Közülük kerül ki majd az a 4 ember, akik megkezdhetik a tényleges űrhajóskiképzést.
Négy jelölt közül fogják kiválasztani azt a magyar űrhajóst, aki a HUNOR-program keretében eljuthat a Nemzetközi Űrállomásra – ezt közölte Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos a Magyar Nemzet szerint.
A több ezer jelentkező közül csak 244 pályázat volt érvényes. Közülük választották ki azt a 8 jelöltet, akiket jelenleg a Magyar Honvédség légiereje tesztel a kecskeméti bázison, ahol a Gripeneken végzett tesztrepülések során mérik, miképpen hat rájuk az extrém gyorsulás.
Már nem vár kínzás az újabb magyar űrhajósjelöltre, de a centrifugát ő sem úszhatja meg
Sötétkamra, hánytató forgószék és dzsungeltúra is az űrhajósok felkészítéséhez tartozott a hőskorban. Mai utódaik inkább víz alatt tréningeznek, és - Gagarintól eltérően - már pisztolyt sem visznek magukkal.
Ferencz sajnálta, hogy az összes jelentkezőnek csak 16 százaléka volt nő, a miniszteri biztos szerint ennek az oka „a hölgyek önbizalomhiánya”, amin segítene, ha már gyerekkorban biztatnák a lányokat arra, hogy természettudományok felé forduljanak.
Amint tovább szűkítik 4 jelöltre a kiválasztást, megkezdődhet a tréning szakasz, melynek a végén az eredményeket összesítve dől el, ki lesz az a kiválasztott, aki feljut az űrállomásra. A tervek szerint a többiek a földi központból fogják segíteni a küldetését, amelyben a most nem repülő, de szintén kiképzett űrhajósjelöltek tudják majd támogatni a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó társukat.
A magyar űrhajós kiválasztása nem csak fizikai tesztek alapján dől el, fontos, hogy a megfelelő jelölt elsajátítsa azokat a kísérleteket, amelyeket az Európai Űrügynökség számára kell elvégeznie a Nemzetközi Űrállomáson.
Ha ez sikerül, irány a NASA: egy pécsi orvos lehet a következő magyar űrhajós
Schlégl Ádám (képünkön) tucatnyi jelentkezőt legyőzve jutott oda, amiről a legtöbben álmodni sem mernek: ő az egyik olyan űrhajósjelölt, aki ha sikerrel veszi az elkövetkező akadályokat is, elutazhat az ISS-re.