A törvényszék szerint semmilyen világnézeti motívum nem érdemel méltánylást személy elleni erőszakos jellegű bűncselekmény elkövetése esetén.
Hosszú, kétoldalas közlemény adott ki csütörtökön a Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya a múlt heti antifasiszta támadássorozattal kapcsolatban.
A terjedelmes szöveg jó része a támadások már ismert részleteinek újraközlése. (Emlékeztetőül: két gyanúsított több, idáig ismeretlen bűntársával együtt múlt péntek délután megtámadott egy embert Budapesten, előző nap pedig lengyeleket bántalmaztak. "A gyanú szerint a terheltek és társaik a sértetteket szélsőjobboldali nézetekre utaló öltözékük miatt támadták meg." A harmadik gyanúsított négy, eddig ismeretlen társával együtt péntek éjjel a belvárosban támadtak meg két embert hátulról. Vegyi anyaggal fújták le őket, a nőt fellökték, a férfit hátulról fejbe verték, és azután is ütlegelték őket, mikor már a földön feküdtek. A gyanú szerint itt is azért támadtak, mert a férfi öltözéke szélsőjobboldali nézetekre utalt. A negyedi gyanúsított szombaton a "Becsület napján" részt vevőket akarta bántalmazni, volt nála vipera, súlyozott ólomkesztyű, gumikalapács és paprikaspray is. Az első három gyanúsítottat közösség tagjai elleni erőszak, a negyediket annak előkészülete miatt vonhatják felelősségre.
A Budai Központi Kerületi Bíróság kedden felfegyverkezve, csoportosan elkövetett közösség tagja elleni erőszak bűntette és más bűncselekmények folyamatban lévő büntetőügyben három terhelt letartóztatásáról, továbbá egy személy bűnügyi felügyeletének elrendeléséről döntött. A végzés a bejelentett fellebbezések miatt nem végleges.)
A közleményben a Törvényszék kiemelte (aláhúzva, boldozva), "előre kell bocsátani, hogy a megalapozott gyanú nem a bűnösség bizonyítottságának a szintje (!): olyan valószínűségként írható le, amelynek a törvényesen beszerzett bizonyítékokon kell alapulnia. A nyomozó hatóság rövid idő alatt nagy intenzitású és mennyiségű tevékenységet végzett, a jól dokumentált elemző munkát is ideértve, de az ilyen ügyekben különösen ügyelni kell arra, hogy a sikerélmény vágya ne homályosítsa el a tisztánlátást."
Ezek után a teljesség igénye nélkül rátértek arra, mi alapozta meg a gyanút: az első gyanúsított "egy, a becsület napja elleni – egyébként erőszakra nem buzdító – Facebook-bejegyzést lájkolt, a nyomozó hatóság pedig később azt észlelte, hogy a profilképén ugyanabban a kabátban és sálban látható, amelyben az 'antifasiszta támadások' elkövetői a videofelvételeken".
Vélhetően arról a nőről van szó, akiről a Pesti Srácok jelentetett meg cikket szerdán. Ebben az írásban névvel és arccal mutatják be a nőt, aki információik szerint az egyetlen magyar gyanúsított az ügyben. A cikk a nő politikai kapcsolatait ecseteli, Pikó András nyolcadik kerületi ellenzéki polgármester jobbkezeként, illetve Jámbor András, a Szikra Mozgalom képviselő kampánycsapatának tagjaként bemutatva őt.
Az átfedés onnan sejthető, hogy a Szikra Mozgalom tagjai a cikkre reagálva közösségi oldalukon arról írnak, hogy a nőt csupán az egyik tettesen lévő sál és kabát alapján gyanúsítják. Szerintük a nő "nem járt a rendőrség által vizsgált három bűncselekmény idejében a helyszín közelében sem, élettársának állítása alapján a háromból két esetben tanú is van rá, hogy még csak Budapesten sem tartózkodott ekkor. De a harmadik cselekmény idején is vidéki otthonában volt egyedül." Pikó András is reagált a közösségi oldalán, ahol azt írja, nem ismeri a nőt. A ruhadarabok egyezéséről először szélsőséges oldalak jelentettek meg összehasonlító fényképeket.
A Törvényszék szerint "a bíróság maga is meggyőződött arról, hogy ez a kabát és sál pont ugyanolyannak tűnik, és igen csekély az olyan egyezés lehetősége, hogy ezeket valaki más is így egyszerre viselte volna, aki az 'ünneplőkkel' szembeni tiltakozással egyetért".
Az elkövetett cselekmények ismert részleteinek felelevenítése után kitérnek még a kényszerintézkedések alkalmazására. Valószínűleg azért, mert a Fővárosi Főügyészség szerdán közleményben közölte, hogy fellebbeznek a döntés ellen, mely alapján az egyik német nővel szemben csak bűnügyi felügyeletet rendelt el a bíróság. Az ügyészség szerint ugyanis a külföldön élő külföldi állampolgárról alappal feltételezhető, hogy "az eljárásban elérhetetlenné válik a hatóságok számára".
A Törvényszék azonban kiáll a döntés mellett. Úgy vélik, a nőhöz "jelenleg egyetlen konkrét bántalmazást sem lehet kötni, megvalósult erőszakos bűncselekménnyel nincs meggyanúsítva. Esetében a bűncselekmény tárgyi súlya csekély, az legfeljebb két évi szabadságvesztéssel büntetendő vétség, egy előkészületi cselekmény. Ezért a bíróság a különös célok megállapítása mellett sem látott lehetőséget az ő letartóztatására."
Bár a közlemény címe "Az erőszaknak nincs színe", és még a közlemény fájlneve is "közösség tagja elleni erőszak", ezt nem fejti ki részletesen a törvényszéki közlemény. Annyit hozzátesznek, hogy a törvényszék szerint semmilyen világnézeti motívum nem érdemel semmilyen méltánylást személy elleni erőszakos jellegű bűncselekmény elkövetése esetén.
A kitörés napján szélsőjobboldaliak által ártatlan járókelők ellen elkövetett garázdaság és súlyos testi sértés bűncselekmények gyanúsítottjait már hétfőn elengedték.