A tárolásért is fizetni kellett.
1,7 milliárd forintért vásárolt új táblagépeket a Központi Statisztikai Hivatal a népszámlálás lebonyolításához, amelyeknek a tárolásáért is kifizettek nettó 240 millió forintot – számol be a közadatigénylésre kapott válasz alapján az Átlátszó.
A népszámlálás tavaly november végén ért véget. A közel 23 ezer számlálóbiztos most először, kizárólag digitális formában rögzítette a Magyarországon élők adatait. A lebonyolítás nehézségeiről annak idején mi is beszámoltunk:
"A számlálóbiztos is azt mondta, hogy kitöltötte online, mégis fenn van a listán"
Visszatérő és széles körű rendszerhibának tűnik, hogy hiába töltötte ki valaki lelkiismeretesen online a népszámlálási kérdőívet, mégis felkeresték a számlálóbiztosok, mert a rendszerben nem jelentek meg. Volt olvasónk, akit a Messengeren keresett meg utólag a biztos, és mesélt nekünk biztos is, aki megalázva érzi magát a hibás rendszer miatt.
A népszámláláshoz Lenovo és Samsung táblagépeket osztottak ki a lebonyolításért felelős önkormányzatok a biztosoknak. A közadatigénylés során derült ki, hogy összesen 26 500 tabletet rendeltek. A Lenovo (TB-X505L tab M10 LTE) modellek darabonként 59 830 forintba kerültek, a hozzájuk való tokokért pedig darabonként 4037 forintot fizettek.
A beszerzés egy 2017-es keretszerződésből valósult meg, és a tableteket már 2020-ban leszállították, csak a koronavírus-járvány miatt elhalasztották a népszámlálást 2021-ről 2022-re.
A tabletbeszerző cég a Serco Informatika Kft. lett, ami nem először nyert el közbeszerzést, számos állami szereplő beszállítója. 2022-ben a Klebelsberg Központon keresztül az iskoláknak kiosztott notebookok beszerzésében is részt vett: 5,5 milliárd forintos megbízást kapott a laptopok beszerzésére. Az üzletet az Európai Unió helyreállítási alapjának terhére fedezte a kormány, előre.
A beszerzett elektronikai eszközök tárolására is közbeszerzést írt ki a KSH. A nyertes a Vámunió Kft. lett, ami eredetileg 158 millió forintért vállalta 36 ezer darab tablet és a hozzájuk tartozó tokok tárolását és logisztikáját – írja a lap.
A leírás szerint a 36 ezer darab készüléket három ütemben tervezték beszerezni 2020 februárja és októbere közt. A szerződést többször módosították, utoljára tavaly novemberben. Ebben már nettó 240 millió forint + ÁFA összeg szerepel, arra való hivatkozással, hogy a rezsi ára és a garantált bérminimum összege is nőtt.
A KSH arra a kérdésre nem adott választ, hogy mi lesz a tabletek sorsa.