Azt kérte csütörtökön a Fidesz frakcióvezetője, hogy oldják fel a kérdéses külföldi támogatásokról szóló információk esetében a titkosszolgálatok által 2051-ig elrendelt titkosítást.
Kezdeményezte a baloldali pártok külföldi finanszírozásával kapcsolatos titkosszolgálati “jelentés” titkosságának feloldását Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a nemzetbiztonsági bizottságban. A politikus erről saját Facebook-oldalán számolt be csütörtökön. Mint írta,
Az ügyben megismert tények megdöbbentőek, a helyzet sokkal súlyosabb, mint ahogy azt az eddigi nyilatkozatokból gondolni lehetett.
Ezért, bár a bizottság csütörtöki ülésén elhangzott információk minősítése 2051-ig titkos, a frakcióvezető kezdeményezte ennek feloldását.
Kocsis bejelentése egy újabb fejezet abban az igyekezetben, amivel a Fidesz és a kormány kommunikációjában előszeretettel használt dollárbaloldal kifejezés jelentőségét igyekszik növelni.
A frakcióvezető – és vele együtt a többi kormányzati szereplő is – előszeretettel beszél a titkosszolgálatok jelentéséről, mintha vizsgálat zajlana az ügyben, de mint azt korábban megírtuk, a bizottság – legalábbis elnöke és egyik ellenzéki tagja szerint – nem rendelt el vizsgálatot, hanem rendszeres tájékoztatást kért és kap a hírszerző szervektől a témában.
A frakcióvezető szándékait a jelek szerint a bizottság jobbikos elnöke, Sas Zoltán is támogatja, aki ugyancsak Facebook-posztban számolt be arról: azon dolgozik, hogy
a titokgazdával kapcsolatos egyeztetések után nyilvánosságra tudjunk hozni minél többet az általunk megismert titkosszolgálati anyagokból.
Kocsis csütörtöki posztjában azt is írja, hogy a bizottság mai ülésén “Megtették első jelentésüket a magyar titkosszolgálatok”, jóllehet október végén már egyszer kapott tájékoztatást ugyanebben a témában a testület:
Már többet tud Márki-Zayék külföldi pénzeiről a nemzetbiztonsági bizottság, de nem beszélhet róla
Zárt ülésen hallgatott meg tájékoztatást a titkosszolgálatoknál folyó tényfeltárásról a Márki-Zay–féle külföldi kampánytámogatások ügyében a nemzetbiztonsági bizottság, amely egyébként vizsgálatot nem rendelt el. A tájékoztatás rendszeres lesz, de részleteket a bizottsági elnök sem mondhat.p>
Az érintettek szerint az ügyben nem történt jogsértés, és bár indult rendőrségi nyomozás, és a NAV is vizsgálódik, korai lenne bűncselekményről beszélni.