Miután kavarodás volt akörül, hogy az ügyészség a Schadl–Völner-ügy mellékszálaként a Tóni-gate ügyben vizsgálta-e, kicsoda „Tóni, Barbara és Ádám”, Polt Péter legfőbb ügyész végre egyenes választ adott: több szálon is nyomoztak, de semmi gyanúsat nem találtak. Pontosabban vannak részletek, amik még homályosak, illetve van olyan adat is, ami valamiért „nem közölhető”.
Csaknem egy évvel azután, hogy Hadházy Ákos független képviselő a 444 által a Schadl–Völner-ügyben nyilvánosságra hozott lehallgatási jegyzőkönyvek alapján feljelentést tett a „Tóni-gate” ügyben, kiderült, mire jutottak a nyomozó hatóságok. Például, hogy sikerült-e kideríteniük, kikkel egyeztethetett Schadl György, a végrehajtói kar elnöke és köre. Schadl ellen azóta Völner Pál egykori igazságügyi miniszterhelyettessel együtt vádat emeltek korrupciós bűncselekmények miatt.
A nyomozati anyagban tűnt fel „Tóni”, akivel Schadl egyik barátja találkozott. Hogy ez Rogán Antal miniszter-e vagy sem, azóta sem derült ki, a szövegben ugyanott mindenesetre Tóni mellett Barbarát és Ádámot is említik. Utóbbi névazonosságoknál sem tisztázódott máig, hogy Rogán feleségéről, illetve kabinetfőnökéről van-e szó. Az iratok szerint „Ádámmal” mindenesetre egy 35 éves ügyről egyeztethettek, és talán csak véletlen, de az autópálya-koncessziók is 35 évre szólnak.
Rogán Antal a 35 éves autópálya-koncesszióról: Inkább Mészáros, mint egy külföldi
Évente és kilométerenként 96,2 millió forintért Mészáros Lőrinc és Szíjj László érdekeltségei fogják üzemeltetni 35 évig a teljes magyarországi gyorsforgalmi úthálózatot. Cserébe az első tíz évben még építeniük/bővíteniük kell 550 kilométer utat. Rogán Antal szerint örvendetes, hogy van Magyarországon olyan szereplő, aki felnőtt a feladathoz, és azt még a mostani nehéz körülmények közt is képes vállalni.
Hadházy csaknem egy éve, tavaly februárban tett feljelentést, hogy kiderüljön: a „Tóni-gate” ügyben kicsoda „Tóni, Barbara és Ádám”. Nemrég ügyvédje útján rákérdezett az ügyészségnél a nyomozás állására, és kapott is egy választ, miszerint a nyomozás még folyik. Hadházy ezt szerdán ki is tette a Facebookra, ám utóbb az ügyészség pontosított, mondván: nem ebben az ügyben küldték a fenti választ, hanem Hadházy egy másik feljelentésére, csak a politikus összekeverte a két ügyet.
Az ügyészség szerint nem biztos, hogy még nyomoznak a „Tóni-gate" ügyében, vizsgálják a Schadl-ügy mellékszálát „Tónival, Barbarával és Ádámmal"
A Schadl-Völner-ügyben már megtörtént a vádemelés, a botrány egyik mellékszálában még folyik a nyomozás, legalábbis Hadházy Ákos képviselő azt közölte, hogy az ügyészség még vizsgálja, hogy a végrehajtói kar elnöke miről beszélgethetett „Tónival, Barbarával és Ádámmal". Később az ügyészség közölte, hogy Hadházy összekevert két ügyet, és ők nem a "Tóni-gate"-ről tájékoztattak, de azt nem mondták, hogy akkor azzal mi van.
A helyesbítő közleményében azonban a Központi Nyomozó Főügyészség arra nem utalt, hogy ha nem erről az ügyről írtak, akkor amúgy mi történik mégis a „Tóni-gate” ügyben: nyomoznak-e még, vagy már nem. Ezt a kérdést fel is tette a hvg.hu az ügyészségnek, ahonnan csütörtökön azt választ kaptuk, hogy éppen frissen válaszolt Polt Péter legfőbb ügyész Hadházy ugyanerre vonatkozó írásbeli kérdésére, olvassuk el azt, ám azon túlmenően „további adat nem közölhető”.
A legfőbb ügyész Hadházynak küldött január 19-i válaszából két fontos dolog derült ki:
- Hadházy feljelentését két részre bontották és külön-külön vizsgálták, kezelték;
- mindkét nyomozati szálat lezárták, és egyikben sem állapítottak meg bűncselekményt.
A hvg.hu-nak nyilatkozó Hadházy Ákos Polt Péter válaszát úgy értékelte, hogy most már végre kimondta legalább a legfőbb ügyész, hogy nyomoztak, de „semmit sem találtak”, ugyanakkor ő „még nem tartja lezártnak az ügyet.” A képviselő segítségével sikerült viszont pontosítani, hogy mi az a két szál, amit különválasztva vizsgáltak a hatóságok az ő feljelentése nyomán.
Hadházy a feljelentésében felvetette, hogy ha az egyértelműnek tűnő névazonosság ellenére a Schadl-ügyben nyomozók nem tisztázták, hogy kicsoda „Tóni, Barbara és Ádám”, akkor felmerül a hivatali visszaélés gyanúja. Mint Polt tájékoztatásából kiderül, az ügyészség a feljelentést „a Nemzeti Védelmi Szolgálat ismeretlen személyazonosságú tagjainak vonatkozásában” elutasította tavaly februárban, mondván, hogy „a cselekmény nem bűncselekmény”, és erről tájékoztatták is Hadházyt.
A másik szála a feljelentésnek az volt, hogy vizsgálták-e mi lehet az autópálya-koncesszióval megegyezően 35 éves „ügy”, amiről Schadl és környezete egyeztettek Tóniékkal. Polt Péter válasza szerint ezt is vizsgálták, „a felmerült korrupciós báncselekmény esetleges magvalósulására utaló adatokat a Központi Nyomozó Főügyészség a folyamatban lévő eljárásban hivatalból értékelte”, azonban
„bűncselekmény megalapozott gyanúja nem volt megállapítható”.
Arról, hogy ez utóbbi szálon sem találtak semmit, állítása szerint Hadházy csak most értesült. Érdekesnek nevezte, hogy Polt ezt a második szálat a válaszban mintegy mellékesen összekötötte annak megemlítésével, hogy az alapügyben nemrég vádat emeltek többek közt Schadl György és Völner Pál ellen is. Az is érdekes, hogy mi lehet még a Hadházy feljelentésével összefüggésben az ügyben, amiről a hvg.hu-nak küldött ügyészségi válasz szerint „további adat nem közölhető”.
Vádat emeltek Völner Pál ellen, 8 év börtönt kér rá az ügyészség
A Központi Nyomozó Főügyészség korrupciós és vagyon elleni bűncselekmények, valamint pénzmosás miatt nyújtott be vádiratot Schadl György és 21 társa - köztük Völner Pál volt igazságügyi államtitkár - ellen a Fővárosi Törvényszéken. A vádirat lényege szerint Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke 2018 májusát megelőzően, korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium akkori parlamenti államtitkárával.