Itthon Lengyel Tibor 2022. december. 22. 04:30

Elkaszálta a bíróság Baranyi Krisztina előzőleg jóváhagyott népszavazási kérdését a Fudan-ügyben

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Megváltoztatta a választási bizottság jóváhagyó döntését és megtagadta a Fővárosi Törvényszék a Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester által a Fudan-ügyben kezdeményezett helyi népszavazás kérdésének hitelesítését. Az utolsó szót az Alkotmánybíróság mondhatja ki az ügyben.

Fudan helyett Diákváros
Friss cikkek a témában

Három magánszemély felülvizsgálati kérelmét vizsgálva a Fővárosi Törvényszék döntést hozott a főváros IX. kerületébe tervezett Fudan-beruházást blokkolni kívánó ferencvárosi helyi népszavazás ügyében. A bíróság úgy találta, hogy

az előzőleg a helyi választási bizottság által jóváhagyott népszavazási kérdés nem eléggé egyértelmű, így a bíróság megváltoztatta a döntést és megtagadta a referendum kérdésének hitelesítését.

Előzőleg a helyi választási bizottság két döntést hozott, mivel Baranyi Krisztina polgármester – az őt támogató önkormányzati képviselőkkel – két népszavazásra javasolt kérdést is benyújtott szeptember végén. Az egyik kérdés a kerületi ingatlanok átadását, a másik az eredeti tervtől, a Diákváros építésétől eltérő beruházás megvalósítását gátolná. Ezt a két kérdést adták be:

  • Egyetért azzal, hogy a 2016/2017. (XII. 22.) Korm. határozat szerint kiírt nyílt, nemzetközi tervpályázaton nyertes Budapest Déli Városkapu Fejlesztési Mestertervtől (Diákváros) eltérő módon és funkcióval nem valósulhat meg fejlesztés a jelenlegi önkormányzati rendelet – 20/2010 (VI.04.) Nagyvásártelep KSZT – hatálya alá eső területen?
  • Egyetért azzal, hogy Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata a 2021. évi LXXXI. Tv. (Fudan tv.) 3. §-ában meghatározott cél megvalósulásához az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat se tulajdonba, se használatba ne adja át a Magyar Államnak, illetve a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak?

A fenti két kérdést a IX. kerületi helyi választási bizottság október végén külön-külön vizsgálta és csak a másodikat engedte át, az első kérdést nem hitelesítette. Tehát a testület csak azt a kérdést minősítette népszavazásra bocsáthatónak, ami arra irányul, hogy önkormányzati terület ne kerüljön se az állam, se az egyelőre még nem is létező Fudan Egyetem fenntartására létrehozott Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány tulajdonába vagy használatába.

Fudan-referendum: Baranyi két kérdése közül csak egyet engedtek át

A Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester által benyújtott, a Fudan-beruházást megakadályozni kívánó két népszavazási kérdés közül csak egyet hagyott jóvá a helyi választási bizottság. A referendum helyi, kerületi szintű lenne, miután az országos és a fővárosi szintű ellehetetlenült.

Ezután a másodfokú fórumként eljáró Fővárosi Törvényszéknél a jóváhagyott kérdést támadták meg többen is: hárman adtak be felülvizsgálati kérelmet. Érkezett a bíróságra egy negyedik kérelem is, amelyik a másik népszavazási kérdésre vonatkozott, és ebben Baranyi Krisztina éppen azért támadta a döntést, mert azt a kérdést nem engedte át a helyi választási bizottság.

A Fővárosi Törvényszék a két kérdésre érkezett felülvizsgálati kérelmeket külön vizsgálta. Az előzőleg továbbengedett kérdésre érkező három, helyi lakos magánszemély beadványának helyt adva úgy ítélte meg, hogy a kérdés nem felel meg a megkövetelt egyértelműségi feltételeknek, mert

az átlagos tájékozottságú választópolgár a kérdés alapos szövegértelmezésével sem juthat egyértelmű következtetésre sem annak tartalmát, sem pedig az általa adott válasz lehetséges következményeit illetően sem.

A másik, az előzőleg elutasított népszavazási kérdés felülvizsgálatára benyújtott indítványt is vizsgálta a bíróság és elutasította, mert a másik kérdéshez hasonló egyértelműségi követelményeket vizsgálva arra jutott, hogy ebben az esetben viszont a helyi választási bizottság helyesen járt el, amikor nem engedte tovább a kérdést, mert

a kérdés nem annyira egyértelmű és világos, hogy annak tartalma felől az átlag választópolgárnak ne támadhatnának alappal kétségei, illetve, hogy arra tudatosan és megfontoltan egyértelmű „igennel” vagy „nemmel” tudjon válaszolni.

Így most éppen egyetlen népszavazásra bocsátandó érvényes kérdés sincs. A törvényszék határozata ellen további jogorvoslatnak helye nincs, viszont a közzétételt követő 8 napon belül alkotmányjogi panaszt lehet benyújtani miatta az Alkotmánybíróságnak, amelynek 30 napja van dönteni. A jogorvoslati határidők letelte után, a végül jogerősen jóváhagyott kérdés(ek) alapján a kerületi képviselőtestületnek ki kell tűznie a referendumot és az időpontját.

Korábban a hvg.hu írt róla, hogy a kínai Fudan Egyetem kampuszának kiszemelt fővárosi kerület polgármestere azért próbálja helyi népszavazással útját állni a beruházásnak, mert az Alkotmánybíróság májusban elkaszálta az ezt célzó országos referendumot, a fővárosi népszavazás mögül pedig kihátrált a Demokratikus Koalíció és a budapesti városvezetés is. Ezek után egy lehetőség maradt: a kerületi szintű referendum.

Fudan-népszavazás: az országos elbukott, a fővárosi mögül kihátráltak, kerületi még talán lehet

Az Alkotmánybíróság által májusban elkaszált országos referendum után elbukni látszik a fővárosi népszavazás a Fudan Egyetemről, mivel kihátrált mögüle a DK és a városvezetés is. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester csalódott, de abban bízik, hogy helyi, kerületi népszavazás még megakadályozhatja, hogy kínai hitelből a Diákváros területén Fudan Egyetem épüljön.

Baranyi korábban a hvg.hu-nak arról beszélt, hogy “talán kevesebbet emlegetik most a Fudan-beruházást, mégis, csupán a kormányzat politikai döntésének kérdése, hogy elkezdődik-e a Fudan Egyetem megvalósítása, ennek szerintem valós a veszélye”. Azt egyébként, hogy a kormány nem tett le a Fudan-beruházásáról, az is erősíti, hogy Orbán Viktor az évzáró, december 21-i kormányinfón a kínai állami tévé témába vágó kérdésére válaszolva kijelentette:

még mindig napirenden van a budapesti Fudan Egyetem ügye, mert “ott akarunk lenni a keleti világgazdaságban, ehhez nyelv, tudás és kapcsolatok szükségesek.”

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.