Itthon 2023. január. 12. 10:09

Gulyás: A kormány az Erasmus-ösztöndíjakat akkor is kifizeti, ha nincs megegyezés – az év első kormányinfója

2023 első kormányinfóját tartotta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Arról, hogy a magyar alapítványi egyetemeket kizárták az Erasmus+ programból, azt mondták, Navracsics Tibor megpróbálja letárgyalni a dolgot, a félreértés tisztázható, de egyébként perre is mennének. Gulyás bűnbánóan beszélt a kormánynak a napelemes pályázatokban mutatott teljesítményéről és azt is elárulták, hogy a Magyarországon lefoglalt orosz vagyon melyik céghez tartozik.

Most érkezett

Cikkünk frissül.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Év végéig megszüntetheti a jegybank a Pallas Athene alapítványokat, így a náluk lévő 280 milliárd forintos vagyon visszakerülne az államhoz – ez így van-e? – kérdezte az Mfor Gulyástól. A miniszter azonban nem tud ilyenről.

Mi játszott szerepet abban, hogy mekkora pénzt ítéltek meg az önkormányzatoknak? Gulyás pontos választ erre sem adott, annyit mondott, hogy több adat alapján döntöttek.

 

Lenne helye a pénznek, mégsem csalódottak a rezsikompenzációból kimaradt fideszes városvezetők

A tíz legnagyobb összegű állami rezsitámogatást kapó városból hatot kormánypárti polgármester vezet, viszont két fideszes polgármesternek is üres maradt a zsebe a pénzosztásnál. Ők a hvg.hu-nak azt mondták, nem lepte meg őket a döntés. Az ellenzéki Budaörs - csakúgy, mint a főváros vagy éppen Hódmezővásárhely - semmit nem kapott.

Semmit nem tud a Novák Katalin irodájába benyitó momentumosról Gulyás Gergely - legalábbis nem tudott érdemben válaszolni a Blikk kérdésére.

A 444 maradt az egyetemi témánál, a miniszter azonban már arra sem vette a fáradtságot első kérdésre, hogy megismételje a korábban többször elmondott paneleket. A portál újságírója azonban többször emlékeztette Gulyást, hogy a Bizottság már korábban is kifogásolta, hogy kormányzati politikusok ülnek az alapítványi egyetemek kuratóriumaiban. Amit a Bizottság a modellváltó egyetemekkel kapcsolatban kért, azt Gulyás állítása szerint megcsinálta a kormány.

A portál rákérdezett arra is, hogy nem irreális-e, hogy 22 milliárdot fognak költeni a következő négy évben médiafigyelésre. Gulyás szerint ez nem egy irreális összeg. Kiemelte: ez egy keretösszeg, és nem csak a magyar, hanem a teljes nemzetközi sajtóra vonatkozik. Hány embernek kell ezt végeznie ahhoz, hogy ez napi 15 millió forintba kerüljön? - kérdezte a lap, Gulyás azonban egyelőre nem tudott erre válaszolni. Gulyás azt mondta, neki személyesen napi 15 millió forint nagyon sok pénz, de mivel az Observert erre a szolgáltatásra egy eljárás során választják ki, az eljárásban pedig nem kételkedik, így szerinte nincs probléma az adott keretszerződéssel.

 

A Népszava kérdezett rá arra, hogy miből állt össze az ezermilliárdos államháztartási hiány. Gulyás azt mondta, a hiányt GDP-arányosan számolják, az 6,8%-ról 4,9 %-ra csökkent. Benne volt ebben a Vodafone-üzlet? – kérdezte a lap újságírója, Gulyás erre azonban nem tudott pontos választ adni, azt mondta: szerinte az ideiben lesz benne

A Horizont esetében is átvállalja a magyar állam a finanszírozást? – kérdezte a lap. Gulyás erre is igennel válaszolt.

A debreceni akkumulátorgyárral kapcsolatban azt mondta, támogatják a gyár megépülését, a lakosok félelme pedig nagyrészt megalapozatlan.

A Napi.hu kérdésére Gulyás azt mondta, a legtöbb vállalkozásnak amikor tavaly lejárt a gázszerződése, akkor vagy az akkori áron vett gázt fél-egy évre. Ha nem így döntött, és változó áron szerződött, akkor ott jelentősen csökkennek az árak. A miniszter szerint ott csökkentik az árakat, ahol csak lehet, mert az elemzések többsége szerint a gázár a jövőben emelkedni fog.

 

A Telex kérdésére Gulyás megint ismételte önmagát: nem tudják, mit vár a Bizottság azért cserébe, hogy feloldják az alapítványi egyetemek az Erasmusból való kitiltását. A lap ismét emlékeztette Gulyást arra, hogy december 15-én a Bizottság jelezte: nincs rendben, ha kormányzati politikusok ülnek a kuratóriumokban.

Orbán Viktor január elején utazott Rómába és Szlovéniába is, egy honvédségi gép pedig ezt az útvonalat járta be. A Telex azt szerette volna tudni, hogy Orbán ült-e a honvédségi gépen. Gulyás azt mondta: "nem voltam jelen".

