Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Teljes meglepetésként érte a magyar kormányt, hogy az Európai Bizottság a magyar uniós források befagyasztását javasolta november végén, a hétfői megállapodás pedig kudarc Orbán Viktor számára – mondta a hvg.hu-nak Strasbourgban Petri Sarvamaa finn EP-képviselő, az Európai Parlament jogállamisági jelentéstevője. És bár a jövőben is számít taktikázásra a magyar miniszterelnöktől, úgy gondolja, hogy Orbánnak a jövőben kétszer is meg kell majd gondolnia, ha nem akar végleg a sarokba szorulni.

Hvg.hu: A magyar kormány győzelmi jelentésként értékeli az uniós nagykövetek hétfő esti megállapodását, amely szerint elfogadták a magyar helyreállítási tervet, és a jogállamisági eljárás lezárására vonatkozó javaslatot is. Orbán Viktor kritikusai ezzel ellentétben teljes kudarcról beszélnek. Mint az Európai Parlament költségvetési ellenőrzési bizottságának tagja, aki végig testközelből követte a történteket, milyen jelzőt használna az elmúlt napokra?

Petri Sarvamaa: Nem hiszem, hogy ezen bárki meglepődne, de szerintem is veszteség volt ez a magyar miniszterelnök számára.

Hvg.hu: Mik lennének az érvei?

P.S.: Hagyjuk most figyelmen kívül, ki hogyan értékeli a történteket, vagy éppen milyen véleménye van róla. A tény az, hogy Orbán Viktor jó néhányszor használta már a vétójogot a Tanácsban, és ügyesen játszotta ki az egyhangúság követelményét. Azzal is tisztában van, hogy az Európai Unióban lényegében beépített törekvés van a kompromisszumra, hiszen a döntésekhez mind a 27 tagállamra szükség van. Ez egyben az ereje és a gyengesége is. Amikor azonban Orbán úgy gondolta, hogy ezt még egyszer kijátssza, meglepetésként érte az Európai Bizottság november végi értékelése a magyar vállalásokról és 7,5 milliárd euró felfüggesztésére tett javaslat.

Több forrásból is hallottam, hogy teljes volt a sokk a magyar kormányban.

Hvg.hu.: Mire számított ehelyett Orbán Viktor?

P.S.: Azt gondolta, hogy majd meggyőzi a Bizottságot, vagy ha ez nem is sikerül, Brüsszelnek akkor sem lesz meg a bátorsága ahhoz, hogy a pénzek befagyasztását javasolja. Ha meg mégis így történik, akkor még mindig ott a Tanács.

Hvg.hu: Ha azt mondja, Orbán tévedett, volt ön szerint olyan pillanat, amikor erre a magyar miniszterelnök rájött?

P.S.: A legmeghatározóbb pillanat az volt, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy a másik 26 tagállam Magyarország nélkül is talál módot arra, hogy pénzügyi támogatást nyújtson Ukrajnának. Orbán Viktor nem ostoba, nem vállalhatta annak a kockázatát, hogy végleg a geopolitikai sarokba álljon, és ujjal mutogassanak rá, mint aki Oroszország mellett tette le a voksát. Látta, hogy a 26 másik tagállam készen állt arra, hogy kikerüljék, mi pedig az Európai Parlamentben csütörtökön meg is adtuk volna rá a felhatalmazásunkat. A Tanácsban is kezdett mindenkinek elege lenni a viselkedéséből, hiszen

abba a kézbe harap, mely eteti, és még ezután sem hagyja abba. Ez egy rossz és működésképtelen stratégia, és éppen ezért mondom, hogy semmiképpen nem lehet Orbán Viktor győzelmeként értékelni.

Hvg.hu: Még akkor sem, ha csökkentették a kondicionalitási eljárásban befagyasztott pénzek összegét?

