Itthon Serdült Viktória 2023. március. 02. 12:25

Öt tanács a kardiológiai intézet főigazgatójától, hogyan előzhetjük meg a szívinfarktust, és mit tegyünk, ha már megtörtént a baj

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Andréka Péter azt is elmondta a HVG360-nak adott interjúban, miért fontos, hogy ne hezitáljunk, ha észleljük a tüneteket.

A szív-és érrendszeri betegségek nemcsak Magyarországon, hanem az egész Európai Unióban a vezető halálokok közé tartoznak. Hazánkban ugyanakkor a hivatalos statisztikák szerint jelentősen rosszabb a helyzet, mint az EU többi tagállamában: Magyarországon 2019-ben 63 528 ember halt meg szív-és érrendszeri megbetegedésben, ez az összes haláleset majdnem fele, 49,1%.

Andréka Péter, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet főigazgató főorvosa a HVG360-nak adott interjúban ugyanakkor arra is rámutatott: a kilencvenes évek kezdete óta a szívbetegségek 30 napos halálozása Magyarországon is jelentősen csökkent, a gond inkább az egyéves halálozással van (tehát hogy valaki a szívinfarktus után 30 napon vagy egy éven belül hal meg).

Hogyan ne haljunk bele egy szívinfarktusba? Interjú Andréka Péter kardiológus főorvossal

Jelentősen csökkent azok aránya, akik a szívinfarktusuk után egy hónapon belül meghalnak, a hosszú távú kilátásaik viszont továbbra sem jók. Mennyiben felelős ezért a rendszer, és mit tehet a beteg? Hogyan előzhetjük meg a szívinfarktust? Mit érez egy nő és egy férfi, ha baj van?

Az elmúlt 30 évben Magyarországon kialakult a szívkatéteres laborok hálózata. Ha valakinek infarktusa van, a mentők azonnal egy ilyen intézménybe viszik, ahol az elzáródott koszorúeret katéteres eljárással meg tudják nyitni, ez az esetek 96 százalékában meg is történik, és jelentősen javul a túlélés esélye. Utóbbihoz azonban az is nagyon fontos, hogy a betegek mindent megtegyenek azért, hogy elkerüljék a szív-és érrendszeri betegségeket, valamint az, hogy tudják, mit kell tenni, ha már megtörtént a baj.

Íme az interjú legfontosabb megállapításai:

  • Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás azonban mind fokozzák a betegségre való hajlamot. Ha pedig már kialakult például a magas vérnyomás, azt akkor is megfelelően szinten kell tartani, követni kell a diétát, szedni kell a gyógyszereket és ellenőrzésekre kell járni.
  • Az egyéves halálozást növeli, hogy ha már valakinek volt szívinfarktusa, sokszor úgy gondolja, ha nem fáj semmi, abbahagyhatja a gyógyszer szedését és a korábbi – egészségtelen – életmódjához is visszatérhet. Ez súlyos tévedés, és meg is magyarázza, miért rosszabbak a hosszú távú halálozási mutatók.
  • Szívinfarktus gyanúja esetén azonnal mentőt kell hívni, nincs idő gondolkozni. A szívritmuszavar a leggyakrabban az első órában jelentkezik, ha ilyenkor már monitoron – mentőben vagy kórházban – van a beteg, ezt meg tudják előzni, rohamosan csökken a halálozás.
  • A szívinfarktus tünetei jellegzetesek: szegycsont feletti fájdalom, ami a bal kézbe, állba, has felső részébe sugárzik, verejtékezés, megsemmisülés érzés, halálfélelem. Ezek nőknél elmosódottabbak lehetnek.
  • A megelőzéshez elengedhetetlen az edukáció, ebben élen járhat a gyerekek nevelése – méghozzá már óvodás kortól. Az ő szintjükön kell elmagyarázni nekik, mi az az egészéges életmód, hogy ki kell menni az udvarra futkározni, nem kolbászt és szalonnát kell enni, és nem kell annyit sózni.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. február. 18. 18:03

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Krézi 25 címmel (f)életmű turnéra indul Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven egykori frontembere, merthogy idén 25 éves a Hol van az a krézi srác című dal, ami a HS7 és egyben Szűcs legismertebb szerzeménye is. Ugyanakkor a turné nem a régi heveny-számok felmelegítéséről szól kizárólag, a szólóban írt daloktól kezdve a Budapest Báron át a Szálinger Balázzsal közös Szücsinger produkció is helyet kap a koncerteken.