Itthon Tarnay Kristóf Ábel 2023. január. 08. 15:42

Pongyolán írták meg a kormányrendeletet, nem mentették meg az önkormányzati lakásbérlőket a nyolcszoros rezsitől

Tarnay Kristóf Ábel
Szerzőnk Tarnay Kristóf Ábel

Bár a kormány visszamenőleges rendezést ígért, ez mégsem sikerült.

Több kerületben generált horrorszámlákat, hogy a rezsicsökkentés korlátozása miatt két szék közt a pad alatt találták magukat önkormányzati lakások bérlői. Több helyen  ugyanis az önkormányzati vagyonkezelő cég az ingatlanok tulajdonosa, amely céges fogyasztó, így a lakások energiahasználatát is a magasabb, „piaci” áron számlázták ki.

Ahol nincs ilyen probléma – mert az önkormányzat közvetlen tulajdonos, – ott is, mivel sok helyen egy mérő van csak beszerelve.

Az ilyen ingatlanok ugyanis jellemzően nem minősülnek jogilag társasháznak, hiszen ugyanaz a tulajdonos. Ennek a helyzetnek a rendezését kérte Facebook-bejegyzése szerint Baranyi Krisztina, Ferencváros és Tóth József, a 13. kerület ellenzéki polgármestere a kormánytól, mivel úgy számoltak: a két kerületben együtt 800 családnak kell piaci árat kell fizetnie a fűtésért.

A kormány részéről Németh Szilárd, a rezsicsökkentés fenntartásásáért felelős és Láng Zsolt, a Közép-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos pár hete be is jelentették, hogy kormányrendeletben oldják meg a problémát, mégpedig visszamenőleges hatállyal. „Láng Zsolt képviselőtársammal, a Fidesz fővárosi elnökével jelentettük be közösen, hogy augusztus 1-jei hatállyal visszamenőleg biztosítja a kormány az önkormányzati és állami tulajdonú, nem társasháznak számító bérleményben élők teljes rezsicsökkentését is” – írta Németh Szilárd Facebook-posztjában, hozzátéve, ez több, mint 1400 8., 9., 13. és 14. kerületi, valamint 532 honvédségi lakásban élő család kedvezményét biztosítja.

A kormányrendelet meg is jelent (innen letölthető az MVM weboldaláról, pdf-ben), csak volt vele egy kis probléma. A két paragrafusból álló rendelet először az első problémát kezeli, tehát lakossági fogyasztónak minősíti azokat az ingatlanokat, melyekben önkormányzati, állami bérlakás vagy szállóférőhely található, függetlenül attól, hogy a távhő gázfogyasztó készüléke vagy a gázóra közös-e vagy sem.

A második paragrafusban pedig arról rendelkeznek, hogy ezek az ingatlanok plusz kedvezményes gázmennyiségre jogosultak, melyet az épületben található önkormányzati bérlakások, állami bérlakások, önálló, műszakilag megosztott lakások és minden negyedik szállóférőhely számának szorzata alapján kell meghatározni. Vagyis egy soklakásos társasház esetén fel kell szorozni a lakások számával, hányszor lehet elfogyasztani a „rezsicsökkentett” árat, mielőtt az ember belecsúszik az „átlagfogyasztás feletti” kategóriába.

Az első paragrafus alatti részben valóban ott is volt, hogy az augusztus 1-től él, ám – magyarázza a hvg.hu-nak Pataki Márton, a ferencvárosi önkormányzati cég, a FEV IX Zrt. vezérigazgatója –,

ez a második paragrafus alatti részből lemaradt.

Így ez csak januártól érvényes, augusztustól decemberig nem. Ezért Baranyi Krisztina december elején levélben kereste meg Németh Szilárdot. Ebben arról ír: örülnek, hogy megjelent a rendeletben, hogy a kedvezményes mennyiség az önálló lakások szorzata, ám az önkormányzat számára nem egyértelmű, hogy ezt a passzust is visszamenőleges hatállyal kell-e értelmezni.

A polgármester Facebook-bejegyzése szerint Németh az MVM-hez irányította őket, hogy tőlük kérjenek jogértelmezést. A válaszukat Baranyi idézte a Facebook-posztjában: „visszamenőleges hatályt a 470/2022. (XI. 21.) Korm. rendelet nem tartalmaz, így polgármester asszony megkeresése a kormánybiztos úr felé továbbra is aktuális." Vagyis az állami energiaszolgáltató is úgy értelmezte a jogszabályt, mint Baranyi: hogy abból csak a lakossági fogyasztónak nyilvánítás visszamenőleges, a lakások számával történő felszorzás nem.

Ezért december közepén újra Németh Szilárdhoz fordultak, ám ezúttal újabb választ már nem kaptak. Közben az augusztusi számlák fizetési határideje vélhetően már rég lejárt.

A különbség pedig hatalmas: a IX. kerületben eddig lakásonként átlagosan 10 ezer forintot kellett fizetni, az új számla viszont 80 ezerről érkezett. Baranyi korábban úgy fogalmazott, „367 ferencvárosi család megélhetését teszi tönkre a kormány energetikai szabályozása és a Fidesz-állam bürokráciája”.

Az ügyben megkerestük Németh Szilárdot is, szeretnénk tudni, hogy osztják-e a Baranyiék által közölt MVM-jogértelmezést, ha igen, korrigálják-e a kormányrendelet hiányosságát és az érintett ügyfelek kapnak-e esetleg emiatt fizetési haladékot. Amint kapunk választ, közöljük.

Hirdetés