A tervezett 2 éves időtartam helyett 5 hónap után megszüntette a Csák János vezette minisztérium azt a politikai tanácsadói szerződést, amit egy e téren ismeretlen céggel kötöttek, és amelynek hátteréről a hvg.hu többször írt. A váratlan lépést nem indokolták.
Idő előtt, 5 hónap után felbontotta a Csák János vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) azt a szerződést, amit eredetileg 2 éves időtartamra, 2024. május 31-ig kötöttek politikai tanácsadásra. „A megbízási szerződés 2022. október 31. napjával megszüntetésre került” – derült ki a tárca minapi válaszából, amit a hvg.hu közérdekű adatigénylésére küldtek.
Arra kérdeztünk rá a tárcánál, hogy hatályos-e még az a szerződés, amelyet a KIM június 1-i hatállyal 2 évre kötött havi 1,5 millió forint értékben az Avian Fund Innovációs és Technológiai Tudásközpont Kft.-vel, a szerződés tárgya szerint „a miniszter személyéhez kötődő bizalmi jellegű tanácsadás szakpolitikai és politikai kommunikációs kérdésekben”.
A válaszból csak az derül ki, hogy szerződést bontottak, ám nem indokolták a váratlan döntést. Előzőleg, szeptemberben a hvg.hu több cikkben is foglalkozott a témával. A figyelmet a magasnak mondható, a nyilvános szerződéslistában közzétett havi bruttó 1,5 milliós díj keltette fel, de a furcsának tűnő feladat és a megbízott cég, annak tulajdonosa is érdekessé tette a kontraktust.
Az 5 hónapot élt megbízás rövidebb lett a tervezettnél, de az Avian Fund nem járt rosszul: már az első három hónapban megkereste vele szinte az egész tavalyi (nettó 3,7 milliós) árbevételét. Érdekesség, hogy a cég tevékenységi körei között nem szerepel üzletviteli, vezetési tanácsadás, csak a PR, kommunikáció, de azt is már a szerződés hatályba lépésének napján vették fel.

A cég a politikai tanácsadói szférában ismeretlen, viszont tevékenységi köre alapján elvileg ért a híradástechnikai célú közműépítéstől a piackutatáson és a vendéglátáson át a vasútépítésig sok mindenhez. A vállalkozás ügyvezetője és egyedüli tulajdonosa a 30 éves Marencsák Kitty, akiről annyit lehet tudni, hogy a 2019-es Most van most című magyar játékfilm producere volt.
Ahogy a szerződés megszüntetésének, úgy a megkötésének a körülményei is homályosak. Utóbbira vonatkozó kérdéseire a hvg.hu sem szeptemberben nem kapott választ a tárcától, sem pedig most, hogy a közérdekű adatigénylésben megismételtük őket. Ezekre voltunk kíváncsiak:
- Hogyan köthettek szerződést tanácsadásra egy olyan céggel, amelynek a szerződés aláírása előtt a tevékenységi körei között egyáltalán nem szerepelt tanácsadói tevékenység?
- Miért éppen erre, a tanácsadói szférában teljesen ismeretlen, a kultúra területén pedig a cégvezető egyetlen filmproduceri tevékenységét leszámítva ugyancsak ismeretlen cégre esett Csák János választása, amikor szakpolitikai és politikai kommunikációs tanácsadót keresett?
- Milyen tanácsokat tud adni a cégtulajdonos-ügyvezető Marencsák Kitty, amelyek megérnek havi 1,5 millió forintot?
A hvg.hu szeptemberben írt Marencsák – ugyanabban a magyar filmben ugyancsak producer – férjéről, aki a minisztériumi szerződésben érintett Avian Fund Kft-ben már nem érintett, ám így is kiterjedt, több országot lefedő, de főleg Szlovákiában aktív céghálóra bukkantunk körülötte. Magyarországon is több érdekeltsége van – mindben közösen tulajdonosok Marencsákkal. A céghálóról itt írtunk:
Nem tudni, a miniszternek most ad-e bárki tanácsokat „politikai kommunikációs kérdésekben”, de a megszólalásaiból úgy tűnik, hogy nem, vagy ha mégis, akkor rosszakat. Az utóbbi időben ugyanis Csák többször üzent az amúgy nem is hozzá tartozó, tiltakozó tanároknak. Például azt, hogy „az élet kompromisszumokból áll” vagy azt, hogy ők csak „destabilizálni” akarják a rendszert.