P.S.: Nem az összeg a döntő, az csak szimbolikus. Meg kell érteni, amit már korábban is említettem: az Európai Unióban mindig is létezett az a gondolat, hogy nem lehet csak úgy gőzerővel átgázolni egy tagállamon. Valamit adniuk kellett Magyarországnak, még ha az csak jelképes volt is. Ha a kohéziós pénzeket és a helyreállítási alapot együtt nézzük, akkor jelenleg 12,1 milliárd euró van befagyasztva, melyek utalásához kemény feltételeket kell teljesíteni.

 

AFP / Hans Lucas / Martin Bertrand

Hvg.hu: Vegyük azt, hogy ez meg is történik majd. Mi akadályozza majd meg a magyar kormányt abban, hogy később ismét a vétójoggal játsszanak?

P.S.: Most egy ideig szerintem véget ért Orbán taktikázása, de Svédország és Spanyolország – az EU következő soros elnökei – valószínűleg számíthatnak majd hasonló próbálkozásokra tőle. Megteheti tehát, de kétszer is meg kell majd gondolnia, mert a róla alkotott képről is szó van, ami egyáltalán nem lényegtelen. Szerintem Orbánnak most inkább ténylegesen arra kellene koncentrálnia, és azon kellene dolgoznia, hogyan fogja megkapni a felfüggesztett 12 milliárdot, ehhez pedig el kellene kezdeni a közös munkát az EU többi tagjával.

Hvg.hu: És ha nem teszi, arra milyen eszközei maradtak az EU-nak?

P.S.: Mondok egy metaforát. Tegyük fel, hogy egy közösségben élsz a szomszédaiddal. Aztán egyik nap az egyik szomszédod elkezd lopni a kertedből. Mit teszel? Először beszélgetni kezdesz vele, ahogy itt is történt. Aztán ha minden erőfeszítésed ellenére a szomszédod tovább folytatja a helytelen viselkedést, akkor térfigyelő kamerákat szerelsz fel. Folyamatosan szemmel kell tartani, és ha még mindig nem hagyja abba, akkor további intézkedéseket kell hozni. A végén mindig ott van a többi pénz.

Hvg.hu: Tegyük fel, hogy Magyarország minden vállalást teljesít és elfogadja az ehhez szükséges törvényeket. Ezek után már teljes biztonságban lesznek az országba érkező uniós pénzek?

P.S.: Én könnyen beszélek, hiszen az Európai Parlament továbbra is fenntartja majd a nyomást az Európai Bizottság irányába, hogy figyeljen oda. Nem lehet törvények elfogadásával mérni, hogy teljesítették-e a kritériumokat a magyarok, azok megfelelő végrehajtására kell odafigyelni. Meg kell tudnunk mérni, hogy a változtatásoknak van-e tényleges hatásuk.

Hvg.hu: Jó, hogy említi az Európai Parlament szerepét. A hetes cikk szerinti eljárást éppen az EP indította, mégis négy éve húzódik eredmény nélkül. Hogyan látja, mikor szavazhatnak róla a Tanácsban?

P.S.: Mivel egyhangú döntésre van szükség, nem hiszem, hogy ez meg fog történni. Hacsak persze Lengyelország nem változtat a véleményén, de ez nagyon sok mindenen fog múlni.

Hvg.hu: Az Európai Néppárt tagjaként hogyan értékeli a Fidesz utáni éveket? Hiányoznak a fideszes EP-képviselők a pártcsoportnak?

P.S.: Én annyit mondhatok, hogy

a magyarok mindig hiányoznak, de az idegengyűlölő beszédek, az EU elleni kampányok egyáltalán nem.

Nagyon jó érzés, hogy az EPP teljes mellszélességgel kiáll a jogállamiság és a feltételességi mechanizmus mellett, és ezt az elnökünk is többször nyilvánvalóvá tette. Ettől függetlenül egyáltalán nem gondolom, hogy ennek bármi köze lenne a magyarokhoz vagy a magyar mentalitáshoz. Ez egy tévútra fordult politika, ami mindenkinek figyelmeztetés lehet, hiszen ilyen bárhol, bármely tagállamban megtörténhet.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.