Orbán tárgyalt Janez Jansával is, Gulyás szerint egyértelmű, hogy hivatalos programon egyeztetett a helyi ellenzék vezetőjével Orbán. A miniszter azt mondta, hogy a szlovén miniszterelnökkel Orbán nemrégiben egyeztetett, reméli, hogy a közeljövőben is fog, így az, hogy az ottani ellenzék vezéralakjával találkozik, nem jelent diplomáciai botrányt.

45 milliárd forintos hitelt adott az Eximbank a Boszniai-Szerb Köztársaságnak, Gulyás szerint ez tisztán gazdasági befektetést jelent.

Szentkirályi Alexandra nem engedte kérdezni a Vodafone-ügyben a Telexet. Gulyás csak annyit szólt ki, hogy a "gratulációkat szívesen fogadjuk".

Az RTL Híradója is az Erasmus-botrányról kérdezett, állításuk szerint már november harmincadikán jelezte a Bizottság, hogy nem jó, hogy a kuratóriumokban kormányzati politikusok ültek. Gulyás ismét magát ismételte: azt mondta, olyan szöveget fogadtak el, amit a Bizottság jóváhagyott. Szerinte a Bizottság görcsösen keresi azokat a pontokat, ahol az ország szerintük nem felelt meg az előírt pontokat, hogy így tudják folytatni az ország ellen zajló kondicionalitási eljárást. Gulyás hazugnak nevezte a Bizottság azon állítását, miszerint Magyarország ne teljesítette volna minden vállalását az Európai Unió felé.

Elképzelhető-e olyan helyzet, hogy április 30. előtt kivezessék az élelmiszer-árstopot? – kérdezte az RTL. Gulyás azt mondta, minden árstopra ugyanaz vonatkozik: addig maradnak, amíg nem lesz belőlük durva áruhiány, és nem okoz nagyobb kárt maga az intézkedés, mint az eredeti piaci ár okozna.

Miért csak nyártól emelik az egészségügyi szakdolgozók bérét? – kérdezte az RTL. Gulyás azt mondta, az egészségügyi szakdolgozók béremelésének bázisát a 2022-es bérük adja, azonban jó hír, hogy 2024-ben is fognak fizetésemelést kapni.

A tanárok abban a pillanatban megkaphatják emelt bérüket, ahogy a Bizottság utal Magyarországnak – mondta Gulyás, aki a kormányinfóról is arra kért minden baloldali magyar képviselőt, hogy ne akadályozza a tanárok béremelését.

 

Magyarország kisebb szerepet vállal, vagy teljesen visszalép a 2024-es kézilabda-Eb rendezésétől. Gulyás az Inforádiónak azt mondta, más ilyen jellegű intézkedés nem várható, azonban ennek a rendezvénynek olyan költségei vannak, amiket jelenleg nem tudnak vállalni, így a tornát Svájc és Ausztria rendezheti meg közösen.

A kormány korábban felajánlotta, hogy sebesült ukrán katonákat gyógyítanak Magyarországon. Gulyás erről a kormányinfón nem tudott pontos adatokat mondani, azt mondta csak, hogy úgy tudja, a felajánlás él, több tucat katonát ápoltak már itt.

Hány magyar diákot érint az Erasmus-ösztöndíjak megállítása? – kérdezte a TV2. Gulyás erre azt mondta, nagyjából ötmilliárd forintos költségvetési pénzről volt szó.

A 24.hu kérdezte meg, hogy mikor értesült a kormány az Erasmus programból való kizárásról. Gulyás szerint három napja, nem december 15-én. Gulyás állította, hogy minden területen mind a 17 pontban megállapodtak a Bizottsággal, annak kérései nem vonatkoztak az alapítványi egyetemekre. A miniszter megjegyezte: az oktatás tartalmának meghatározása nemzeti hatáskör, abba a Bizottság a saját alapjogi chartája alapján sem szólhat bele, így a kormány a "családvédelmi" törvényhez nem nyúlnak hozzá. Kodifikációs viták lehetnek, de a törvény céljához, vagyis ahhoz, hogy a szülők dolga a szexuális felvilágosítás, nem fognak hozzányúlni.

Hogyan értékelik Karácsony Gergely kijevi, a kormányt kritizáló kijelentéseit? – kérdezte a Mandiner. Gulyás felelőtlennek és butának tartja Karácsony mondatait.

 

Karácsony Gergely Kijevben: A magyar kormány nem őszinte a háborúval kapcsolatban, de a budapestiek értik, mi történik Ukrajnában

Budapest főpolgármestere Pozsony, Prága és Varsó városvezetőivel együtt Vitalij Klicsko kijevi polgármester meghívására érkezett az ukrán fővárosba szerdán. Klicsko szerint a városnak transzformátorokra és mentőautókra lenne szüksége. A háború sújtotta Ukrajnába látogattak Vitalij Klicsko meghívására a Szabad Városok Szövetségének tagjai.

A Biodóm fővárosi program, ha a kormány megkapja a kulcsait, azzal nem tud mit kezdeni, a főváros felelőssége befejezni a beruházást – mondta Gulyás.

Jelen pillanatban nem – válaszolta a miniszter, amikor a lap arról kérdezte, hogy számíthatnak-e korlátozásokra a Magyarországra Kínából érkezők.

Hirdetés