Demonstrációt és flashmobot tartottak a szociális szervezeteknél dolgozók a Kossuth téren akkor, amikor az Országgyűlés megszavazta a szociális törvény módosítását.
Megszavazta az Országgyűlés a szociális törvény módosítását is tartalmazó salátatörvényt kedden délután. 134 igen szavazattal, 54 ellenvoks mellett fogadták el a jogszabályt. A megszavazott törvény értelmében az állam minden eddiginél kevesebb felelősséget vállalna a rászoruló állampolgáraiért. A Párbeszéd képviselői „Lex Megdöglesz” feliratú pólóban tiltakoztak szavazás közben.
A törvény kimondja, hogy „mindenki felelős önmagáért", és az állam ezentúl csak végső esetben segítene a rászorulókon, amikor már a hozzátartozók, a család és az önkormányzat is kudarcot vallottak.
Míg az Országgyűlésben zajlott a szavazás, addig több mint 30 szociális szervezet és a Civil Bázis nevű politikai mozgalom tiltakozott a Parlament előtt, a Kossuth téren.
A Szívhang címen tiltakozást szervezők szerint a módosítás „szellemisége és tartalma egy szociális krízis, egy talán soha nem látott válság idején a jó kormányzással, a jó erkölccsel teljes mértékben szemben áll. Ezért az egykori és leendő áldozatokért, a szociális szakma ellehetetlenítése miatt, szolidaritásunk jeléül a déli harangszótól, 12 órától kezdődően, a jellegzetes szívhangot, különleges feldolgozásban hangosítjuk ki”. A Telex tudósítása szerint a demonstrálók déltől négyig várták a térre a mécseseket, virágokat, táblákat azoktól, akik szolidaritást vállalnak velük.
Az esemény végén volt egy látványos flashmob is, harmincan fekete zsákokba bújtak, és úgy feküdtek le a földre, miközben hangszórón keresztül szívdobbanásokat játszottak le.
Kovács Vera, az Utcáról Lakásba! Egyesület aktivistája ezután arról beszélt, hogy ahelyett, hogy az állam biztosítaná a szociális jogokat, önmagát sorolja utolsó helyre a segítők sorában. Kiemelte, hogy egészségügyi törvény jelenlegi módosítása is érinti a Parlamentnél megjelent szakmák képviselőit, ha az elfekvős ellátást hozzájuk sorolják át.
Kovács felolvasta a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének levelét is, melyben kiemelték, hogy a kormány a törvénymódosításról nem egyeztetett szakmai szervezetekkel, „a kormány a szociális támogatást kommunista örökségnek bélyegezte”.
Mint megírtuk korábban, az LMP az Alkotmánybírósághoz fordul a szociális törvény módosítása miatt. Bakos Bernadett szerint a kormány az indítvánnyal azt mondja ki, hogy a saját szociális biztonságáért elsősorban az egyén a felelős, utána következik a családja, aztán az önkormányzatok, majd a civil szervezetek és csak legvégül az állam. A kabinet ezzel azt üzeni, hogy nem tud és nem is akar segíteni a rászorulókon a jelenlegi helyzetben, egy szociális és energiaválság idején.
Mit mond ki a törvény?
- A módosított szociális törvény szerint a család után a gondoskodási sorban a következő szinten a települési önkormányzatok állnak, azzal a kikötéssel, hogy kizárólag a jogszabályban meghatározott feltételek szerint áll fenn gondoskodási kötelezettségük.
- Az önkormányzatot követi az állam gondoskodási felelőssége. Az állam és az önkormányzat együttműködik az egyházi és civil szervezetekkel a szociális gondoskodási feladatok ellátása során. A szociális intézmények és intézkedések rendszerének kialakítása és működésének biztosítása az állam és az önkormányzatok feladata.
- A törvény kitér arra, hogy a nevelőszülők juttatásának nőnie kell, továbbá a módosítás tartalmazza, hogy a hivatásos állomány és a rendvédelmi alkalmazottak, valamint az egészségügyi dolgozók miként vállalhatnak önként túlszolgálatot.
- Az általános jogrend részévé válik a veszélyhelyzeti intézkedésként létrejött határvadász ezred. A rendvédelmi illetményemelés is az általános jogrend keretei közé kerül.
- A jövőben a szociális ellátások és támogatások vetítési alapja nem az öregségi nyugdíj lesz, hanem a szociális vetítési alap. A tartásdíjat megelőlegezi az állam, ha a fizetésre kötelezett szülő nem teljesíti kötelezettségét, a bírósági végrehajtás eredménytelen, és az adós fél legalább háromhavi díjjal tartozik.
- A jövőben úgy nyílik mód az emberkereskedelem áldozatává vált gyermekek speciális terápiájára, hogy ahhoz nem kell kiemelni őket a családjukból.
- Új főigazgatóság jön létre az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalában a fogyatékosságüggyel kapcsolatban.