A sok vitát kiváltó javaslat mögül a jelek szerint kihátrált a kormány. Más viszont maradt.
Péntek este megjelentek a Magyar Közlönyben az egészségügy átalakítására vonatkozó rendeletek. A tervezeteket karácsony előtt néhány nappal társadalmi vitára bocsátották, és kiderült, a kormány radikális lépésre szánta el magát az állami ellátásban tapasztalható orvoshiány miatt.
Azt találták ki, hogy havi 20 órában munkára kötelezik a tisztán és főállásban a magánegészségügyben dolgozó orvosokat, akik csak így tarthatták volna meg működési engedélyüket.
A tervezett változás ellen tiltakozott a Magyar Orvosok Szakszervezete is. Most úgy tűnik, az elképzelést végül ejtette a kormány, ugyanis a Magyar Közlönyben nem szerepel ez a módosítás.
Nem kizárt, hogy később megjelenik egy újabb közlöny, mindenesetre eredeti helyén, "az egyes egészségügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról" szóló rendeletben nem szerepel.
A háziorvosok és fogorvosok finanszírozása viszont változni fog, a megjelent rendelet szerint is nagy hangsúly lesz a szűréseken. Noha a háziorvosok attól tartottak, jelentősen csökkenhet a bevételük, a Magyar Nemzetnek pénteken nyilakozó Rétvári Bence belügyi államtitkár szerint a kormány ezzel nem számol. Arra viszont nem válaszolt az államtitkár, mi lesz, ha az orvos ugyan elküldi szűrővizsgálatra a páciensét, de az nem megy el.
Az sem változik, hogy jelentősen átalakul vidéken az ügyeleti ellátás, fokozatosan száll be a koordinálásba és az ügyeleti ellátás biztosításába az Országos Mentőszolgálat.
Jelentősen átalakul a kórházi struktúra is, a vármegyei kórház alá tartoznak majd a városi állami intézmények, a telephelyek között a megyei dolgozók vezényelhetőek lesznek, illetve a kórházakban jelentősen centralizálják majd az ellátást, a jelenleginél jóval kevesebb, de koncentráltabb ellátást adhatnak majd a kórházak. A pontos részletek - vagyis hogy melyik kórházban milyen ellátás marad meg - egyelőre nem ismert, arról Pintér Sándor belügyminiszter adhat majd ki rendeletet.
Az ápolási osztályokon (köznapi nevén elfekvőben) lévők sorsa sem ismert egyelőre. A kormány azt tervezi, hogy azok a betegek, akik nem igényelnek kórházi ellátást, átkerülnek a szociális szférába, egy szakápolási intézménybe - ahol fizetniük kell majd valamennyit -, vagy hazaküldik őket. A hvg360 korábban úgy értesült, a kormány belassítja a folyamatot, és egy azonnali átszervezés helyett Borsod-Abaúj-Zemplén megyében indul egy pilotprogram, és annak hatását elemezve lépnek tovább. Ezt hivatalosan még nem erősítették meg.