Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Kommunikációjában nyíltan szembeszegült a budapesti DK a főváros vezetésével, a Fidesszel versengve kritizálták Karácsonyékat.

Hosszú vita után, de elfogadta szerdán a Fővárosi Közgyűlés Budapest 2023-as költségvetését. A fővárosi Fidesz-frakcióról korábban is lehetett tudni, hogy nem támogatják a költségvetést, azonban az kisebb meglepetésként ért sokakat, hogy Élő Norbert, a DK képviselője azt mondta, hogy csak a főpolgármester „kifejezett kérésére” hajlandók megszavazni a javaslatot, azonban annak tartalmát nem támogatják.

Miért? Élő és a DK szerint a költségvetés bevételi oldala jelentősen túl van tervezve, szakértőik nem látják, hogy miből állna össze az az iparűzési adóbevétel, amit a főváros betervezett. A képviselő szerint a BKV-nál 40 milliárd, a vízműveknél tízmilliárd forint hiányzik a büdzséből. A DK viszont leginkább azt hiányolta, hogy a főváros a költségvetésben nem jelenítette meg, mi történik akkor, ha elfogy a pénz – és a költségvetés jelen állapota szerint el fog, ezt még Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes is elismerte, amikor azt mondta, ez a költségvetés nem áll stabil lábakon.

Wintermantel Zsolt, a fővárosi Fidesz frakcióvezetője a vitában azt mondta, bár egyetért Élővel, azonban szerinte a DK-nak kötelessége lenne nemmel voksolni a költségvetésre – ellenkező esetben a főváros esetleges csődjében nekik is felelősségük lesz. A frakcióvezető szerint a DK felelőssége még úgy is látható lesz, hogy azt látványosan igyekeznek Karácsony Gergelyre hárítani.

Karácsony Gergely főpolgármester azonban cáfolta Élőt: azt mondta, soha senkit nem kért arra, hogy fogadja el a költségvetést, sőt, arra kérte a képviselőket, hogy lelkiismeretük szerint szavazzanak.

A DK viszont nyíltan szembefeszült a városvezetéssel, ha szavazatában nem is, kommunikációjában mindenképp.

„Sosem gondoltam volna, hogy egyet fogok érteni a DK-val” – jegyezte meg Bagdy Gábor, fideszes képviselő, Tarlós István egykori főpolgármester-helyettese. Bagdy azonban a számokkal nem teljesen értett egyet: szerinte a főváros 2023-as költségvetéséből 120 milliárd forint hiányzik. Karácsony Gergely kifogásolta, hogy ha a Fidesznek gondjai vannak a költségvetéssel, akkor miért nem nyújtottak be hozzá módosító indítványokat, azonban Wintermantel erre gyorsan tudott válaszolni: azt mondta, koncepcionális gondjaik vannak a költségvetéssel.

De mi van a 2023-as költségvetésben? Újragondolták például az energiabeszerzést: az elszabaduló energiaárak miatt ezúttal nem az egész évre, hanem csupán az első negyedévre vesz energiát. Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes egy múlt heti háttérbeszélgetésen azt mondta, hogy a főváros éves energiaszükséglete nagyjából 480 gigawattóra, ennek nagyjából a felét pedig önmagában a BKV fogyasztja el. A költségvetésből kiderül, hogy a város működési kiadásai 86,1 milliárd forinttal növekedtek, ezért pedig a főváros az energiaválságot, a magas energiaárakat teszi felelőssé.

A 2023-as költségvetés a város működési költségét 381 milliárd forintra tette, viszont csupán 366 milliárdos éves bevétellel kalkulálnak. 15 milliárd forint hiányzik így a költségvetésből, ezt a főváros saját, még meglévő tartalékaiból fogja finanszírozni. A város bevételeinek nagy része, 271,6 milliárd forint iparűzési adóból fog származni (ez az összeg több mint százmilliárddal több, mint a 2022-es büdzsébe számolt volt), de kalkulálnak a kormány normatív támogatásaival is.

A kormányzati pénzek visszatartásával indokolja a költségvetés azt is, hogy 8,2 milliárd forinttal kevesebbet tudnak 2023-ban az önkormányzatok működési támogatására fordítani, mint 2022-ben. A kormány – a főváros kalkulációja szerint – több mint 20,5 milliárd forintot tart vissza jelenleg Budapest 2022-es költségvetéséből. 2023-ban nagyjából tízmilliárd forintra lenne szüksége a fővárosnak, ezt beleszámolták a 2023-as büdzsébe, de hogy valóban megkapják-e, arra nincs garancia.

A 2023-as költségvetésbe a főváros 16,6 milliárd forintot tervezett hitelből, „a fejlesztési hiány fedezeteként”.

2023-ban új beruházás Budapesten nem indul. Nem azért, mert a város vezetése ne akarná, hanem mert egyszerűen nincs rá pénzük. A már elkezdett projektek nem fognak leállni, azonban újakat legkorábban 2024-ben indíthatnak – vagyis közvetlenül az önkormányzati választások kampányában.

Hétfőn tárgyal a főváros a tarifaemelést követelő taxisokkal

A kormány lefejezte az üzemanyagárstopot, a taxisok pedig azonnali tarifaemelést követelnek. Időközben elkészült Budapest 2023-as költségvetése, a kormány pedig még mindig lóg 12 milliárddal a fővárosnak.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?