Egy német nőt keresnek a hatóságok.
Újabb elfogatóparancsot adtak ki a "Kitörés napja" elnevezésű rendezvény vélt résztvevői elleni budapesti utcai támadások ügyében, ezúttal egy német állampolgárságú nő ellen. Egy német férfi és egy német nő körözését már a múlt héten elrendelték; a főügyészség szerint az elkövetők szélsőjobboldali nézetekre utaló öltözékük miatt támadták meg a számukra ismeretlen sértetteket.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a police.hu oldalon pénteken azt közölte: az eljárásnak jelenleg négy gyanúsítottja van.
Az első bűncselekményt követő 48 órán belül elfogtak és őrizetbe vettek három külföldi (két német és egy olasz), valamint egy magyar gyanúsítottat, most a nyomozás során beszerzett újabb bizonyítékok elemzése alapján kezdeményezték a magyar gyanúsított letartóztatásának megszüntetését. A nőt szabadon bocsátották, de a büntetőeljárásnak továbbra is gyanúsítottja.
Szombaton történt egy másik verés is, amit a kitörés napi vonulás résztvevői követhettek el, őket 15-én kiengedték az őrizetből.
Kiengedték a kitörés napi támadás elkövetőit
Kiengedték az őrizetből azt a két gyanúsítottat, akik szombaton kora délután, vélhetően az előző napi, antifasiszták által elkövetett támadásra válaszul vertek agyba-főbe ártatlan járókelőket a Széll Kálmán téren. A rendőrség a szombati, kitörés napi támadás mindkét gyanúsítottját őrizetbe vette, és indítványozta a letartóztatásukat, ahogyan az ügyészség is, ám a bíróság nem letartóztatást, csak enyhébb bűnügyi felügyeletet rendelt el - erősítette meg a rendőrség a hvg.hu értesülését.
Egy német állampolgárságú 20 éves férfi és egy 22 éves nő ellen a budapesti nyomozók a múlt héten közösség tagja elleni erőszak miatt adtak ki körözést és kezdeményezték európai elfogatóparancs kibocsátását. Az érvényben levő körözések mellett a BRFK csütörtökön újabb elfogatóparancsot adott ki: ezúttal egy 2002-es születésű német nő ellen.
Mint írták, a bűncselekménysorozat felgöngyölítésére létrehozott nyomozócsoport a külföldi hatóságokkal szorosan együttműködve folytatja a további elkövetők azonosítását és felkutatását.
A Fővárosi Főügyészség korábban azt közölte, hogy a BRFK a Budapest különböző pontjain a "Kitörés napja" elnevezésű rendezvény vélt résztvevői ellen a február 11-ét megelőző napokban elkövetett támadások miatt közösség tagja elleni, felfegyverkezve, csoportosan elkövetett erőszak, súlyos testi sértés és más bűncselekmények miatt nyomoz. Az elkövetők szélsőjobboldali nézetekre utaló öltözékük miatt támadták meg a számukra ismeretlen sértetteket.
Közösség tagja elleni erőszak-e, ha valakit azért vernek meg, mert szélsőjobbos ruhát hord?
Mi számít közösség tagja elleni erőszaknak? Ha antifasiszták azt gondolják kiszemelt áldozatukról, hogy neonácik? Az már nem, ha neonácik gondolják azt az áldozataikról, hogy antifasiszták? Kell, hogy azok legyenek, hogy a tényállás megalapozott legyen? A politikai szélsőséghez tartozás egyben védett közösséget is jelent?
A rendőrség korábbi sajtótájékoztatóján azt közölte, a teleszkópos botokkal, úgynevezett viperákkal, valamint boxerekkel és más eszközökkel végrehajtott támadásokat hét-nyolc ember követte el, de a társaságnak vélhetőleg tíz-tizenöt tagja lehet.
A támadók előbb lengyel turistákat vertek össze - a sértettek közül ketten súlyos, töréses sérüléseket szenvedtek -, majd egy nappal később egy férfit bántalmaztak hasonló módon Gazdagréten, ő könnyebben sérült meg. Ezután a belvárosi Bank utcában egy koncertről hazainduló párt vertek össze, a férfi súlyosan megsérült, az I. kerületi Mikó utcában pedig egy német párt bántalmaztak súlyosan.