Uniós biztosokkal fog tárgyalni január 25-én és 26-án Navracsics Tibor uniós forrásokért felelős miniszter. A politikus az Európai Bizottság konkrét elvárásait szeretné tisztázni azután, hogy az Erasmus+ és a Horizont Európa programok friss támogatásainak felfüggesztéséről döntött az intézmény.
Kormányzati források arról tájékoztatták azt atv.hu-t, hogy január 25-26-án, Johannes Hahn költségvetési és Mariya Gabriel innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős uniós biztosokkal tárgyal Navracsics Tibor Brüsszelben, az Erasmus+ és a Horizont programok támogatásának megvonása kapcsán. A lap úgy tudja, hogy a területfejlesztési és EU-forrásokért felelős miniszter a programok felfüggesztése kapcsán az Európai Bizottság konkrét elvárásait szeretné hivatalos úton tisztázni, és arról is tájékozódni akar, hogy a Bizottság részéről van-e még valamilyen elváráslista, amely alapján esetleg az EU-s kormányzati intézmény más retorziókra is készülne.
Összesen 21, közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működő egyetemnek járó Erasmus+ és a Horizont Európa programok friss támogatásait vonja meg az unió az EU Tanácsának decemberi határozatának értelmében. Eszerint az intézmények több tízmillió eurótól esnének el, és az sem egyértelmű, hogy lesz-e lehetőségük a magyar diákoknak külföldön tölteni egy-egy félévet.
Navracsics Tibor a bizottsági döntést követően levelet írt a fentebb említett uniós biztosoknak, melyben úgy fogalmazott, hogy a bizottság lépései „sértik az Alapjogi charta 13. cikkét azzal, hogy programokat, kutatásokat és képzéseket lehetetlenítenek el, illetve intézményeket és tudományos munkatársakat érintenek hátrányosan. A bizottság döntése évtizedes nemzetközi szakmai együttműködéseket rombol le, és korlátozza a tudományos élet szabadságát.” Hozzátette: „A hallgatói és oktatói sérelmek megelőzéséért tisztelettel kérem, hogy sürgősen tisztázzuk a félreértéseket annak érdekében, hogy a jövőben ne születhessenek az európai uniós intézmények részéről megalapozatlan és jogsértő döntések, valamint a már elfogadott és hatályba lépett intézkedéseket késedelem nélkül módosítsák”.
Korábban már megírtuk: nem igaz Navracsics most is elismételt szólama, hogy „félreértésről” lenne szó: az Európai Bizottság régóta figyelmeztetett a kuratóriumokban ülő fideszes politikusok összeférhetetlenségére, és esélyt is adott a magyar kormánynak, hogy oldja meg a problémát, mégsem történt semmi.