A miniszter valahogy nem tett arról említést, hogy ha év végéig nincs megállapodás a helyreállítási alapról, akkor 1600 milliárdot fog elbukni az ország.
Magyarország 2030-ra az Európai Unió öt legélhetőbb állama közé kerülhet – jelentette ki Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács ülésén, a parlamentben.
Szerinte Magyarországnak jó esélye van arra, hogy még decemberben megkösse a kohéziós és a helyreállítási alap forrásainak folyósításához szükséges megállapodásokat. Az uniós támogatások kétfelé bonthatók: vannak a kohéziós alapból származó pénzek (Navracsics szerint lezárták az összes operatív programot és reméli, hogy év végéig sikerül megállapodni az Európai Bizottsággal), és vannak a helyreállítási alapból származó pénzek.
Emlékeztetőül: ha Magyarországnak év végéig nem sikerül megkötnie a helyreállítási alapról szóló megállapodást, akkor 1600 milliárd forintot bukik az ország. Navracsics efelett elegánsan átsiklott a parlamentben. Az EU pénzügyminiszterei pedig hamarosan arról is döntenek majd, felfüggesszenek-e 3000 milliárdot a magyar operatív programokból.
A miniszter arról beszélt, hogy a nemzeti helyreállítási terv kötöttebb, az innen rendelkezésre álló források csaknem felét a zöld átmenetre kell költeni, azaz olyan projektekre, amelyek az energiaellátás diverzifikációját, az infrastruktúra korszerűsítést, valamint a megújuló energia felhasználásának elterjedését teszik lehetővé. Emellett a digitális átmenetet segítő projektekre kell jelentős összeget fordítani – mutatott rá a területfejlesztési miniszter.
A miniszter szerint a kormánynak az az alapvető fejlesztéspolitikai célja, hogy az uniós források felhasználása révén Magyarország 2030-ra az EU öt legélhetőbb tagállama közé tartozzon.