A Petőfi Irodalmi Múzeum kultúrharcos főigazgatója nem lendített nagyon a magyar irodalmon és zenén, igaz, nem is rontott rajta.
Miniszteri biztosi posztjait elbukta, ugyanúgy, ahogy az ötödik Orbán-kormány idején forrásai és lobbiereje nagy részét is Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) igazgatója – írja a HVG. Pedig az előző ciklusban szinte mindent megkapott, mivel Orbán Viktor tudja: egy politikai korszakhoz kulturális kurzus is dukál.
Demeter a PIM-et akarta 17 milliárd forintból „irodalmi erőközponttá” alakítani, megkapta a nemzeti könyvtárat, de ő felel „a magyar könnyűzene koordinálásáért és társadalmasításáért” is, erre 23 milliárdos programot álmodott meg.
Az erdélyi származású kultúrpápa azonban ennek ellenére különösebb eredményt nem tud felmutatni: él az általa létrehozott Térey-díj, ami – bár alapítója miatt többen is visszautasították – nagy segítséget jelent a középgenerációs íróknak, költőknek. Működik a Digitális Akadémia, Jászberényi Sándor főszerkesztésével pedig elindult a külföldi könyvkereskedésekben terjesztett The Continental Literary Magazine, aminek célja a legjobb kortárs magyar irodalom külföld felé való megmutatása.
Demeter azonban nem tudta összehozni az Élet és Irodalom ellenlapját, ahogy az általa vágyott, alternatívát jelentő írógeneráció sem forrta ki magát. A HVG egyik forrása a jelenséget így jellemezte: „olyan közepes, vagy annál tehetségesebb írók fordulnak meg körülötte, akik finnyáskodva kinyújtják a kezüket a támogatások után, de továbbra is a Magvetőnél akarnak megjelenni”.
Demeter Szilárd tevékenységéről szóló cikkünket elolvashatja a csütörtökön megjelenő HVG-ben, illetve a hvg360-on.