Itthon Iványi Blanka 2022. december. 16. 13:35

Kálomista első fokon elbukta az Elk*rtuk-pert Hann Endre ellen

A Fővárosi Törvényszék 1,5 millió forint sérelemdíj megfizetésére kötelezte Kálomista Gábor producer cégét, a Megafilm Kiadó Kft-t, mert a film körüli kommunikációval megsértette Hann Endre jó hírnévhez fűződő személyiségjogát. Kálomista Gábor kijelentette: fellebbezni fog az ítélet ellen és másodfokon megvédi igazát.

A Medián közvélemény-kutató intézetet alapítója, Hann Endre még márciusban perelte be a Megafilmet jó hírnévhez fűződő személyiségjogának megsértéséért. A Kálomista által forgatott Elk*rtuk című film egyik negatív, csaló karakterét ugyanis Endrének hívják, és szerepe szerint egy közvélemény-kutató cég igazgatója, a film alkotói pedig sosem titkolták, hogy azt szerették volna, ha a nézők Hann személyére asszociálnak róla. A Megafilm honlapján még képpárokat is közzétettek a filmben megjelenő szereplőkről és valóságos megfelelőjükről, itt ma is megtalálható Hann Endre képe. Hann sérelmezte azt is, hogy a film egyik jelenetében a vele azonosított közvélemény-kutató szereplő meghamisít egy 2006-os választási előrejelzést. Ezzel és a filmben bemutatott más szakmaiatlan történésekkel állítása szerint aláásták közvélemény-kutatói tekintélyét, és előfordulhat, hogy a Medián emiatt megrendelésektől esik el.

Kálomistáék azzal védekeztek, hogy filmük fikciós alkotás, a benne szereplő Endre pedig nem azonos Hann-nal, csupán egy kompozit karakter, akit több emberből gyúrtak össze és csak mint archetípus jelenik meg a vásznon. A filmmel kapcsolatos keresetet el is utasította a bíróság, azzal indokolva, hogy az Elk*rtuk nem dokumentumfilm, hanem fikciós alkotás így érvényesülhet a művészi szabadság.

Sérelmesnek találták azonban az alperes kommunikációját a filmmel kapcsolatban, ami azt a látszatot keltette, hogy a filmbeli Endre és Hann Endre azonos személyek, valótlan, negatív képet festve a közvélemény-kutatóról. Az ítélet szerint a filmforgalmazó azt a benyomást keltette, mintha Hann a filmbeli Endréhez hasonlóan manipulált közvéleménykutatási adatokat 2006-ban és személyesen részt vett az MSZP-SZDSZ- kormány politikai döntéseinél, az őszödi beszéd kiszivárogtatásában és a rendőri erőszakról szóló döntésekben.

A bíróság eltiltotta Kálomistát a további jogsértésektől és 1,5 millió forint sérelemdíjat és 500 ezer forint perköltséget is kell fizetnie. Továbbá magánlevélben, illetve a Megafilm honlapján nyilvánosan kell bocsánatot kérnie Hann Endrétől.

Kálomista Gábor az ítélethirdetésen
Reviczky Zsolt

Az ítéletet bizonyos mértékig mindkét fél sikerként élte meg. Kálomista Gábor úgy nyilatkozott, jókedvűen ülte végig a tárgyalásokat és az önmagában örömhír szerinte, hogy a film tartalmi elemeit nem kritizálta a bíróság. Az ítélettel azonban nem elégedett maradéktalanul, bízik benne, hogy másodfokon a sérelemdíj megfizetésétől is eltekintenek majd. „Megnyugtathatom a HVG lelkes olvasóit, hogy Magyarországon nem csorbul az igazságszoláltatás. Talán csak az amerikai nagykövetség közelségét lehet érezni az ítéleten…” – mondta a producer.

Reviczky Zsolt

Hann Endre és ügyvédje győzelemnek tekinti a péntek reggeli ítéletet, noha a kért 3 millió helyett csak 1,5 millió forint sérelemdíjat ítélt meg a bíróság. A Medián vezetője csak az írásos ítélet kézhez kapása után dönt arról, kíván-e fellebbezni. „Számomra a film önmagában sérelmes, de az talán példa nélkül áll, hogy egy folyamatban lévő tárgyalás alatt a perről szóló dokumentumfilmmel kampányoljon valaki” – mondta Hann a Hír TV-n még októberben bemutatott Elkutattuk című dokumentumfilmre utalva, amit Kálomista és fia forgatott a perről és az Elk*rtuk körüli kritikákról. A tárgyalóteremben ezúttal is forogtak a kamerák, noha azok továbbra is csak Kálomistát és a bírónőt vehették.

A per tárgyalási napjairól itt írtunk bővebben:

Elk*rtuk-per: Kálomistáék szerint senki nem gondolhatja, hogy az Endre nevű közvélemény-kutató karakter Hann Endre lenne

Újabb ülésnappal folytatódott az Elk*rtuk-per a Fővárosi Törvényszéken. A filmet készítő produkciós cég ügyvédje szerint nem lehet a filmben szereplő negatív közvélemény-kutató karaktert Hann Endrével azonosítani, mert a szereplő fiatal és jól öltözött. Hann Endre viszont felidézte, hogy még a filmbemutatóra szóló meghívóban is utaltak rá, hogy ő szerepel a filmben.

Hirdetés