Itthon hvg.hu 2023. január. 09. 18:29

Navracsics szerint az Erasmus-döntésnél félreértés történhetett

Az uniós pénzekért tárgyaló miniszter – aki egyben a veszprémi Pannon Egyetem kuratóriumának elnöke – arról beszélt, hogy az Európai Bizottság eddig hivatalosan nem jelezte, hogy gondot jelentene számára, hogy aktív politikusok is ülnek a kuratóriumokban.

Nagyon reméli, hogy félreértés történt, és nem a magyar diákokkal akarja megfizettetni Brüsszel a magyar kormánnyal fennálló vitájának költségeit – mondta Navracsics Tibor Magyarország területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli minisztere az RTL Híradójának.

Korábban a Bizottságnak Navracsics elmondása szerint két kérése volt a magyar kormányhoz, egyfelől, hogy a közérdekű alapítványok beszerzései is tartozzanak a közbeszerzési eljárás hatálya alá, másfelől pedig, hogy a magyar kormány dolgozzon ki egy szigorú összeférhetetlenségi szabályrendszert. Ezeket a kormány elvégezte, törvénybe iktatta, és az EB is jóváhagyta. Navracsics azt állította, hogy a tárgyalások során nem merült fel aggályként, hogy aktív politikusok ülnek az alapítványok kuratóriumaiban.

Telerakták politikusokkal a közalapítványokat, most szedhetik ki őket

A kormány ugyanis azt vállalta az Európai Bizottság felé, hogy a közérdekű közalapítványoknál szigorú összeférhetetlenségi szabályokat hoz, a politikai kötődés kizáró ok lesz. Néhány tagnál a szabályok ismerete nélkül nem egyértelmű a helyzet, de a miniszterek, országgyűlési képviselők biztosan csomagolhatnak. Megnéztük a listát.

Navracsics szerint egyelőre tisztázásra vár a helyzet. Arra a kérdésre, hogy szükség esetén távozna-e a Pannon Egyetem kuratóriumából, mely testületnek jelenleg az elnöke, Navracsics csak annyit válaszolt, hogy „meglátjuk, mi lesz”.

Hétfő reggel a Népszava szellőztette meg, hogy nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból és a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn. A lap értesülése szerint erről a bizottság illetékes főigazgatóságai december végén levélben értesítették a testület szolgálatait és a pénzek kezelésével megbízott magyar hatóságokat.

A magyar kormány a cikk megjelenése után hosszan hallgatott, végül a kulturális és innovációs tárca törte meg a csendet. Közleményükben hangsúlyozták, hogy mivel Magyarország minden vállalását teljesítette, nem fogadják el Brüsszel azon döntését, amely a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok és az általuk fenntartott egyetemek direkt uniós pályázatokból való diszkriminatív kizárását tartalmazza. Ennek tisztázására, hasonlóan más uniós forrásokhoz 2023. március 16-ig kerül sor – írták.

Az Európai Bizottság döntése az ellenzéki térfélen sem talált kedvező fogadtatásra, a pártok ugyan másként állnának hozzá a kérdés megoldásához, abban azonban egyetértenek, hogy fideszes minisztereknek semmi keresnivalójuk az egyetemi kuratóriumokban.

Hirdetés