Az is falfirkának számít, ami nem falon van, és teljesen mindegy, hogy annak mi a tartalma, legyen az akár politikai üzenet, akár cuki állatkás buszmegálló.
Egyelőre nem tudjuk, hogy hány ezer év letöltendőt kapunk majd a felújított buszmegállókért, de természetesen folytatjuk
– írta ki a Facebookra a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP), reagálva a Kúria Jogegységi Panasz Tanácsának 4/2022. számú jogegységi határozatára. A határozatot a Kúria a legfőbb ügyész kezdeményezésére hozta, és ez minden bíróság számára kötelező iránymutatás.
Az MKKP így foglalta össze a határozatot:
- Valójában egy szívecskés matrica is falfirka.
- A „fal” értelmezését kiterjesztette minden „idegen vagyontárgyra”, például a plakátokra is.
- A tett akkor sem számít politikai véleménynyilvánításnak, ha politikai plakáton elhelyezett véleménynyilvánítás.
- Akkor is bűncselekmény, ha nem haladja meg a szabálysértési értékhatárt (50 ezer forint).
A Kúria határozatáról korábban már írt a hvg.hu. A döntés valóban kimondja: falfirkáról kell beszélni minden esetben, amikor „bármely köz- vagy magántulajdoban lévő idegen vagyontárgy” felületén engedély nélkül hoznak létre változást, és „a falfirka esetében közömbös a vagyontárgyra felvitt ábrázolás tartalma, mibenléte, célja”, hiszen „önmagában a vagyontárgy felületén való elhelyezés ténye képez minősített esetet”. Ezen kívül pedig minden „állagsérelemnek” számít, amit csak anyagi ráfordítás során eltávolítani. Minderről itt írtunk részletesen:
A Kúria szigorította a falfirka megítélését
A legfőbb bírói testület hangsúlyozta: a véleménynyilvánítás szabadsága nem járhat mások tulajdonának megrongálásával, és nem csak az számít falfirkának, ami falra került. Ez az értelmezés mostantól kötelező a bíróságok számára.
A határozat egyébként fel is sorolja az MKKP összesen tizenöt, az ellenzéki párt által vitatott tevékenységét, kimondva, hogy azok is ilyen minősített eseteknek számítanak. Ezek között vannak elektromos kapcsolószekrények, buszmegállók, szeméttárolók, járdák és reklámtáblák „falfirkái” is, amelyek között egyébként túlsúlyban voltak a nem politikai üzenetet tartalmazó, hanem tájsebeket kijavító, szürke felületeket barátságosabbá tevő vagy például útburkolati hibákra figyelmet felhívó „firkák” is.