Az előkészítő ülésen négyen is elismerték a bűnösségüket. Ketten a korrupt végrehajtók kinevezésével összefüggésben, ketten pedig a Schadl György nyaralójának szabálytalan átépítése ügyében vallották a vádirattal egyezően bűnösnek magukat.
Beismerte a Völner–Schadl-ügy bírósági tárgyalását előkészítő ülésen a bűnösségét négy vádlott is.
A XXII. rendű vádlott, P. Márton a vádirat szerint egy követeléskezeléssel foglalkozó cég vezetője volt, akit a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, Schadl György azzal keresett meg, hogy ajánlhatna alkalmas embert, mert el tudja intézni az illető végrehajtóvá kinevezését. Ennek az volt a feltétele, hogy gyakorlatilag a teljes végrehajtói tevékenységből származó bevételét át kell adnia Schadlnek, viszont kap havi egymilliót.
P. Márton saját kollégájában találta meg az üzletre kapható embert, akit 2020-ban valóban ki is neveztek végrehajtónak – ő emiatt szintén vádlottja az ügynek –, és közben még jobb arányt is sikerült kialkudnia, így a profit 10 százalékát tarthatta meg. Schadl így is sok pénzhez jutott tőle azért: a vádirat szerint 2021-ben összesen 101,5 milliót kapott. P. Mártonra – beismerés esetén, ami végül is megtörtént – a vádhatóság 2 év, 4 évre felfüggesztett szabadságvesztést és 8 millió forint pénzbüntetést kért.
Ugyancsak bűnösnek vallotta magát a XXI. rendű vádlott, P. Béla, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) egykori hivatalvezetője. A vádlott a vádirattal megegyezően azt is elismerte, hogy a kar elnöke, a szintén vádlott Schadl György nyomására és kérésére
a bírósági végrehajtói pályáztatás során magasabb pontot adott az indokoltnál a Schadl által kiszemelt jelölteknek.
A vádirat hét ilyen esetben való közreműködésért javasolta a bíróságnak elmarasztalni P. Bélát, aki tehát mind a hét esetet elismerte. A vádirat felfüggesztett börtönbüntetést javasolt kiszabni rá, emellett 3 millió forintnyi pénzbüntetést javasolt, és a vádlott közszolgálati jogviszonyban történő foglalkoztatástól való eltiltását.
Két vádlottnak, akik szintén bűnösnek vallották magukat, semmi köze nem volt a végrehajtók korrupt kinevezéséhez, ők Schadl György siófoki nyaralója miatt kerültek a vádlottak padjára.
Schadl György a XIX. rendű vádlottat, B. László építési vállalkozót bízta meg a nyaralója felújításával és átalakításával. A terasszal (az utcáról is jól látható módon) eltértek az építési engedélytől, de B. László és Schadl György is el akarta kerülni, hogy az építésügyi hatóság később visszabontassa. Ezért B. László találkozott a helyi kormányhivatal építésügyi szakügyintézőjével, P. Bélával (a bűnösségét szintén elismerő XVI. rendű vádlottal), akinek Schadl megbízásából félmillió forint kenőpénzt ajánlott fel, ha az ingatlan megkapja a használatbavételi engedélyt. P. Béla elfogadta az ajánlatot, és abban maradtak, hogy egy régi fényképet csatolnak az iratokhoz, amelyen nem látszik a szabálytalanság, P. pedig a későbbi ellenőrzések során sem talál semmi kivetnivalót az építkezésen. Ez így is történt, a nyaraló megkapta az engedélyt.
B. Lászlót hivatali vesztegetéssel, P. Bélát pedig a hivatali vesztegetés elfogadásával vádolták meg. A kormányhivatal munkatársára börtönt, az építési vállalkozóra pedig felfüggesztett börtönbüntetést kért az ügyészség. A bűnösség beismerésével ebbe belementek.
A pénteken kezdődött, de még a jövő héten is két teljes napon át tartó előkészítő ülés eseményeiről tudósításunk itt olvasható vissza:
Völner és Schadl színre lép - élőben a büntetőper első felvonása
Hosszú idő után a bíróságon, vádlottként találkozott újra egymással a korrupcióval gyanúsított exállamtitkár, Völner Pál és a végrehajtói kar még mindig hivatalban lévő elnöke, Schadl György. Elkezdték az előkészítő ülést, de jövő héten folytatják, akkor majd a fő vádlottaknak is nyilatkozniuk kell arról, elismerik-e a bűnösségüket. Olvassa vissza az előkészítő ülés első napjának tudósítását a hvg.hu-n!
Arról, hogy az előkészítő ülés során mi volt a védőügyvédek álláspontja, és ez azt jelezheti, hogy igyekeznek elnyújtani az eljárást, itt írtunk:
Időhúzásra játszik a védelem a Schadl-Völner-ügyben
Úgy látszik, a Völner-Schadl-ügyben a védelem még az előkészítő ülést is "elhúzná", vagyis időhúzásra játszik. Tízmilliós nagyságrendű kenőpénz elfogadásával gyanúsították meg Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium azóta lemondott államtitkárát az elmúlt évek egyik legsúlyosabb kormányzati korrupciós botrányában.
Arról, hogy mi is az az előkészítő ülés, és miért van jelentősége, illetve miért érné meg Völner Pálnak, hogy a mostani előkészítő ülésen bűnösnek vallja magát, arról itt írtunk bővebben:
Völner Pál vesszőfutása már pénteken véget érne, ha mindent beismerne
Valószínűleg még hónapokat kell várni arra, hogy Völner Pál és Schadl György büntetőügyét a bíróság ténylegesen tárgyalni kezdje, pénteken ugyanis csak előkészítő ülés lesz a bíróságon. Az előkészítő ülésen csak annak a vádlottnak a számára érhet véget a hercehurca, aki elismeri a bűncselekményt, de pontról pontra úgy, ahogy az a vádiratban benne van.
(Nyitóképünk illusztráció, a pénteki előkészítő ülésen készült)