Az államfő felsorolta az ország problémáit a Budapesten dolgozó külföldi nagyköveteknek. Szerinte a társadalomban bizonytalanság tapasztalható, egyes szektorokban nem versenyképesek a fizetések és Brüsszellel is soha nem szűnő küzdelmet kell vívni.
Magyarországon szolgálatot teljesítő külföldi nagyköveteket fogadott szerda este Novák Katalin köztársasági elnök és férje, Veres István a budapesti Magyar Zene Házában, ahol angol nyelven beszédet is tartott. Ebben egyebek mellett arról beszélt, hogy
a tavalyi az egyik legnehezebb év volt az elmúlt időszakban, a sok probléma ellenére azonban a helyzet mégsem annyira rossz, a magyaroknak ugyanis megvannak az adottságaik ahhoz, hogy legyőzzék a kihívásokat.
Az államfő úgy fogalmazott, hogy a koronavírus-járványon remélhetőleg már túl vagyunk, gazdasági és társadalmi következményeivel azonban még szembe kell nézni. Aztán kitört az ukrajnai háború, sok európai országnak pedig problémája volt az energiaellátással. Magyarország déli határain növekszik a migrációs nyomás. A társadalomban bizonytalanság tapasztalható, egyes szektorokban nem versenyképesek a fizetések, valamint Brüsszellel is soha nem szűnő küzdelmet kell vívni – sorolta.
Másfelől azonban a magyaroknak erős a gazdaságuk, stabil a politikájuk, továbbá jó a válságálló képességük – hangoztatta Novák, hozzátéve, hogy Magyarországra stratégiai gondolkodás jellemző, az itt élő emberek pedig keményen dolgoznak és családot akarnak. Büszkék arra, hogy egyszerre magyarok és európaiak, szülőföldjükön kívánnak boldogulni, de egyúttal a világ felfedezésére is vágynak.
A köztársasági elnök arról is beszélt, hogy a kölcsönös tiszteletre és a pragmatikusságra kell támaszkodni. A nagykövetekhez szólva kiemelte, hogy látja a sokféleségüket. A különböző kultúrák eltérnek egymástól, más-más döntések születnek, Magyarország azonban tiszteletben tartja ezeket. Cserébe ugyanezt várja el: kultúrájának, döntéseinek mások általi tiszteletét.
Kitért arra is, hogy Oroszország csaknem egy éve támadta meg Ukrajnát. Szerinte ebben az ügyben pragmatikusnak kell lenni, de gondolni kell Európa túlélésére is. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) ki kell maradnia a háborúból, nem szabad hagyni, hogy az érzelmek elragadják és emiatt belekerüljön a konfliktusba, majd azt kívánta, hogy az új év valóban hozza el a békét.
Az államfő kiemelte, hogy számára továbbra is a család áll a középpontban, nemcsak anyaként, hanem abban az értelemben is, hogy Magyarországon miként lehet támogatni a családokat. Közölte: ősszel már az V. Budapesti Demográfiai Csúcsot tartják meg. Megjegyezte, hogy a lengyel nagykövet egy mindössze néhány hetes gyermekkel érkezett a szerdai eseményre. Úgy fogalmazott, örül neki, hogy Magyarország olyan családbarát hely, ahol ez nem jelent gondot.
Azt mondta, számára a külföldi látogatásai az eszmecseréről, az érvek megosztásáról szólnak. Magyarország nyitott hely Európa közepén, és ha valakinek magyarázatra, együttműködésre van szüksége, a magyarok rendelkezésére állnak.
Azt is hozzátette, hogy azért a Magyar Zene Házában tartják a hagyományos újévi fogadást, mert a sok nemzetközi díjat nyert épület jól jelképezi az elmúlt időszak kulturális fejlődését, valamint kiváló példa arra, hogy miként lehet valami egyszerre egyedi és univerzális, tradicionális és modern, magyar és nemzetközi.