A jogerős ítélet szerint a külügynek az út összes költségadatát ki kell adnia.
Másfél év után másodfokon is megnyerte a K-Monitor azt a pert, amelyet azért indított, hogy nyilvánosságra kerüljenek Orbán Viktor miniszerelnök tavaly augusztusi, római útjának adatai. A Fővárosi Ítélőtábla friss, jogerős döntése szerint a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak az utazás összes költségét ki kell adni.
Bizonyos adatokat – a szállás- és útiköltséget – még nem kapott meg a korrupciókutató, azt azonban már elárulta a tárca, hogy
a miniszterelnök 631 610,- Ft összeget fizetett meg családtagjai utazása miatt”.
Ahogy akkor a hvg.hu is megírta, a kormányfő akkor megszakította horvátországi nyaralását, hogy egy katolikus konferencián vegyen részt az olasz fővárosban, ahová több családtagja is elkísérte. Ez onnan derült ki, hogy a 444.hu egyik olvasója fotót készített róluk egy étterem teraszán.
A hvg360 is írt tavaly az utazás részleteiről. E szerint a honvédség Falcon 7X típusú luxusrepülője Budapesten vette fel első utasait, köztük az akkor még a családokért felelős tárca nélküli miniszteri posztot betöltő Novák Katalint, majd elindult Orbánékért a Brac szigetére. Az Adria horvátországi szakaszán kikapcsolta a jeladóját, hogy pontosan ne lehessen követni az útját. A katolikus konferencia után ugyanez játszódott le: a gép a horvát partoknál ereszkedni kezdett, kikapcsolta a jeladóját, majd ismét utazómagasságra emelkedett. Akkor tehette ki Orbánt, a feleségét, Lévai Anikót és a fiát, Gáspárt, majd visszatért Magyarországra.
Római útja előtt Horvátországban látták Orbán Viktort és apját
Horvátországi nyaralásról ugorhatott át Rómába a múlt héten Orbán Viktor. A hivatalos program és a családi vakáció keverése logisztikai kihívások elé állította az apparátust.
A K-Monitor felhívja a figyelmet arra, hogy az Rtl.hu-nak idén novemberben kiadott adatok a gép a Budapest–Brac–Róma–Brac–Budapest útvonalon megtett, többnapos útja ellenére 471 ezer forint útiköltséget mutatnak, Orbán tehát a hivatalos adatok szerint egymaga többet fizetett be családtagjai utazása után a külügynek, mint ez az útiköltségre kimutatott összeg.
Hiába szervezi tehát a honvédségi gépek használatával a delegációk útját a külügy, a repülők üzemben tartásával, utazásával kapcsolatban felmerült költségeket nem számolják bele az útiköltségekbe, az valószínűleg csak a reptéri transzferek árát mutatja – magyarázza a K-Monitor. A befizetett összeget gyaníthatóan valamilyen belső szabály vagy szokás alapján állapították meg, hiszen a KKM állítása szerint a befizetéskor még több költség nem volt ismert, a honvédségi gépek használatának költségeiről pedig elvben nem volt tudomásuk, hiszen ez a tétel az Rtl.hu-nak kiadott, lezárt elszámolásban nem szerepelt.
Összefoglalójában a szervezet azt írta: a kormánynak jó szolgálatot tesz a költések elrejtésére, hogy honvédségi gépként használja a tízmilliárdokért vásárolt gépeket saját utazásaira, ám ennek pontos jogalapja máig nem tisztázott. A Honvédelmi Minisztérium ugyanis a kérdésükre olyan jogszabályokra hivatkozott az utazások esetén, amelynél az utazás indoka „katonai szakértelmet és speciális eszközöket igénylő feladatokban, a honvédelem szempontjából létfontosságúnak kijelölt rendszerelemek működtetésében való közreműködés”. Ez sem a római, sem a katari, sem más út esetében nem helytálló, maga a konstrukció arra azonban ideális arra, hogy a nyilvánosság elől el lehessen rejteni a valós költéseket.