Az egyetemet fenntartó alapítvány kurátorai már egyeztettek arról, hogy végső esetben az intézmény maga fogja finanszírozni a hallgatók Erasmus-útjait. Kérdés, hogy a fogadó külföldi egyetemek mennyire lennének erre nyitottak.
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetemet (SZTE) működtető alapítvány kuratóriumának elnöke a Szeged.hu-nak azt mondta, hogy az SZTE nem kapott hivatalos értesítést az Európai Bizottság döntéséről, miszerint az alapítványi fenntartású felsőoktatási intézményeket kizárja az Erasmus+ és a Horizont Európa kutatói programokból. Kiemelte, hogy ilyen horderejű ügyekben amúgy sem a sajtóhírek alapján tájékozódnak.
Arra az esetre azonban, ha a többi között a Szegedi Tudományegyetem sem kaphat majd friss támogatásokat az EU által finanszírozott együttműködési és oktatási csereprogramból, a kuratórium már egyeztetett egy vészmegoldásról. E szerint az SZTE saját forrásból biztosítani fogja a hallgatóinak az ahhoz szükséges összeget, hogy külföldi egyetemen tanulhassanak. "A hallgatói mobilitás kérdése a szegedi egyetemnél hozzátartozik a képzéshez. Egyetemi oktató vagyok, és nem vagyok hajlandó a hallgatók jövőjével játszani" – fogalmazott Szabó.
Ugyanakkor lapunknak korábban Budai Marcell, a HÖOK szóvivője azt mondta, hogy a kérdés nem ilyen egyszerű, mert bár technikailag kivitelezhető, hogy az állam fedezze a diákok külföldi tanulmányait az Erasmus helyett, de az már a külföldi egyetemen múlik, hogy ebbe belemegy-e, vagy sem. „Négy holland egyetemből lehet, hogy kettő azt mondja, jó neki a különmegállapodás is, más viszont elutasíthatja ezt, hiszen az Európai Bizottság nem ajánlotta az adott intézményt" – fogalmazott Budai.
"Senkinek lövése sincs", mi lesz így az Erasmus-diákok és az egyetemi kutatások sorsa
Egyelőre még nincsenek veszélyben, de 2024-től nagy érvágást jelentene a magyar egyetemisták nagy része számára az a brüsszeli döntés, amely az alapítványi fenntartású felsőoktatási intézményeket kizárja az Erasmus+ és a Horizont Európa kutatói programokból. Az intézkedésben semmi meglepő nincs, és a kormányt sem érte váratlanul, hiszen az Európai Tanács decemberi döntésén alapul, viszont már nem sok idő van, hogy helyrehozzák.