A főpolgármester településvédelmi törvényt kezdeményez az országgyűlési frakcióvezetőknél.
„Minden feltétel adott hozzá, hogy a drága orosz gáz kiváltásával olcsóbban kaphassák az energiát a magyar városok és falvak, valamint a legfontosabb közszolgáltatások és intézmények. Ezért jövő héten településvédő törvényjavaslat benyújtását kezdeményezem a parlamenti pártok frakcióvezetőinél” – írta Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon.
A törvényjavaslat azt célozza, hogy az önkormányzatok, és az úgynevezett érzékeny fogyasztók – az iskolák, óvodák, bölcsődék, kórházak, idősotthonok, szociális intézmények – kedvezményes áron kapják az energiát a jövő év végéig legalább. Karácsony szerint ehhez nem kell mást tenni, mint lemásolni a lengyel törvényhozás, a Szejm által a héten elfogadott hasonló tartalmú törvényt.
Karácsony szerint a magyar települések, és az általuk működtetett intézmények, az óvodák, bölcsődék, idősotthonok, a legfontosabb közszolgáltatások azért kerültek az ellehetetlenülés szélére, mert a magyar kormány vállalhatatlanul drágán szerzi be a gázt Putyintól, és nem mutat hajlandóságot az orosz függőség csökkentésére sem.
A magyar kormány a saját rossz politikájának árát közvetetten az önkormányzatokkal, az óvodákkal, bölcsődékkel, kórházakkal, iskolákkal, vagyis a magyar polgárokkal fizetetti meg – ennek pedig véget kell vetni
– állítja a főpolgármester.
„A környező országok önkormányzatai a magyar ár töredékéért kapják az energiát. Bulgária fővárosában, Szófiában a novemberi piaci gázár 350 Ft/m3, a magyar kormány ezt 1500 Ft/m3-es áron kötötte le a budapesti távfűtés részére. Zágráb rögzített áron kapja az áramot a horvát államtól, körülbelül 30 Ft/kWh áron. Nekünk ugyanezért 462 Ft-ot kell fizetni. Kinek mit intéz a kormánya….” – emlékeztet a főpolgármester a miniszterelnök szállóigévé vált megjegyzésére.
Karácsony szerint: „Tény az, hogy ma a világpiacon a gáz ára a háború előtti szint alá csökkent. Jelenleg sokkal olcsóbban lehet a spotpiacon, Nyugatról gázt beszerezni, mint Oroszországból. Éppen ezért a hozzánk hasonló helyzetű és kitettségű országok felelős módon elkezdték csökkenteni az orosz függőséget, így jár el Szlovákia, így jár el Csehország, így Ausztria, bár ugye nekik sincs tengerpartjuk. Egyedül a magyar kormány az, amelyik a háború kitörése óta sem vásárolt mástól gázt, csakis az agresszortól, Oroszországtól. Ezzel nem csak kiszolgálja Putyint, de rezsiválságba sodorja a magyar polgárokat és településeket.”
Magyarország horror áron veszi az orosz gázt most éppen
A gázszerződés egy képlet szerint határozza meg az éppen aktuális árat - amely 2 hónappal követi a tőzsdei gázárakat. A tőzsdei árak tetőzése így most jelenik meg a gázszerződésben, miközben az árak már nagyot zuhantak