon sok mindent nem akar elárulni.
Annyit azért megerősített, hogy a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségnél a magyarok meghatároztak egy kört, ennek elfogadásával nincsenek nagy problémák. Másik fontos kérdés, hogy a tagok megbízatási ideje csökkenjen, ebben van vita, de nem kardinális.
Érvényt szerezne a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsának Magyarország, ha Vlagyimir Putyin belépne a területére – kérdezi a Telex.
Meglepő a válasz: a magyar jogrend szerint ugyanis nem tudnánk letartóztatni az orosz elnököt. Ennek oka, hogy Magyarország – bár tagja –
nem hirdette ki az ICC statútumát.
Ez nem véletlen, az egyezmény Gulyás szerint ellentétes a magyar alkotmánnyal, amit már Áder János köztársasági elnök hivatala is többször jelzett.
„Az Országgyűlés nem akart olyan helyzetbe kerülni, hogy kihirdeti a statútumot, majd az az Alkotmánybíróság elé kerül, mely a köztársasági elnöknek ad igazat” – fejtette ki a miniszter.
Az ő szubjektív véleménye egyébként az, hogy az elfogatóparancs nem szerencsés, mert az eszkaláció irányába visz.
Gulyás arról is beszélt, hogy a kormány jelenleg egy olyan módosító javaslaton dolgozik, amellyel megakadályoznák, hogy a jövőben a választásokon jelölő szervezetek külföldről kapjanak támogatásokat a kampányukra.
A döntésre még két hónapjuk van, ha azt akarják, hogy a jövő májusi európai parlamenti, majd később az önkormányzati választás előtt egy éven belül ne kelljen hozzányúlni a választási szabályokhoz.