Eddig nyolc különböző törvényt, több évtizeddel ezelőtti rendeleteket és néha magyar fordítás nélküli listákat kellett összeolvasni, hogy kiderüljön, mi minősül Magyarországon kábítószernek, most ezt egységesítik és a belügyminiszter kezébe adják.
Nyolc különálló törvényből lehet csak meghatározni, hogy aktuálisan mi minősül kábítószernek, ráadásul van olyan ENSZ-lista is, amelynek nincs is hivatalos magyar fordítása – figyelmeztetett még tavaly novemberben az Alkotmánybíróság. Az alkotmányos mulasztást a kormány most szüntetné meg.
Azt, hogy a kábítószerek listájához újabb szereket írjanak hozzá, a magyar országgyűlés törvényekben hirdeti ki, de úgy, hogy ezek nem jelennek meg az eredeti nemzetközi egyezményeket kihirdető, még a Kádár-korszakból származó – bár azóta persze szintén többször módosított – törvényerejű rendeletekben. Vannak anyagok, amelyeket a gyógyszertörvény kábítószernek minősít, de a kábítószer-rendelet listájáról hiányoznak. Mindezzel sérül a jogbiztonság az Alkotmánybíróság szerint.
A kormány most egy sokféle igazságügyi témáról szóló, szerda este benyújtott törvényjavaslatban azt a megoldást választotta, hogy az egészségügyért is felelős Pintér Sándor belügyminiszternek kell kiadnia egy egységes rendeletet. Ez a rendelet lesz az, amely valamennyi – a nemzetközi, az uniós, illetve hazai szervek által – kábítószernek minősített anyagot tartalmazni fogja egy helyen.
Ez a jogszabály már előkészítés alatt áll, és a törvénnyel együtt a jövő évtől lesz hatályban.
„Így nem csoda, hogy sokan 30-40 évesen halnak meg májzsugorban"
Nagyon nagy probléma a fiataloknál a „rohamivás", vagyis a gyors lerészegedés, amikor gyors egymásutánban legalább öt pohár alkoholos italt elfogyasztanak. Az unalomból drogozást felváltotta a kütyüzés, de ettől még a nagyvárosokban a 16 évesek harmada kipróbál valamilyen illegális szert, mindezt úgy, hogy már nem érzik problémának a füvezést.